[Nameplate] Fair ~ 52°F  
High: 65°F ~ Low: 42°F
Monday, Sep. 22, 2014

Eagles place fourth and fifth at Northview Invitational

Wednesday, September 12, 2007

BRAZIL -- The South Putnam cross country teams compteted in the Northview Invitational Tuesday night, with the boys finishing in fifth-place with a total of 110 and the girls finishing fourth with a total of 94.

The top runner for the boys squad was Dylan Hayes in 20th place with a time of 19:28 and the top finisher for the girls was Shannon Egold who finished fourth in a time of 22:11.

The South Putnam cross country teams will host Cloverdale and LCA at 4:30 p.m. Monday.

At Craig Park

Northview Invitational

Boys Team Results -- Northview 27, North Vermillion 78, South Vermillion 92, Cascade 94, South Putnam 110, Sullivan 173, Fountain Central 173, Riverton Parke 189

Top-20 Individuals

1. Chris Smith (NV) 17:31, 2. Luke Holt (Cascade) 17:34, 3. Landry Moore (NV) 17:44, 4. Ryan Lutes (NV)

17;48, 5. Mark Beight (FC) 17:57, 6. Connor Strain (NV) 18:04, 7. Evan Wheeler (SV) 18:10, 8. Austin Shell (NV) 18:22, 9. Wade Hacker (Cascade) 18:25, 10. Brice Webster (SV) 18:28, 11. Dennis Webb (NV) 18:43, 12. Mark Lighthizer (SL) 18:51, 13. Eli Kirby (NV) 18:56, 14. Jarred Clevenger (Rockville) 19:06, 15. Clint Burney (NV) 19:10, 16. Kolby Henke (NV) 19:15, 17. Zach Swartz (NV) 19:16, 18. Jarrid McLaughlin (RP) 19:19, 19. Dion Scott (SV) 19:25, 20. Dylan Hayes (SP) 19:28

Other Northview: 24. Tanner Brown, 19:57

Other South Putnam: 21. Andrew Northrup, 19:38, 22. Tanner Barr, 19:45, 25. Brad Eickhoff, 20:03, 29. Tyler Shoffner, 20:07, 33. Seth Green, 20:30, 34. Jacob Parker, 20:30, 40. Shea Arnold, 21:16, 49. Paul Rubino, 22:20, 53. Seth Bowan, 22:51, 60. Cameron Chestnut, 23:36, 61. Brice Stinebaker, 23:58

Girls Team Results

Northview 22, Cascade 76, North Vermillion 76, South Putnam 94, Sullivan 107, South Vermillion 109, Riverton Parke 184

Top-20 Individuals

1. Kylee Thacker (NV) 19:57, 2. Kailani Musson (Cascade) 21:38, 3. Corey Laue (NV) 21:41, 4. Shannon

Egold (SP) 22:11, 5. Allie True (NV) 22:17, 6. Casandra Barnett (NV) 22;33, 7. Jennifer Jeffers (NV)

22:47, 8. Emilee Arnold (Cascade) 23:08, 9. Bethany Chew (NV) 23:39, 10. Haylie James (SL) 23:48, 11. Mandy Kelly (SV) 24:02, 12. Samantha Thompson (SL) 24:12, 13. Taylor Poynter (NV) 24:21, 14. Anna Hedley (Cascade) 24:27, 15. Cassie Davis (SP) 24:39, 16. Marissa Bryant (NV) 24:46, 17. Hailey Aukerman (NV) 24:49, 18. Elizabeth Hodson (SV) 24:52, 19. Lauren Samuelson (SV) 25:11, 20. Derryn Axtell (NV) 25:14

Other South Putnam: 24. Jessica Thompson, 25:53, 25. Amanda Lund, 25:57, 32. Meghan Canary, 26:59, 36. Bailey Birt, 27:59, 42. Brittany Cox, 30:09.

Next meet -- The South Putnam cross country teams will host Cloverdale and LCA at 4:30 p.m. Monday.



Respond to this story

Posting a comment requires free registration. If you already have an account on this site, enter your username and password below. Otherwise, click here to register.

Username:

Password:  (Forgot your password?)

Your comments:
Please be respectful of others and try to stay on topic.