[Nameplate] Fair ~ 59°F  
High: 67°F ~ Low: 49°F
Thursday, Apr. 28, 2016

S. Putnam swimmers host Eagle Medley Relay

Saturday, December 30, 2006

The South Putnam High School boys' and girls' swim squads hosted the Eagle Medley Relay Meet on Friday, coming away with first-place finishes in five events.

The meet is not scored and some events are co-ed.

The Eagles picked up a first-place finish in the boys' 200-yard breaststroke relay, where Damon Robinson, Cory Russell, Clark Becker and Jon Weaver won with a time of 2:26.92.

The SPHS co-ed 1,000-yard distance freestyle relay team of Tabitha Arnold, Laura Manninen, Wes Albright and Chris Smiley also won with a time of 12:02.36 while the 400-yard individual medley relay girls' team of Manninen, Amanda Lund, Rachel Egold and Janaye Asher won at 5:16.75.

In addition, South Putnam's 400 individual medley relay boys' team of Loren Ashcraft, Heath Pruitt, Russell and Cory McCallie won with a time of 4:45.01.

The 200-yard butterfly relay girls' team of Manninen, Brittany Cox, Asher and Lund also won with a time of 2:25.31.

The Eagles will be back in the pool next Saturday for the WCC Championships.

At South Putnam

Eagle Medley Relay Meet

(Note: The meet is not scored)

200 Medley Relay (co-ed) -- 1. Cascade 2:06.04; 2. Speedway 2:08.083; 3. South Putnam (Tomasino, Asher, Pruitt, Becker) 2:12.48; 4. South Putnam (Niemeyer, Aker, Huck, Bratcher) 2:37.02; 5. West Vigo 2:48.45

200 Backstroke Relay (girls) -- 1. Speedway 2:24.94; 2. Cascade 2:29.59; 3. South Putnam (Kirkman, Zimmerman, Cox, Tomasino) 2:30.33; 4. West Vigo 2:43.25; 5. Speedway 2:58.68

200 Backstroke Relay (boys) -- 1. Cascade 2:00.40; 2. South Putnam (Ashcraft, Grundlock, McCallie, Smiley) 2:05.53; 3. Speedway 2:14.72; 4. West Vigo 2:17

200 Breaststroke Relay (girls) -- 1. Cascade 2:39.62; 2. Speedway 2:42.32; 3. South Putnam 2:53.36; 4. West Vigo 3:34.29

200 Breaststroke Relay (boys) 1. South Putnam (Robinson, Russell, Becker, Weaver) 2:26.92; 2. Cascade 2:40.87; 3. West Vigo 3:22.26

1,000 Distance Freestyle Relay (co-ed) -- 1. South Putnam (Arnold, Manninen, Albright, Smiley) 12:02.36; 2. Speedway 12:24.56; 3. West Vigo 12:27.80; 4. Cascade 13:15.50

Diving (co-ed) -- 1. West Vigo 173.50; 2. South Putnam (Lollar, Johnston, Weaver) 147.35; 3. Speedway 112.70

400 Individual Medley Relay (girls) -- 1. South Putnam (Manninen, Lund, Egold, Asher) 5:16.75; 2. Speedway 5:24.47; 3. Cascade 5:24.81; 4. West Vigo 6:14.87

400 Individual Medley Relay (boys) -- 1. South Putnam (Ashcraft, Pruitt, Russell, McCallie) 4:45.01; 2. West Vigo 4:48.16; 3. Cascade 5:01.06

100 Underwater relay (girls) -- 1. Speedway 1:14.02; 2. South Putnam (Cox, Arnold, Kirkman, Tomasino) 1;20.24; 3. Cascade 1:21.84; 4. West Vigo 1:26.13

100 Underwater relay (boys) -- 1. Speedway 1:06.21; 2. South Putnam (Albright, Weaver, McKinney, Davies) 1:08.40; 3. Cascade 1:10.46; 4. West Vigo 1:19.54

200 Butterfly Relay (girls) -- 1. South Putnam (Manninen, Cox, Asher, Lund) 2:25.31; 2. Cascade 2:27.30; 3. West Vigo 2:36.12; 4. Speedway 2:37.36

200 Butterfly Relay (boys) -- 1. Cascade 2:04.40; 2. South Putnam (Russell, Pruitt, Huck, McCallie) 2:05.19; 3. West Vigo 2:08.06

Sprint Freestyle Relay (co-ed) -- 1. Cascade 4:23.07; 2. South Putnam (Lund, Kirkman, Manninen, Smiley, Beckey, Ashcraft) 4:32.01; 3. Speedway 4:39.19; 4. West Vigo 4:51.56

Next Meet -- The Eagles will be back in the pool next Saturday for the WCC Championships.

Compiled by Jason Moon



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: