[Nameplate] Overcast ~ 54°F  
High: 63°F ~ Low: 41°F
Tuesday, May 3, 2016

Eagle swimmers sweep Patriots

Friday, January 11, 2008

The South Putnam swim teams turned in a pair of dominating performances Thursday against Owen Valley. The girls won all 12 events en route to a 134-41 victory. The Eagle boys won eight of 11 contested events on their way to a 103-63 win.

For the girls, senior diver Shelby Johnston set the school six-dive record she has been after with 235.40 points.

At South Putnam

Girls' Results

South Putnam 134, Owen Valley 31

Individual Results (SP only)

200 Medley Relay -- 1. Tomasino, York, Sherwood, Lund 2:20.00; 2. New, Warren, Vance, Cox 2:32.57

200 Freestyle -- 1. Arnold 2:32.01, 2. Gilley 2:39.78

200 IM -- 1. Warren 3:03.92, 2. York 3:04.50, 3. Cox 3:12.83

50 Freestyle -- 1. Lund 29.35, 2. Vance 31.92, 5. New 34.92

Diving -- 1. Johnston 235.40*, 2. Lollar 175.65

100 Butterfly -- 1. Sherwood 1:19.59, 2. Lund 119.95

100 Freestyle -- 1. Tomasino 1:09.00, 2. Gilley 1:18.13, 3. Aker 1:22.28

500 Freestyle -- 1. Arnold 6:52.22, 3. Carmichael 8:28.39

200 Freestyle Relay -- 1. Lund, Vance, Gilley, Arnold 2:03.51; 3. Aker, Gilley, Cox, Carmichael 2:19.65

100 Backstroke -- 1. Tomasino 1:19.03, 2. New 1:22.27

100 Breaststroke -- 1. York 1:24.17, 2. Warren 1:32.70, 4. Aker 1:47.58

400 Freestyle Relay -- 1. Arnold, Gilley, Vance, Tomasino 4:59.92; 2. Cox, Sherwood, Carmichael, New 5:24.41

Boys' Results

South Putnam 103 Owen Valley 63

Individual Results (SP only)

200 Medley Relay -- 2. Grundlock, Gould, Russell, Becker 2:03.27; 3. R. Arnold, Alig, Huck, McKinney 2:15.77

200 Freestyle -- 1. Albright 2:12.46, 3. Whitman 2:19.63, 5. Kelly 2:26.27

200 IM -- 1. Grundlock 2:34.62, 2. Ashcraft 2:36.76

50 Freestyle -- 1. Smiley 25.05, 3. McKinney 27.65, 6. S. Arnold 34.28

100 Butterfly -- 2. Huck 1:09.86, 3. Russell 1:11.55, 4. Gould 1:25.38

100 Freestyle -- 1. Smiley 56.70, 2. Ashcraft 1:00.42, 4. Bowen 1:15.25

500 Freestyle -- 1. Albright 5:58.25, 3. Whitman 6:22.70, 5. Kelly 6:44.58

200 Freestyle Relay -- 1. Becker, Smiley, McKinney, Ashcraft 1:45.58; 3. Albright, Russell, Trent Vickrey, Whitman 1:55.30; 5. S. Arnold, Sechrist, Trey Vickrey, Bowen 2:11.95

100 Backstroke --1. Grundlock 1:10.20, 3. R. Arnold 1:22.53

100 Breaststroke -- 2. Gould 1:21.92, 4. Alig 1:27.80, 6. Huck 1:40.59

400 Freestyle Relay -- 1. Becker, Ashcraft, Russell, Smiley 4:05.75; 2. McKinney, Kelly, Whitman, Trent Vickrey 4:30.30; 4. S. Arnold, Bowen, Sechrist, Trey Vickrey 5:22.38

* -- School record.

-- Personal season-best.

Next meet -- South Putnam hosts Cascade at 5:30 p.m. Tuesday.



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: