[Nameplate] Partly Cloudy ~ 61°F  
High: 63°F ~ Low: 54°F
Thursday, May 5, 2016

Local middle schoolers swim at Tri-West

Wednesday, March 5, 2008

LIZTON -- Area middle school swimmer competed in the Tri-West Middle School Invitational Saturday. North Putnam finished in fourth-place in the girls' race while their counterparts finished in first place.

In the girls events, local schools finished fourth through sixth. The Cougars were fourth with a total of 224. Greencastle was fifth with 161 and South Putnam rounded out the finishers with 98 points.

North Putnam and Greencastle finished one-two for the boys, recording 277 and 251 points respectively. South Putnam finished in sixth-place with 89 points.

North Putnam will host Tuttle at 6 p.m. Thursday and South Putnam will host Speedway at 5:30 p.m. Thursday, while North Putnam will host Greencastle at 5:30 p.m. Monday.

At Tri-West

Girls' Results

Danville 259, Cascade 254, Tri-West 233, North Putnam 224, Greencastle 161, South Putnam 98

Individual Results (County Schools only)

200 Medley Relay -- 3. NP (Byrd, Harper, Foltz, Wilcox) 2:22.44, 5. GMS (Cassida, Moore, Gomez, Watson) 2:38.83

200 Freestyle -- 2. Wilcox (NP) 2:42.83, 4. Witt (NP) 2:44.61, 7. Beams (GMS 3:01.73, 8. Spencer (SP) 3:09.47, 10. McKean (SP) 3:33.74, 12. Kessler (GMS) 3:42.85

100 IM -- 3. Cassida (GMS) 1:21.96, 8. Bain (SP) 1:29.29, 9. Gomez (GMS) 1:33.14, Smith (NP) 1:35.62, 11. Patterson (SP) 1:39.24

50 Freestyle -- 1. Foltz (SP) 28.60, 2. Harper (NP) 30.58, 9. Howard (GMS) 33.25, 11. Hayes (SP) 35.67, 12. Scamihorn (SP) 41.44

Diving -- 5. Daniels (SP) 56.50, 7. Williams (GMS) 42.30, Cox (SP) 34.35

50 Butterfly -- 1. Byrd (NP) 31.84, 8. Bain (SP) 40.43, 10. Burtan (GMS) 48.22

100 Freestyle -- 2. Harper (NP) 1:09.44, 5. Cassida (GMS) 1:13.45, 6. Cox (NP) 1:15.14, 8. Arnold (SP) 1:21.91, 10. Calloway (SP) 1:26.88

400 Freestyle -- 3. Witt (NP) 5:47.90, 7. Beam (GMS) 6:37.99, 8. Howard (GMS) 6:42.15, 9. Surber (NP) 6:45.69, 10. Spencer (SP) 6:59.26

200 Freestyle Relay -- 1. NP (Byrd, Harper, Foltz, Wilcox) 2:03.80, 3. GMS (Gomez, Moore, Howard, Watson) 2:14.37, 6. SP (Hayes, Daniels, McKean, Calloway) 2:36.80

100 Backstroke -- 2. Foltz (NP) 1:21.99, 7. Gomez (GMS) 1:32.29, 8. Arnold (SP) 1:44.57, 9. St.Marie (GMS) 1:37.99, 10. Patterson (SP) 1:44.57, 12. Cochran (NP) 1:58.96

100 Breaststroke -- 2. Watson (GMS) 1:29.16, 3. Byrd (NP) 1:30.14, 7. Wilcox (NP) 1:35.38, 10. Daniels (SP) 1:44.83, 11. Asher (SP) 1:45.82, Hedge (GMS) 1:48.73

400 Freestyle Relay -- 4. NP (Scoggan, Surber, Smith, Witt) 5:2.59, 5. GMS (Beams, Howard, Cassida, St.Marie) 5:32.05

Boys' Results

North Putnam 277, Greencastle 251, Tri-West 221, Cascade 216, Danville 174, South Putnam 89

Individual Results (County Schools only)

200 Medley Relay -- 1. NP (Hendershot, Lehr, James, Logan) 2:15.82, 2. GMS (Robinson, Simms, Smith, Vandiver) 2:24.58, 6. SP (Evens, Gould, Lund, McCammack) 2:38.60

200 Freestyle -- 1. Vandiver (GMS) 2:27.81, 2. James (NP) 2:28.63, 9. Bell (GMS) 3:12.77, Gray (NP) 4:11.77

100 IM -- 1. Shorter (NP) 1:15.86, 3. Smith (GMS) 1:19.15, 6. Lund (SP) 1:22.96, 9. Asbell (GMS) 1:26.14, 11. Troyer (NP) 1:54.37

50 Freestyle -- 1. Fenwick (GMS) 29.21, 2. Lehr (NP) 31.74, 3. Guinee (GMS) 32.29, Thornell (NP) 34.47, 9. Briones (SP) 49.53

Diving -- 1. Moore (NP) 114.45, 2. Simms (GMS) 100.65, 8. Gould (SP) 73.25, 9. Boswell (GMS) 72.95, 11. Clodfelter (NP) 60.50

50 Butterfly -- 1. James (NP) 32.56, 2. Smith (GMS) 33.08, 5. Lund (SP) 35.68, 6. Moore (NP) 37.45, 8. Guinee (GMS) 39.12

100 Freestyle -- 1. Logan (NP) 1:04.39, 2. Hendershot (NP) 1:08.15, 4. Bell (GMS) 1:17.04, 6. Robinson (GMS) 1:17.64, 10. Evens (SP) 1:45.39, 11. Briones (SP) 2:01.73

400 Freestyle -- 1. Vandiver (GMS) 5:21.03, 8. Hayes (GMS) 6:51.37, 9. Hinners (NP) 7:10.50, Skillern (NP) 7:16.83

200 Freestyle Relay -- 1. NP (Hendershot, Logan, James, Shorter) 1:54.66, 2. GMS (Asbell, Smith, Vandiver, Fenwick) 2:02.14. 6. SP (Evens, Lund, Gould, McCammack) 2:44.47

100 Backstroke -- 1. Shorter (NP) 1:20.97, 2. Lehr (NP) 1:23.59, 6. Simms (GMS) 1:28.18, 7. Asbell (GMS) 1:29.58, 10. Evens (SP) 1:56.34

100 Breaststroke -- 2. Gould (SP) 1:26.36, 3. Fenwick (GMS) 1:30.45, 4. Logan (NP) 1:32.94, 5. Hendershot (NP) 1:33.23, Robinson (GMS) 1:35.71, 9. McCammack (SP) 1:44.73

400 Freestyle Relay -- 2. NP (Lehr, Shorter, Moore, Zuver) 4:50.59, 3. GMS (Asbell, Robinson, Fenwick, Simms) 5:05.59

Next meet -- North Putnam will host Tuttle at 6 p.m. Thursday and South Putnam will host Speedway at 5:30 p.m. Thursday, while North Putnam will host Greencastle at 5:30 p.m. Monday.



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: