[Nameplate] Fair ~ 59°F  
High: 67°F ~ Low: 49°F
Thursday, Apr. 28, 2016

South Putnam splits swim meet with Cadets

Thursday, January 22, 2009

CLAYTON -- On Tuesday, the South Putnam coed swim teams went to Cascade and swam away with a split. The girls fell 130-54, while the boys won their contest 106-77.

It was a rough night for the girls' team as they failed to post a winner in any event, but found themselves in second eight times. Tabitha Arnold, Kate Sherwood, Chelsea Vance, Jessica York and Allysia Lollar all scored second place finishes. The 200 relay team of Vance, Arnold, Sherwood and Amanda Lund placed second in a time of 2:01.20, while the 400-free relay team of Vance, Sherwood, Arnold and Sarah New was second with a time of 4:44.87

The boys had five individual winners and took top honors in each of the three relay races.

Darrick Grundlock posted wins in the 200-yard IM in a time of 2:35.31 and in the 100-yard backstroke with his time of 1:08.87. Chris Smiley won the 200-yard freestyle in a time of 2:04.98, as Loren Ashcraft won the 50-yard freestyle in a time of 25.14. Matt Huck finished ahead of tahe pack in the 100-yard butterfly in 1:06.44 and Wes Albright scorched the field in the 500-yard freestyle with his time of 5:51.46. Jake Gould took honors in the 100-yard breaststroke with a time of 1:14.73.

The 200-yard relay team of Grundlock, Gould, Huck and Andrew Kelly won with a time of 2:01, while the 200-yard free relay team of Ashcraft, Huck, Smiley and Trent Vickrey finished in first with a time of 1:41.89. The Eagles closed out their winning evening by posting a 3:73.30 in the 400-yard free relay, with Ashcraft, Grundlock, Albright and Smiley supplying the win.

The Eagles will host Edgewood tonight at 5:30 p.m.

At Cascade

Girls results

(South Putnam only)

Cascade 130 South Putnam 54

200 medley relay -- 2. (New, Sherwood, York, Lund) 2:18.28, 4. (McKean, Vance, Asher, Warren) 2:32.01

200 -- 2. Arnold 2:31.35, 4. Cox 2:42.67, 5 Asher 2:44.17

200 IM -- 4. Warren 3:04.5, 5. York 3:08.28

50 -- 3. Lund 28.94, 4. Aker 46.91, 6. Johnson 44.77

Diving -- 2. Lollar 148.40

100 fly -- 2. Sherwood 1:15.32

100 -- 2. Vance 1:05.05, 3. Lund 1:05.51, 6. Aker 1:25.63

500 -- 3. Cox 7:31.88, 5. Spencer 7:57.38

200 free relay -- 2. (Vance, Arnold, Sherwood, Lund) 2:01.20, 4. (Asher, Johnson, Aker, Warren) 2:29.57

100 backstroke -- 4. New 1:19.38, 5. McKean 1:28.78

100 breaststroke -- 2. York 1:24.45, 5. Warren 1:33.48, 6. Asher 1:40.92

400 free relay -- 2. (Vance, New, Sherwood, Arnold) 4:44.87, 5. (Cox, McKean, Aker, Spencer) 5:18.93

Boys results

(South Putnam only)

South Putnam 106 Cascade 77

200 medley relay -- 1. (Grundlock, Huck, Gould, Kelly) 2:01

200 -- 1. Smiley 2:04.98, 2 Albright 2:15.78, 3. Whitman 2:19.77

200 IM -- 1. Grundlock 2:35.31, 2. Gould 2:41.41

50 -- 1. Ashcraft 25.14, 2. Smiley 25.42, 3. Vickrey 26.01

Diving -- 2. S. Gould 154.25, 4. Halik 77.60

100 fly -- 1. Huck 1:06.44

100 -- 2. Vickrey 59.81, 5. Williams 1:12.02, 6. Arnold 1:14.05

500 -- 1. Albright 5:51.46, 2 Kelly 6:23.54, 3. Whitman 6:30.88

200 free relay -- 1. (Ashcraft, Huck, Vickrey, Smiley) 1:41.89, 4. (Gould, Arnold, Williams, Kunapornsujant) 2:03.11

100 backstroke -- 1. Grundlock 1:08.87, 5. Arnold 1:55.28

100 breaststroke -- 1. J. Gould 1:14.73, 3. S. Gould 1:19.68

400 free relay -- 1. (Ashcraft, Grundlock, Albright, Smiley) 3:57.30

Next meet -- The Eagles will host Edgewood tonight at 5:30 p.m.



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: