[Nameplate] Partly Cloudy ~ 52°F  
High: 56°F ~ Low: 43°F
Wednesday, May 4, 2016

NEW MARKET -- The North Putnam boys' and girls' varsity swimming teams lost to Southmont on Tuesday

Thursday, December 1, 2005

NEW MARKET -- The North Putnam boys' and girls' varsity swimming teams lost to Southmont on Tuesday. The boys' lost a close meet, 95-79, while the girls' lost, 104-67.

Leading the boys' team, Cole Smith and Marcello Sanzi won their respective events. Smith won the 200-yard freestyle with a time of 2:22.98, while Sanzi won the 100-yard backstroke with a time of 1:12.42. North Putnam's Patrick Byrd finished second in the event with a time of 1:15.51.

Leading the girls' team, Randi Alles won two events in the meet, while Mallory Hittinger also took home an individual victory. Alles won both the 50-yard freestyle and 100-yard backstroke and 50 yard freestyle with times of 58.15 and 26.60, respectively.

Hittinger won the 100-yard breaststroke with a time of 1:20.85, while Chantal Johnson finished second in the event with a time of 1:22.88.

North Putnam hosts Edgewood and South Vermillion Saturday at 11 a.m.

Girls' results

Southmont 104, North Putnam 67

200 medley relay -- 1. Mishler, Hunt, Hatch, Dossett (SM) 2:06.72; 2. Alles, Hittinger, Johnson, Judy (NP) 2:07.97; 3. Skene, Biear, Smith, Lehr (NP) 2:25.25.

200 free -- 1. Hatch (SM) 2:24.09; 2. Johnson (NP) 2:02.90; 3. Lehr (NP) 2:32.98; 6. Biear (NP) 2:48.39.

200 IM -- 1. Mishler (SM) 2:21.75; 2. Hatch (SM) 2:46.67; 3. Huckstep (SM) 3:02.04; 4. Smith (NP) 3:09.49.

50 free -- 1. Alles (NP) 26.60; 2. Dossett (SM) 28.29; 3. Judy (NP) 29.78; 5. Hittinger (NP) 30.38.

Diving -- Biear (NP) 107.75.

100 fly -- 1. Hatch (SM) 1:19.02; 2. Dove (SM) 1:21.48; 3. Smith (NP) 1:32.23.

100 free -- 1. Alles (NP) 58.15; 2. Dossett (SM) 103:68; 3. Judy (NP) 1:10.15; 6. Smith (NP) 1:41.54.

500 free -- 1. Mishler (SM) 5:28.92; 2. Hatch (SM) 6:30.80; 3. Lehr (NP) 701:04; 4. Skene (NP) 7:22.23.

200 free -- 1. Dossett, Hunt, Hatch, Mishler (SM) 1:52.31; 2. Hittinger, Judy, Johnson, Alles (NP) 1:55.70; 3. Ewoldt, Small, Plank, Carr (SM) 2:16.11.

100 back -- Dove, SM) 1:16.71; 2. Huckstep (SM) 1:20.28; 3. Wrede (SM) 1:27.01; 4. Skene (NP) 1:51.97; 5. Smith (NP) 2:00.96.

100 breaststroke -- 1. Hittinger (NP) 1:20.85; 2. Johnson (NP) 1:22.88; 3. Huint (SM) 1:26.28.

400 free relay -- 1. Hatch, Huckstep, Dove, Detro (SM) 4:54.03; 2. Carr, Plank, Wrede, Small (SM) 5:27.91; 3. Biear, Smith, Lehr, Skene (NP) 5:35.57.

Boys' results

Southmont 95, North Putnam 79

200 medley relay -- 1. Mishler, Hatcher, Carr, Winn-Turner (SM) 1:57.97; 2. Stout, Smith, Byrd, Sanzi (NP) 2:02.90; 3. McGaughey, Smith, Taggert, Roberts (NP) 2:17.36.

200 free -- 1. Smith (NP) 2:22.98; 2. Grant (SM) 2:25.44; 3. Roberts (NP) 2:26.60; 4. Taggert (NP) 2:29.21.

200 IM -- Mishler (SM) 2:17.04; 2. Winn-Turner (SM) 2:20.92; 3. Stout (NP) 2:32.07.

50 free -- 1. Carr (SM) 26.54; 2. Crosley (NP) 28.95; 3. Gambill (NP) 29.45; 5. Sotomayor (NP) 31.04.

Diving -- 1. Hatcher (SM) 147.90; 2. Rhoden (NP) 124.60; 3. Roberts (NP) 113.55.

100 fly -- 1. Mishler (SM) 59.31; 2. Stout (NP) 1:04.46; 3. Carr (SM) 1:06.89.

100 free -- 1. Winn-Turner (SM) 56.71; 2. Sanzi (NP) 58.82; 3. Hatcher (SM) 1:02.62; 4. Byrd (NP) 1:03.87; 5. Taggert (NP) 1:05.96.

500 free -- 1. Lewis (SM) 6:46.07; 2. C. Smith (NP) 6:47.40; 3. K. Smith (NP) 6:53.33.

200 free relay -- 1. Winn-Turner, Hatcher, Carr, Mishler (SM) 1:42.57; 2. Sanzi, Smith, Byrd, Stout (NP) 1:49.13; 3. Crosley, Roberts, Gambill, Rhoden (NP) 1:55.67.

100 back -- 1. Sanzi (NP) 1:12.42; 2. Byrd (NP) 1:15.51; 3. Lewis (SM) 1:19.36.

100 breaststroke -- 1. Hatcher (SM) 1:21.24; 2. Paddack (SM) 1:27.26; 3. Smith (NP) 1:27.71; 4. Rhoden (NP) 1:36.62; 5. McGaughey (NP) 1:40.74.

400 free relay -- 1. Lewis, Grant, Elless, Paddack (SM) 4:42.15; 2. McGaughey, Rhoden, Taggert, Smith (NP) 4:54.35.

Next meet -- North Putnam hosts Edgewood and South Vermillion Saturday at 11 a.m.



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: