[Nameplate] Mostly Cloudy ~ 57°F  
High: 67°F ~ Low: 53°F
Friday, Apr. 29, 2016

Eagle swimmers split with Fountain Central

Tuesday, December 16, 2008

The girls' and boys' swim team from South Putnam battled with Fountain Central Saturday at home. The boys came away with a 93-82 win, while the girls fell 121-62.

The boys had six individual winners and capture the top spot in each of the relay races.

Sophomore Andrew Kelly got things going for South Putnam by capturing the 200-yard freestyle in a time of 2:14.52. Darrick Grundlock kept things rolling for SPHS, by winning the 200-yard IM (2:37.63) and the 100-yard backstroke (1:10.24). Lauren Ashcraft won the 50-yard freestyle with a time of 25.62 and Jake Gould took the 100-yard breaststroke in 1:18.21. Thomas Butts posted a 127.90 to seize the diving event.

The relay team of Grundlock, Gould, Matt Huck and Ashcraft won the 200-yard medley relay in a time of 2:02.03. Grundlock, Huck, Ashcraft and Damon Robinson teamed up to take the 200-yard freestyle relay with the time of 1:46.43. The team of Kelly, Huck, Trent Vickery and Ashcraft captured the 400-yard freestyle relay in a time of 4:03.19.

For the girls, Tabitha Arnold won South Putnam's first event by capturing the 200-yard free with a time 2:45.70. Cassie Warren won the 200-yard IM in a time of 3:03.15, while Amanda Lund captured the 50-yard free 28.74.

South Putnam will travel to Speedway today at 6 p.m.

At South Putnam

Girls' Results

Fountain Central 121 S. Putnam 62

200 medley relay -- 1. FC (Sheldon, Lowe, Howard, Lowe) 2:12.12, 2. SP (New, York, Lund, Sherwood) 2:17.25, 3. FC (Trueblood, Carver, McGrady, Vaughn) 2:225.78, 4. FC (Robinson, Nickle, Current, Garrett) 2:35.53, 5. SP (McKean, Asher, Vance, Spencer) 2:32.59

200 -- 1. Arnold (SP) 2:45.79, 2. Howard (FC) 2:40.52, 3. Trueblood (FC) 2:40.50, 4. Carver (FC) 2:41.32, 5. Cox (SP) 2:43.19, 6. Asher (SP) 2:51.18

200 IM -- 1. Warren (SP) 3:03.15, 2. Ponder (FC) 2:49.65, 3. FC (

50 -- 1. Lund (SP) 28.74, 2. McGrady (FC) 29.34, 3. Vaughn (FC) 31.97, 4. Aker (SP) 36.20, 5. Nickle (FC) 37.31, 6. Johnson (SP) 49.78

Diving -- 1. Lowe (FC) 147.60, 2. Loller (SP) 145.30, 3. Ellingwood (FC) 127.79, 4. Keeling (FC) 125.95

100 butterfly -- 1. Howard (FC) 1:18.42, 2. Sherwood (SP) 1:19.98, 3. Garrett (FC) 1:29.50, 4. FC 1:37.50

100 -- 1. Lowe (FC) 1:02.85, 2. Vance (SP) 1:07.39, 3. Arnold (SP) 1:05.29, 4. Carver (FC) 1:11.94, 5. Ponder N/T, 6. Johnson (SP) 1:13.69

500 -- 1. McGrady (FC) 6:48.24, 2. Chavez (FC) 7:21.39, 3. Cox (SP) 7:29.23, 4. Spencer (SP) 7:48.58, 5. Nickle (FC) 7:50.65

200 free relay -- 1. FC (Lowe, Lowe, Sheldon, Vaughn) 2:00.21, 2. SP (Vance New, Arnold, Lund) 2:03.39, 3. FC (Ponder, Carver, Garrett, NG) 2:15.94, 4. SP (Aker, Asher, Johnson, Cox) 2:32.96 5. FC (Current, Ponder, Duncan, DePlanty) 2:37.87

100 backstroke -- 1. Sheldon (FC) 1:17.35, 2. New (SP) 1:22.05, 3. Trueblood (FC) 1:25.94, 4. Robinson (FC) 1:26.40, 5. McKean (SP) 1:30.11

100 breaststroke -- 1. Lowe (FC) 1:13.57, 2. Lowe (FC) 1:25.94, 3. York (SP) 1:26.52, 4. Carver (FC) 1:29.03, 5. Warren (SP) N/T, 6. Asher (SP) 1:42.72

400 free relay -- 1. FC (Howard, Sheldon, Vaughn, McGrady) 4:37.25, 2. SP (Vance, Cox, Arnold, Lund) 4:47.33, 3. FC (Ponder, Charvez, Trueblood, NG) 5:03.16, 4. SP (Spencer, Johnson, McKean, Sherwood) 5:49.21, 5. FC (Nickle, Rondon, Duncan, DePlant) 6:07.71

Boys' Results

S. Putnam 93, Fountain Central 82

200 medley relay -- 1. SP (Grundlock, Gould, Huck, Ashcraft) 2:02.03, 2. FC (Sherrill, Hall, Bratney, Rogers) 2:14.21

200 -- 1. Kelly (SP) 2:14.52, 2. Buker (FC) 2:47.46, 3. Postbaner (FC) 2:49.65, 4. McGrady (FC) 2:51.58, 5. Arnold (SP) 2:52.47

200 IM -- 1. Grundlock (SP) 2:37.63, 2. Gould (SP) 2:43.73, 3. Hall (FC) 2:56.18, 4. Sherrill (FC) 3:01.35, 5. Bretney (FC) 3:31.87

50 -- 1. Ashcraft (SP) 25.62, 2. Toner (FC) 25.78, 3. Vickery (SP) 26.82, 4. Throcknorton (FC) 26.63, 5. Roger (FC) 28.60, 6. Kunapornsujarit (SP) N/T

Diving -- 1. Butts (SP) 127.90, 2. Hollis (FC) 125.8, 3. Wadim (SP) 83.44

100 butterfly -- 1. Key (FC) 1:05.25, 2. Huck (SP) 1:08.42, 3. McGrady (FC) 1:37.04

100 -- 1. Jones (FC) 57.14, 2. Vickery (SP) 1:02.27, 3. Sherrill (FC) 1:10.81, 4. Butler (FC) 1:16.01, 5. Williams (SP) 1:16.56

500 -- 1. Key (FC) 6:21.19, 2. Whitman (SP) 6:32.22, 3. Kelly (SP) 6:33.64

200 free relay -- 1. SP (Grundlock, Huck, Ashcraft, Robinson) 1:46.43, 2. FC (Bretney, Throcknorton, Jones, Key) 1:46.64, 3. SP (Gould, Williams, Vickery, Arnold) 1:59.30, 4. FC (Hall, Bucker, Butler, McGrady) 2:07.67

100 backstroke -- 1. Grundlock (SP) 1:10.24, 2. Rogers (FC) 1:31.62, 3. Buker (FC) 1:35, 4. Buller (FC) 1:36.31

100 breaststroke -- 1. Gould (SP) 1:18.21, 2. Hall (FC) 1:19.16, 3. Robinson (SP) 1:19.34

400 free relay -- 1. SP (Huck, Kolly, Vickery, Ashcraft) 4:03.19, 2. FC (Key, Bretney, Throcknorton, Jones) 4:15.49, 3. FC (Buker, McGrady, Roger, Sherrill) 4:59.14, 4. SP (Kolly, Williams, Arnold, Kunapornsujarit) 5:00.18

Next game -- South Putnam will travel to Speedway today at 6 p.m.



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: