[Nameplate] Fair ~ 29°F  
High: 38°F ~ Low: 23°F
Sunday, Dec. 28, 2014

County Track Results

Wednesday, April 18, 2007

Eagle girls' and boys' track split in triangular meet

Staff reports

JASONVILLE -- The South Putnam High School track teams traveled to Shakamak Tuesday, coming away with a split in action.

In girls' results, Clay City won the meet with 77.5 points while South Putnam had 54. Shakamak finished third with 20.5.

In boys' action, Clay City won with 68 points while the Eagles had 56. Shakamak finished with 33 points.

On the girls' side, South Putnam tallied five victories, paced by Shelby Johnston.

The junior won the 100-meter hurdles with a time of 16.8 whle also placing first in the high jump with a leap of 5-2.

In boys' action, South Putnam finished with six wins as senior Kode Terry led the way.

Terry won the 100-meter dash with a time of 11.4 while also winning the 200-meter dash with a time of 24.6.

South Putnam will take part in the Cascade Invitational Friday, beginning at 5 p.m.

At Jasonville

Girls' Results

Clay City 77.5, South Putnam 54, Shakamak 20.5

SP -- Sands (CC) 31-0 1/2, Searles (SP) 30-1, Waite (CC) 28-2 1/4, Farmer (CC) 24-11

LJ -- Seymour (CC) 14-4, Johnston (SP) 14-0, Green (SH) 13-6, Butts (SP) 12-10

100 H -- Johnston (SP) 16.8, Seymour (CC) 17.9, Whitaker (CC) 20.6, Wiley (CC) 21.41

100 -- Vencel (CC) 13.2, Ellis (SH) 13.5, Ladd (CC) 13.5, Butts (SP) 14.0

HJ -- Johnston (SP) 5-2, Searles (SP) 4-8, Shoops (CC) 4-4, Shidin (SH) 4-4

D -- Waite (CC) 108-1, Cox (SP) 96-0, Searles (SP) 84-4, Sands (CC) 81-7

1,600 -- Mijur (SH) 6:28, Crone (SP) 6:34, Taylor (CC) 6:54, Stevens (SH) 7:13

400 -- Stoops (CC) 1:07, Greene (SH) 1:08, Haynes (SP) 1:13.8, Walton (CC) 1:13.9

300 H -- Johnston (SP) 49.4, Seymour (CC) 49.81, Wiley (CC) 1:03.1, Whitaker (CC) 1:06

800 -- Vansickle (CC) 2:42, Egold (SP) 2:54.2, Martin (SP) 2:54.4, Owens (CC) 2:56.1

200 -- Vencel (CC) 28.6, Ellis (SH) 29.4, Ladd (CC) 29.5, Richard (CC) 30.7

3,200 -- Lund (SP) 14:47, Vansickle (CC) 16:41, Ames (CC) 19:01

3,200 Relay -- South Putnam 11:54, Shakamak 12:18

400 Relay -- Clay City 54.5, South Putnam 1:01

1,600 Relay -- Clay City 4:46

Boys' Results

Clay City 68, South Putnam 56, Shakamak 33

100 HH -- Riddell (SP) 16.4, Curry (CC), Haffner (CC), Smiley (SP) 18.8

100 -- Terry (SP) 11.4, Sutton (CC), Sanders (SP) 11.9, Kirklen (SP) 11.9

1,600 -- Witt (SH) 4:38, Bettenbrock (CC), Schroer (CC), Modesitt (CC)

400 -- Marlow (SH) 54.4, Sutton (CC), Cook (CC), Bowen (SP) 57.6

LJ -- Marlow (SH) 19-0, Sanders (SP) 17-10 1/2, Seymour (CC), Payne (CC)

SP -- Shouse (CC) 40-1, Liechty (CC), Jeffers (CC), McKee (SP) 38-3 1/2

300 IH -- Curry (CC) 44.09, Riddell (SP) 44.33, Miller (SP) 45.7, Smiley (SP) 47.0

800 -- Campbell (SH) 2:08, Bettenbrock (CC) 2:12, Schroer (CC) 2:13, Beckley (CC)

200 -- Terry (SP) 24.6, Sanders (SP) 24.65, Cook (CC)

3,200 -- Witt (SH) 10:20, Modesitt (CC), Schroer (CC), Heavin (SP) 11:57

HJ -- Migliano (SP) 5-10, May (SH) 5-8, Thatcher (CC) 5-6, Higgins (CC) 5-4

D -- Masters (SP) 113-3 1/2, Liechty (CC) 112-5 1/2, Bridgewater 104-2, LeRoy 104-0

3,200 Relay -- Clay City 8:56, South Putnam 10:20

400 Relay -- South Putnam (Terry, Riddell, Miller, Sanders) 46.24, Clay City 48.6

1,600 Relay -- Shakamak 3:48, South Putnam 3:49

Next Meet -- The Eagles will compete in the Cascade Invitational Friday at 5 p.m.

North and CHs face Eminence

Staff reports

BAINBRIDGE -- The Cloverdale boys' and girls' track team traveled to North Putnam Tuesday night to compete with the Cougars and Eminence. The boys finished second while the girls finished first on the night.

In boys' action, Cloverale captured five first-place finishes on the night. Nick Keefer, Dylan Stone, and Christian Cheatham accounted for the wins.

North won the boys event with a total of 78 points, Clovedale came in second with 73 and Eminence was third with five points.

On the girls' side, the Clovers recorded 12 event wins on the night. Ashely Koosman, Ashley Higgins, Elizabeth Cheatham, Ashley McCallie, Brynlea Mattocks and Jenna Lewis all captured wins on the night. Also the 3,200 meter relay and the 1,600 meter relay posted wins.

The girls won the event with a total of 98 points. North was second with 56 points and Eminence was third with one point.

North Putnam will be in action Thursday at Greencastle at 4:30 p.m. while Cloverdale will face North Central on the road Tuesday at 5 p.m.

At North Putnam

Boys results

North Putnam 78, Cloverdale 73, Eminence 5

110 H -- Keefer (CL) 16.34, Mattocks (CL) 16.41, Ban (NP) 18.12, Fidler (CL) 18.58

LJ -- Ban (NP) 20'0", Cheatham (CL) 19'5", Young (NP) 19'2", Neese (CL) 18'4"

100 -- Wood (NP) 11.58, Boller (CL) 12.00, Rhoden (NP) 12.105, Bain (CL) 13.04

D -- Keyt (NP) 114'9", Stone (CL) 109'9", Smith (NP) 104'8". Cheatham (CL) 100'10"

SP -- Stone (CL) 46'5", Cheatham (CL) 40'3 1/3", Keyt (NP) 36'7", Smith (NP) 36'0"

1,600 -- Diebold (NP) 5:14, Taggert (NP) 5:42, Monds (CL) 5:42, Fidler (CL) 6:08

400 -- Diebold (NP) 56.8, Neese (CL) 58.3, Young (NP) 1:00. McCallie (CL) 1:03

HJ -- Cheatham (CL) 6'3", Adams (NP) 5'8", Trinkle (CL) 5'6", Young (NP) 5'6"

300 H -- Keefer (CL) 43.3, Mattocks (CL) 45.1, Adams (NP) 58.3, Fidler (CL) 58.7

800 -- Brown (E) 2:20, McLaughin (NP) 2:25, Gary (CL) 2:35, Harbison (NP) 2:38

200 -- Wood (NP) 23.8, Boller (CL) 24.7, Rhoden (NP) 25.1, Mader (CL) 26.0

3,200 -- Dean (CL) 12.32, Harbison (NP) 13.18, Taggert 13.22, Monds (CL) 13.26

3200 R -- 9:55.7 (NP), 10.20 (CL)

400 R -- 46.89 (NP), 46.94 (CL)

1,600 R -- 3:52 (NP), 3:53 (CL)

Girls results

Cloverdale 98, North Putnam 56, Eminenece 1

100 H -- Koosman (CL) 17.03, Mattocks (CL) 17.69, Rightsmyer (CL) 19.78, Mimms (CP) 19.27

LJ -- Koosman (CL) 14'0", (NP) 12'6", Rightmyer (CL) 11'3", Kumaran (NP) 11'2 1/2"

100 -- Higgins (CL) 13.2, Mimms (NP) 13.6, Brock (NP) 13.74, Hodgkiss (CL) 13.85

D -- Preecs (NP) 77'9,. Smith (NP) 66, Knudson (CL) 62'9", Cheatham (CL) 59'1"

SP -- Cheatham (CL) 32'10 1/2", Knudson (CL) 30'4", Preece (NP) 29'2", Allen (NP) 25'9"

1,600 -- McCallie (CL) 6:32.7, Alles (NP) 6:48, Roberson (CL) 7:10, Sailyers (NP) 7:21, Schwomeyer (CL) 7:49

400 -- Mattocks (CL) 1:08, Bettis (CL) 1:10, McGaughey (NP) 1:12, Smith (NP) 1:17

High Jump -- Koosman (CL) 5'3", Mattocks (CL) 5'0", Preece (NP) 4'8"

300 LH -- Koosman (CL) 52.8, Hodgkiss (CL) 57.5, (NP) 1:07, Westley (NP) 1:11

800 -- Alles (NP) 3:00, Roberson (CL) 3:09, Schwomeyer (CL) 3:80, Martin (NP) 3:52

200 -- Higgins (CL) 28.2, Brock (NP) 29.6, Hodgkiss (CL) 31.1, Brock (E) 34.1

3,200 -- Lewis (CL) 13.53, Williams (CL) 14.13, Alles (NP) 15.30, Sailyers (NP) 15.44

3,200 R -- 11:45 (CL), 14.18 (NP)

400 R -- 56.6 (NP), 57.7 (CL)

1,600 R -- 4:53 (CL), 5:03 (NP)

Next meet -- North Putnam will be in action Thursday at Greencastle at 4:30 p.m. while Cloverdale will face North Central on the road Tuesday at 5 p.m.



Respond to this story

Posting a comment requires free registration. If you already have an account on this site, enter your username and password below. Otherwise, click here to register.

Username:

Password:  (Forgot your password?)

Your comments:
Please be respectful of others and try to stay on topic.