[Nameplate] Fair ~ 79°F  
High: 83°F ~ Low: 65°F
Tuesday, Aug. 4, 2015

Eagle swimmers swept at North Montgomery

Tuesday, January 8, 2008

CRAWFORDSVILLE -- The South Putnam swim teams traveled to North Montgomery Monday night and dropped a pair of contests to their hosts.

(Photo)
Shelby Johnston peforms a dive at Saturday's WCC meet. Johnston won with a score of 202.30. She also won at Monday's meet with North Montgomery.
In the girls' meet, the Eagles fell 130-52. On the boys' side, South lost 105-75.

Shelby Johnston was the lone winner for the girls, taking the diving competition with 178.85 points.

On the boys' side, the Eagles took three events.

Darrick Grundlock won the 200 IM with a time of 2:34.16. Wes Albright took the 500 free in 6:00.81. Jake Gould was the Eagles' final winner, taking the 100 breaststroke with a 1:20.19.

The Eagles host Owen Valley at 6 p.m. Thursday.

At North Montgomery

Girls' Results

North Montgomery 130,

South Putnam 52

Individual Results (SP only)

200 Medley Relay -- 2. Tomasino, York, Sherwood, Lund 2:21.31

200 Freestyle -- 3. Arnold 2:36.31, 4. Gilley 2:43.51, 6. Carmichael 3:19.00

200 IM -- 4. York 3:04.00, 5. Warren 3:04.94

50 Freestyle -- 3. Lund 28.99, 5. Sherwood 34.81, 6. New 35.83

Diving -- 1. Johnston 178.85, 3. Lollar 140.85

100 Butterfly -- 3. Sherwood 1:21.49, 5. Cox 1:52.85

100 Freestyle -- 2. Vance 1:11.27, 3. Tomasino 1:11.57, 5. Gilley 1:17.80

500 Freestyle -- 3. Arnold 7:05.29

100 Backstroke -- 4. Tomasino 1:22.54, 5. New 1:24.98

100 Breaststroke -- 2. York 1:23.99, 5. Warren 1:33.55

400 Freestyle Relay -- 2. Arnold, Cox, Tomasino, Lund 4:59.34

Boys' Results

North Montgomery 105,

South Putnam 75

Individual Results (SP only)

200 Medley Relay -- 2. Grundlock, Gould, Russell, McKinney 2:07.24

200 Freestyle -- 2. Smiley 2:05.44, 4. Albright 2:19.38, 5. Whitman 2:21.81

200 IM -- 1. Grundlock 2:34.16, 3. Russell 2:40.56, 6. Huck 2:53.95

50 Freestyle -- 2. Becker 24.68, 3. Ashcraft 25.51, 5. McKinney 28.14

Diving -- 3. Butts 98.70

100 Butterfly -- 2. Huck 1:13.45, 3. Russell 1:17.08

100 Freestyle -- 2. Smiley 57.09, 3. Becker 57.53, 4. Ashcraft 58.10

500 Freestyle -- 1. Albright 6:00.81, 4. Whitman 6:25.40, 6. Kelly 6:48.91

200 Freestyle Relay -- 2. Ashcraft, McKinney, Smiley, Becker 1:43.92; 5. Huck, Arnolc, Bower, Kelly 2:07.49

100 Backstroke -- 2. Grundlock 1:09.53, 4. Arnold 1:24.29, 6. Butts 1:39.85

100 Breaststroke -- 1. Gould 1:20.19

400 Freestyle Relay -- 2. Smiley, Ashcraft, Grundlock, Becker 4:53.88; 5. Whitman, Davies, McKinney, Albright 4:28.20; 6. Huck, Kelly, Arnold, Bower x4:52.93

Next meet -- The Eagles return to the pool at 6 p.m. Thursday when they host Owen Valley.



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: