[Nameplate] Partly Cloudy ~ 66°F  
High: 70°F ~ Low: 46°F
Sunday, May 1, 2016

The South Putnam boys' and girls' varsity swim teams split a pair of meets with Speedway Wednesday

Wednesday, December 14, 2005

The South Putnam boys' and girls' varsity swim teams split a pair of meets with Speedway Wednesday.

The boys' team won 113-56, while the girls' team lost, 107-74.

Leading the boys' team, Cory McCallie won the 200-yard individual medley with a time of 2:29, and the 100-yard butterfly with a time of 1:06. Clark Becker also won two events, placing first in both the 50-yard freestyle and 100-yard freestyle.

Danny Huber finished first in the 100-yard backstroke.

Leading the girls' team, Mary Jane Earnest finished first in the 500-yard freestyle with a time of 6:49, while Jada Buchanan finished first in the 100-yard backstroke with a time of 1:23.

In diving, Shelby Johnston finished first with a score of 173.51.

At South Putnam

Boys' results

South Putnam 113, Speedway 56.

(South Putnam results only)

200 medley relay -- 1. Huber, Johnson, McCallie, Ashcraft (SP) 2:04.15; 3. Sherwood, Weaver, Russell, Smiley (SP) 2:16; 4. McCullough, Thompson, Pruitt, McKinney (SP) 2:25.

200 free -- 2. Albright (SP) 2:26; 4. Thompson (SP) 2:29.83; 5. Smiley (SP) 2:43.43.

200 IM -- 1. McCallie (SP) 2:29; 3. Russell (SP) 2:41.

50 free -- 1. Becker (SP) 26.054; 4. Ashcraft (SP) 27.81; 5. McKinney (SP) 32.695.

Diving -- 1. McCullough (SP) 195.20; 2. Weaver (SP) 160.25.

100 fly -- 1. McCallie (SP) 1:06.28; 2. Russell (SP) 1:12; 4. Pruitt (SP) 1:22.6.

100 free -- 1. Becker (SP) 1:01.57; 3. Smiley (SP) 1:08; 4. Flora (SP) 1:11.93.

500 free -- 1. Albright (SP) 6:34; 4. Sherwood (SP) 6:51.72.

200 free relay -- 1. Huber, Pruitt, Ashcraft, Becker (SP) 1:46.78; 3. Johnson, Thompson, McKinney, Albright (SP) 1:58; 6. Flora, Weaver, McKinney, McCullough (SP) 2:05.08.

100 back -- 1. Huber (SP) 1:17.45; 2. Sherwood (SP) 1:22; 4. Flora (SP) 1:31.6.

100 breaststroke -- 2. Johnson (SP) 1:17.58; 3. Weaver (SP) 1:36.

400 free relay -- 1. Huber, Ashcraft, Becker, McCallie (SP) 4:07.78; 3. Thompson, Russell, Sherwood, Pruitt (SP) 4:33.

Girls' results

Speedway 107, South Putnam 74

(South Putnam results only)

200 medley relay -- 2. Buchanan, Asher, Aker, Earnest (SP) 2:19; 4. Kuchler, LeRoy, Giannechini, Swager (SP) 2:48; 5. Cox, Arnold, Freeman, Simpson (SP) 3:12.

200 free -- 3. Alig (SP) 2:43; 5. Swager (SP) 3:08; 6. Brown 3:15.

200 IM -- 2. Willer (SP) 3:05; 4. Giannechini (SP) 3:44.

50 free -- 2. Aker (SP) 31.64; 3. Earnest (SP) 31.57; 5. Kuchler (SP) 35.22.

Diving -- 1. Johnston (SP) 173.15; 2. Ross (SP) 143.30.

100 fly -- 3. Freeman(SP) 159.79.

100 free -- 3. Aker (SP) 1:12; 4. Alig (SP) 1:13; 6. Arnold (SP) 1:21.

500 free -- 1. Earnest (SP) 6:49; 4. Willer (SP) 7:03; 6. Brown (SP) 8:42.

200 free relay -- 2. Buchanan, Asher, Earnest, Aker (SP) 2:08.59; 3. Kuchler, Giannechini, Alig, Willer (SP) 2:17; 5. LeRoy, Simpson, Freeman, Swager (SP) 2:42.

100 back -- 1. Buchanan (SP) 1:23; 4. Kuchler (SP) 1:35; 5. Cox 1:33.

100 breaststroke -- 2. Asher (SP) 1:29.98; 5. LeRoy 1:45; 6. Arnold 2:04.

400 free relay -- 2. Alig, Buchanan, Asher, Willer (SP) 4:52; 3. Swager, Brown, LeRoy, Arnold (SP) 5:51; 5. Cox, Simpson, Freeman, Giannechini (SP) 6:09.

Next game -- South Putnam hosts West Vigo Thursday at 5:30 p.m.



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: