[Nameplate] Overcast ~ 50°F  
High: 62°F ~ Low: 46°F
Monday, May 2, 2016

North Putnam falls in three-way meet

Monday, December 4, 2006

ELLETTSVILLE -- On Saturday, the North Putnam High School boys' and girls' swimming squads traveled to Ellettsville for a three-way meet against the Mustangs and South Vermillion, coming away with two losses each.

In girls' action, Edgewood won the meet with 128 points while South Vermillion had 121. North Putnam finished with 64 points.

In boys' action, the Mustangs had 147 points to win the meet while South Vermillion was second with 93 points. North Putnam came in third with 85 points.

The NPHS girls' team managed to pick up one first-place finish Saturday as Katie Wilcox won the 100-yard freestyle with a time of 1:03.64. In addition, Shelby Riichey was second in diving with a score of 116.10.

The Cougar boys managed two first-place finishes Saturday as Brian Rhoden won the diving event, scoring 192.40. Patrick Byrd also won the 100-yard backstroke with a time of 1:07.61.

The Cougars will hit the pool again on Dec. 14 on the road against Greencastle, beginning at 6 p.m.

At Ellettsville

Girls' Results

Team Scores -- Edgewood 128, South Vermillion 121, North Putnam 64

200 Medley Relay -- 1. South Vermillion 2:10; 2. Edgewood 2:17.33; 3. South Vermillion 2:21.56; 4. North Putnam (Simpson, Wener, Preecs, Brock) 2:50.61

200 Freestyle -- 1. Parks (SV) 2:19.03; 2. Roberts (E) 2:22.82; 3. Wener (NP) 2:50.90; 4. Bastin (E) 2:53.51; 5. Baxendale (SV) 3:15.37; 6. Preecs (NP) 3:56.30

200 IM -- 1. Benson (SV) 2:37.78; 2. Wilcox (NP) 2:48.86; 3. Phelps (E) 2:59.51; 4. Entrekin (E) 3:01.87; 5. Cota (SV) 3:10.65

50 Freestyle -- 1. Drpaer (SV) 28.51; 2. Ray (E) 29.18; 3. Sims (E) 29.42; 4. Lehr (NP) 30.36; 5. Smith (NP) 31.47; 6. Natalie (SV) 32.54

Diving -- 1. Hackman (E) 138.90; 2. Riichey (NP) 116.10; 3. Keller (E) 113.45; 4. Preecs (NP) 88.75

100 Butterfly -- 1. Roberts (E) 1:04.66; 2. Hamke (SV) 1:19.20; 3. Smith (NP) 1:26.99; 4. Laughlin (SV) 1:27.22; 5. Benninger (E) 1:33.91

100 Freestyle -- 1. Wilcox (NP) 1:03.64; 2. Roberts (E) 1:04.01; 3. Sims (E) 1:10.68; 4. John (SV) 1:16.71; 5. Natalie (SV) 1:17.39; 6. Brock (NP) 1:35.79

500 Freestyle -- 1. Cissell (E) 6:23.36; 2. Prouse (SV) 7:12.87; 3. Reardon (SV) 7:13.80; 4. Wilbur (E) 7:27.34; 5. Wener (NP) 7:57.76; 6. Preecs (NP) 10:02.09

200 Freestyle Relay -- 1. South Vermillion 1:55.42; 2. Edgewood 1:57.68; 3. North Putnam (Lehr, Riichey, Smith, Wilcox) 2:05.80; 4. Edgewood 2:11.54; 5. South Vermillion 2:21.41

100 Backstroke -- 1. Roberts (E) 1:08.10; 2. Lehr (NP) 1:22.34; 3. Cota (SV) 1:22.38; 4. Laughlin (SV) 1:24.97

100 Breaststroke -- 1. Ray (E) 1:20.51; 2. Russell (SV) 1:21.42; 3. Phelps (E) 1:22.87; 4. Riichey (NP) 1:41.05; 5. Winters (SV) 1:44.16

