[Nameplate] Fair ~ 70°F  
High: 75°F ~ Low: 54°F
Thursday, July 24, 2014

Cougars drop swim meets to Mounties Tuesday

Thursday, November 30, 2006

The North Putnam High School boys' and girls' swimming teams suffered a loss to Southmont at home Tuesday.

The boys lost by just two points, 89-87 while the girls were beaten by the Mounties, 124-50.

The Cougars posted six first-place finishes against the Mounties, starting with a victory in the 200-yard medley relay. The team of Kyle Smith, Jon Taggert, Patrick Byrd and Brian Rhoden won with a time of two minutes, 3.06 seconds. Those four swimmers also won the 400-yard freestyle relay with a time of 4:08.14.

In the 200-yard intermediate race, Smith came through with a win, finishing with a time of 2:39.76. Smith also captured a victory in the 100-yard freestyle race with a time of 58.60 seconds.

Rhoden earned an individual win of his own, finishing first in the diving competition with a score of 198.30. Byrd took first place in the 100-yard backstroke with a time of 1:06.22.

North Putnam failed to win any events in the girls' meet but captured six second-place finishes.

The 200-yard medley relay team of Ryanne Lehr, Shelbey Richey, Briana Smith and Katie Wilcox finished second with a time of 2:20.01. They also finished second in the 200-yard freestyle relay with a time of 2:06.07.

Smith was second in the 200-yard intermediate race with a time of 3:02.01, and Wilcox was second in the 100-yard freestyle at 1:01.53. Lehr was second in the 100-yard backstroke with a time of 1:22.57.

The Cougars will be in the pool again Saturday when they travel to Edgewood to take on the Mustangs and South Vermillion at 11 a.m.

At North Putnam

Boys' Results

Southmont 89, North Putnam 87

200 Medley Relay -- 1. NP (Smith, Jo. Taggert, Byrd, Rhoden) 2:03.06, 2. S 2:14.97, 3. NP 2:25.00, 4. NP 2:28.92, 5. S 2:47.40

200 Freestyle -- 1. Winn-Turner (S) 2:00.19, 2. Jo. Taggart (NP) 2:15.47, 3. Elless (S) 2:35.90, 4. Cloncs (NP) 2:38.94, 5. Huffer (NP) 2:51.36, 6. Poynter (S) 3:09.66

200 Intermediate -- 1. Smith (NP) 2:39.76, 2. Hendrick (S) 2:52.01, 3. Elless (S) 3:03.57, 4. Boyd (NP) 3:21.85

50 Freestyle -- 1. Hatcher (S) 26.26, 2. Rhoden (NP) 26.45, 3. Line (S) 27.98, 4. Shearer (NP) 29.56, 5. Williams (NP) 31.33, 6. Campbell (S) 38.28

Diving -- 1. Rhoden (NP) 198.30, 2. Hatcher (S) 94.65

100 Fly -- 1. Winn-Turner 1:02.36, 2. Byrd (NP) 104.85, 3. Elless (S) 1:25.57

100 Freestyle -- 1. Smith (NP) 58.60, 2. Grant (S) 1:08.29, 3. Pierce (NP) 105.33, 4. McAnulty (S) 101.97, 5. Poynter (S) 1:22.57, 6. Hoopingarner (NP) 128.92

500 Freestyle -- 1. Hedrick (S) 6:38.90, 2. Elless (S) 7:06.32, 3. Je. Taggert 7:34.68, 4. Carmichael (NP) 8:47.16, 5. Moore (NP) 9:07.90

200 Freestyle Relay -- 1. S (Elless, McAnulty, Plunkett, Hedrick) 1:47.38, 2. S 2:01.94, 3. NP 2:02.31, 4. NP 2:04.86

100 Backstroke -- 1. Byrd (NP) 1:06.22, 2. Grant (S) 1:13.77, 3. Cloncs (NP) 1:21.80, 4. Williams (NP) 1:31.28, 5. Blatch (S) 1:56.86

100 Breaststroke -- 1. Hatcher (S) 1:15.37, 2. Jo. Taggert (NP) 1:18.47, 3. Line (S) 1:21.45, 4. Huffer (NP) 1:28.26, 5. Boyd (NP) 1:32.60, 6. McAnulty (S) 1:33.15

400 Freestyle Relay -- 1. NP (Rhoden, Smith, Byrd, Jo. Taggert) 4:08.14, 2. S 4:16.23, 3. NP 4:59.31, 4. S 5:18.84, 5. NP 5:29.08

Girls' Results

Southmont 124, North Putnam 50

200 Medley Relay -- 1. S 2:19.91, 2. NP (Lehr, Richey, B. Smith, Wilcox) 2:20.01, 3. S 2:31.43, 4. NP 2:55.58

200 Freestyle -- 1. Dove (S) 2:15.58, 2. Notch (S) 2:19.31, 3. Lehr (NP) 2:34.55, 4. Simpson (NP) 3:04.59

200 Intermerdiate -- 1. Mishler (S) 2:18.72, 2. B. Smith (NP) 3:02.01, 3. Cody (S) 3:06.92, 4. Bowman (S) 3:17.12, 5. White (NP) 3:42.56

50 Freestyle -- 1. Detro (S) 27.49, 2. Ward (S) 31.85, 3. S. Smith (NP) 33.37, 4. Knoblett (NP) 33.78, 5. Etcheson (S) 34.69

Diving -- 1. Fouty (S) 122.86, 2. Richey (NP) 94.06, 3. Hickman (S) 92.86

100 Fly -- 1. Mishler (S) 1:06.45, 2. Ward (S) 1:26.72, 3. B. Smith (NP) 1:27.48

100 Freestyle -- 1. 1. Detro (S) 1:01.28, 2. Wilcox (NP) 1:01.53, 3. Jarvis (S) 1:05.48, 4. Reffett (S) 1:14.70, 5. S. Smith (NP) 1:18.26

500 Freestyle -- 1. Hatch (S) 6:15.91, 2. Endy (S) 7:18.41, 3. Knoblett (NP) 8:12.90, 4. White (NP) 8:52.19

200 Free Relay -- 1. S 1:53.52, 2. NP (Lehr, Richey, B. Smith, Wilcox) 2:06.07, 3. S 2:08.45

100 Backstroke -- 1. Dove (S) 1:16.50, 2. Lehr (NP) 122.59, 3. Simpson (NP) 1:37.02, 4. Etcheson (S) 1:54.71

100 Breaststroke -- 1. Jarvis (S) 1:26.45, 2. Bowman (S) 1:29.20, 3. Richey (NP) 1:34.21, 4. Reffett (S) 2:03.45

400 Free Relay -- 1. S 4:40.68, 2. S 4:54.92

Next Meet -- Both the NPHS boys and girls will be at Edgewood Saturday to take on the Mustangs and South Vermillion at 11 a.m.

Compiled by Jason Jarman



Respond to this story

Posting a comment requires free registration. If you already have an account on this site, enter your username and password below. Otherwise, click here to register.

Username:

Password:  (Forgot your password?)

Your comments:
Please be respectful of others and try to stay on topic.