[Nameplate] Fair ~ 61°F  
High: 70°F ~ Low: 49°F
Sunday, May 1, 2016

Eagles place second, Cougars third at Tri-West

Friday, February 6, 2009

LIZTON -- The boys' swim teams from North Putnam and South Putnam hit the road to face the Bruins of Tri-West Wednesday night. South Putnam placed second on the night with a total of 98, while the Cougars came in third with their total of 79.

North Putnam's Jeremy Ban cruised to victory in the 100-yard freestyle in a time of 54.52, while the 200-yard freestyle relay team of Hunter Logan, C.J. Werner, Jon Taggart and Ban won with a time of 1:41.49.

South Putnam had two first place finishers on the evening. Sam Gould won the diving event with his total of 148.85, while teammate Thomas Butts came in second with a total of 139.20. Wes Albright paced the field in the 500-yard freestyle, winning the event with the time of 5:49.25 -- a full 30 seconds in front of second place.

South Putnam will host the Cougars and Greencastle next Thursday for the Putnam County meet at 6 p.m.

At Tri-West

Tri-West 137, South Putnam 98, North Putnam 79

Individual Results

200 Medley Relay -- 1. TW 1:50.38, 2. SP (Grundlock, Huck, Ashcraft, J. Gould) 2:00.19, 3. NP (Werner, James, Zurawski, Ban) 2:00.53, 4. TW 2:07.39, 5. NP (Jo. Taggart, Paul, Je. Taggert, Logan) 2:13.12

200 Freestyle -- 1. TW 1:51.77, 2. Smiley (SP) 2:01.76, 3. Smith (NP) 2:10.47, 4. Kelly (SP) 2:14.14, 5. TW 2:16.09

200 IM -- 1. TW 2:17.52, 2. Grundlock (SP) 2:32.88, 3. J. Gould (SP) 2:37.50, 4. TW 2:39.97, 5. Zurawski (NP) 2:45.34

50 Freestyle -- 1. TW 25.09, 2. Wright 25.66, 3. Jo. Taggart (NP) 26.12, 4. Smiley (SP) 26.56, 5. Werner (NP) 26.93, 6. Kunapornsujarit (SP) 33.55

Diving -- 1. S. Gould (SP) 148.85, 2. Butts (SP) 139.20, 3. TW 136.55, TW 135.20

100 Butterfly -- 1. TW 54.46, 2. Huck (SP) 1:13.43, 3. TW 1:14.35

100 Freestyle -- 1. Ban 54.52, 2. TW 55.45, 3. TW 57.26, 4. Ashcraft (SP) 58.59, 5. Logan (NP) 1:01.19, 6. Williams (SP) 1:10.79

500 Freestyle -- 1. Albright (SP) 5:49.25, 2. Whitman (SP) 6:20.72, 3. TW 6:37.22, 4. Myers TW 7:32.72

200 Freestyle Relay -- 1. NP (Logan, Werner, Jo. Taggart, Ban) 1:41.49, 2. SP (Ashcraft, Huck, Kelly, Smiley) 1:45.62, 3. TW 1:47.55, 4. NP (Zurawski, James, Je. Taggart, Paul) 1:54.50, 5. TW 2:05.08, 6. SP (Arnold, Williams, J. Gould, Kunapornsujarit) 2:05.60

100 Backstroke -- 1. TW 1:01.12, 2. Grundlock (SP) 1:09.68, 3. Smith (NP) 1:18.66, 4. TW 1:20.94, 5. Je. Taggart 1:25.09, 6. Arnold (SP) 2:08

100 Breaststroke -- 1. TW 1:12.50, 2. TW 1:14.05, 3 J. Gould (SP) 1:14.14, 4. Kurawski (NP) 1:18.43, 5. S. Gould (SP) 1:20.09, 6. James (NP) 1:32.62

400 Freestyle Relay -- 1. TW 3:47.38, 2. NP (Werner, Ban, Logan, Jo. Taggart) 3:56.76, 3. SP (Ashcraft, Albright, Kelly, Smiley) 4:03.24, 4. NP (Smith, Je. Taggart, Paul, James) 4:36.95, 4. TW 4:42.09, 6. SP (Arnold, Williams, Whitman, Kunapornsujarit) 4:56.18

Next meet -- South Putnam will host the Cougars and Greencastle next Thursday for the Putnam County meet at 6 p.m.