400 Freestyle Relay -- 1. South Vermillion 4:18.40; 2. Edgewood 4:18.83; 3. Edgewood 5:07.70; 4. South Vermillion 5:15.55; 5. North Putnam (Preecs, Preecs, Simpson, Wener) 5:55.06

Boys' Results

Team Scores -- Edgewood 147, South Vermillion 93, North Putnam 85

200 Medley Relay -- 1. Edgewood 1:57.31; 2. South Vermillion 1:58.53; 3. North Putnam (Smith, Taggert, Byrd, Rhoden) 2:05.03; 4. North Putnam (Werner, McGaughey, Kelly, Williams) 2:21.19; 5. Edgewood 2:28.07

200 Freestyle -- 1. Mitchell (E) 2:09.86; 2. Taggert (NP) 2:15.20; 3. Sims (E) 2:17.86; 4. Pupilli (SV) 2:38.41; 6. McKown (SV) 3:04.08

200 IM -- 1. Young (E) 2:22.42; 2. Goodman (SV) 2:36.01; 3. Elick (E) 2:49.12; 4. Avenatti (SV) 3:18.95; 5. Boyd (NP) 3:19.12

50 Freestyle -- 1. Ray (E) 23.87; 2. Smith (NP) 26.01; 3. Burns (E) 26.15; 4. Rhoden (NP) 26.82; 5. Abriana (SV) 27.20; 6. Cottrell (SV) 28.86

Diving -- 1. Rhoden (NP) 192.40; 2. Sexton (E) 175.00; 3. Gibson (SV) 133.15; 4. Sherwood (E) 120.25; 5. Price (SV) 109.30

100 Butterfly -- 1. Ray (E) 57.98; 2. Mitchell (E) 1:05.86; 3. Byrd (NP) 1:06.42; 4. Hines (SV) 1:19.48; 5. Emery (SV) 1:33.70

100 Freestyle -- 1. Holbrook (E) 53.70; 2. Terry (SV) 58.29; 3. Sims (E) 59.95; 4. Caylor (SV) 1:05.29; 5. Kelly (NP) 1:08.06; 6. McGaughey (NP) 1:11.27

500 Freestyle -- 1. Junker (SV) 6:14.78; 2. Smith (NP) 6:27.12; 3. Ray (E) 6:27.86; 4. Pupilli (SV) 6:31.86; 5. Hover (E) 6:35.54; 6. Boyd (NP) 8:20.64

200 Freestyle Relay -- 1. Edgewood 1:40.71; 2. South Vermillion 1:44.11; 3. South Vermillion 1:55.66; 4. North Putnam (Kelly, Huffer, Taggert, McGaughey) 1:56.08; 5. Edgewood 2:15.90; 6. North Putnam (Williams, Moore, Carmichael, Werner) 2:18

100 Backstroke -- 1. Byrd (NP) 1:07.61; 2. Young (E) 1:07.88; 3. Burns (E) 1:13.57; 4. Urbain (SV) 1:15.35; 5. Norris (SV) 1:21.52; 6. Williams (NP) 1:33.92

100 Breaststroke -- 1. Holbrook (E) 1:09.75; 2. Elick (E) 1:19.02; 3. Taggert (NP) 1:19.37; 4. Emery (SV) 1:23.07; 5. Huffer (NP) 1:27.00; 6. Sudduth (SV) 1:32.88

400 Freestyle Relay -- 1. Edgewood 3:50.86; 2. South Vermillion 4:03.30; 3. North Putnam (Rhoden, Byrd, Taggert, Smith) 4:11.44; 4. Edgewood 4:37.70; 5. North Putnam (Taggert, Werner, Boyd, Carmichael) 5:00.60; 6. South Vermillion 5:03.44

Next Meet -- The Cougars face Greencastle on the road Dec. 14 at 6 p.m.

Compiled by Jason Moon



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: