[Nameplate] Heavy Rain ~ 70°F  
High: 75°F ~ Low: 67°F
Tuesday, July 7, 2015

South Putnam swimmers fall to Cascade

Thursday, January 17, 2008

The South Putnam boys' and girls' swim teams fell to Cascade on Tuesday night.

The Eagle girls lost 113-66 while winning two events. The boys picked up four victories and lost narrowly, 90-89.

For the girls, the medley relay team of Samantha Tomasino, Jessica York, Katie Sherwood and Cassie Warren led off the meet with a victory in the 200 medley relay, swimming a 2:17.75.

However, the Eagles managed just two more wins. Shelby Johnston took the diving with a 194.2 and Sherwood won the 100 butterfly in 1:19.36.

In the boys' meet, distance specialist Andrew Whitman won two events. He swam the 200 freestyle in 2:18.34 and the 500 freestyle in 6:15.88.

Darrick Grundlock won the 200 with a 2:37.56 and was part of the winning 400 relay team, along with Loren Ashcraft, Curtis McKinney and Chris Smiley, that swam a 4:11.54.

The Eagles return to the pool at 5:30 p.m. today at Edgewood.

At South Putnam

Girls' Results

Cascade 113, South Putnam 66

Individual Results (SP only)

200 Medley Relay -- 1. Tomasino, York, Sherwood, Lund 2:17.75; 4. New, Warren, Vance, Cox 2:30.04

200 Freestyle -- 4. Gilley 2:37.52, 5. Arnold 2:40.67, 6. Carmichael 3:11.08

200 IM -- 4. Warren 3:02.64, 5. York 3:06.90, 6. Cox 3:10.07

50 Freestyle -- 2. Lund 29.08, 3. Vance 3:07.11, 6. New 35.13

Diving -- 1. Johnston 194.2, 2. Lollar 157.1

100 Butterfly -- 1. Sherwood 1:19.36

100 Freestyle -- 2. Vance 1:08.90, 4. Tomasino 1:09.75, 5. Gilley 1:16.05

500 Freestyle -- 2. Arnold 6:57.13, 4. Cox 7:33.09

200 Freestyle Relay -- 2. Lund, Sherwood, Vance, Arnold 2:04.42; 5. Aker, Gilley, Carmichael, Cox 2:24.67

100 Backstroke -- 3. Tomasino 1:21.35, 5. New 1:24.83

100 Breaststroke -- 2. York 1:25.35, 4. Warren 1:34.49, 6. Aker 1:45.77

400 Freestyle Relay -- 3. Arnold, Lund, Gilley, Tomasino 4:54.40; 5. Carmichael, Sherwood, New, Aker 5:32.94

Boys' Results

Cascade 90, South Putnam 89

Individual Results (South Putnam only)

200 Medley Relay -- 2. Grundlock, Gould, Russell, McKinney 2:10.03; 4. R. Arnold, Alig, Huck, Trent Vickrey 2:16.48

200 Freestyle -- 1. Whitman 2:18.34, 3. Davies 2:25.21, 4. Kelly 2:27.32

200 IM -- 1. Grundlock 2:37.56, 3. Russell 2:37.69, 5. Gould 2:53.45

50 Freestyle -- 2. Ashcraft 24.78, 3. Smiley 24.89, 5. Trent Vickrey 28.52

Diving -- 2. Butts 125.5

100 Butterfly -- 2. Huck 1:10.84, 3. Russell 1:15.26

100 Freestyle -- 2. Smiley 56.07, 4. Ashcraft 58.85, 6. Davies 1:07.06

500 Freestyle -- 1. Whitman 6:15.88, 3. Kelly 6:40.54

200 Freestyle Relay -- 2. Ashcraft, McKinney, Russell, Smiley 1:47.24; 3. Huck, Trent Vickrey, Davis, Whitman 1:57.20; 6. Bowen, Trey Vickrey, S. Arnold, Sechrist 2:15.36

100 Backstroke -- 2. Grundlock 1:11.90, 4. R. Arnold 1:20.14

100 Breaststroke -- 2. Gould 1:20.27, 4. Alig 1:23.70

400 Freestyle Relay -- 1. Ashcraft, McKinney, Smiley, Grundlock 4:11.54; 2. Davies, Huck, Kelly, Whitman 4:20.09; 4. Trey Vickrey, S. Arnold, Bowen, Sechrist 5:07.91

Next meet -- South Putnam visits Edgewood at 5:30 p.m. today.



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: