[Nameplate] Partly Cloudy ~ 52°F  
High: 56°F ~ Low: 43°F
Tuesday, May 3, 2016

Area junior high runners compete for county crown

Wednesday, October 7, 2009

GREENCASTLE -- The Putnam County Middle School cross country teams took part in the annual Putnam County Meet Tuesday at South Putnam High School with Greencastle winning both the boys' and girls' meets.

In the boys' race, Greencastle scored 37 points for the win with South Putnam coming in second with 39 and Cloverdale placing third with 66. North Putnam finished fourth with 83 points.

Making the all-county team were Hunter Barr and Evan Potts of South Putnam, Elijah Brattain of Greencastle, Aaron Whitlock and Ethan Manners of Cloverdale and Lyon Cory and Levi Lewis of Greencastle.

In the girls race, Greencastle won with 26 points while South Putnam came in second with 38, and Cloverdale same in third with 70. North Putnam fielded an incomplete team.

Making the all-county team were Libby Brush of Greencastle, Mallory Glaze of South Putnam, Hannah Brattain of Greencastle and Ariel Higgin and Madie Egold of South Putnam and Alex Stoffregan and Bailey Zapp of Greencastle.

At South Putnam

Boys Results

Team Scores

1. Greencastle 37, 2. South Putnam 39, 3. Cloverdale 66, 4. North Putnam 83

Individual results

1. Barr (SP) 11:17, 2. Potts (SP) 12:06, 3. Brattain (GC) 12:17, 4. Whitlock (CL) 12:18, 5. Maners (CL) 12:21, 6. Lyon (GC) 12:36, 7. Lewis (GC) 12:45, 8. Grzesiek (GC) 12:49, 9. Fiest (SP) 12:57.74, 10. Mason (SP) 12:57.80, 11. Bottoroff (SP) 13:03, 12. Hurst (SP) 13:04, 13. Lewis (GC) 13:05, 14. Blundell (CL) 13:07, 15. Berry (SP) 13:12, 16. Franklin (SP) 13:23, 17. Hinners (NP) 13:25.18, 18. Schroer (SP) 13:25.68, 19. Neese (CL) 13:32.00, 20. Freeman (SP) 13:34, 21. Dwigans (GC) 13:43, 22. Turner (GC) 13:46, 23. Evans (SP) 13:50, 24. Parker (SP) 13:51, 25. Straziscer (NP) 14:17, 26. Holtze (SP) 14:20, 27. Hornaday (SP) 14:47, 28. Sharp (CL) 14:49, 29. Nield (SP) 14:59, 30. Mitchell (GC) 15:01, 31. Mason (SP) 15:17, 32. Johnson (GC) 15:18, 33. Long (GC) 15:19, 34. Monnett (CL) 15:21, 35. Wilson (SP) 15:22, 36. Maners (CL) 15:29, 37. Robertson (SP) 15:31, 38. Gardner (GC) 15:40, 39. Jones (GC) 15:57, 40. Nelson (CL) 16:27.48, 41. Wunderlich (NP) 16:27.49, 42. Roberts (CL) 16:36.22, 43. Brown (NP) 17:36.52, 44. Albright (SP) 17:59, 45. Fulkerson (CL) 19:13, 46. Evans (SP) 20:09.

Girls Results

Team Scores

1. Greencastle 26, 2. South Putnam 28, 3. Cloverdale 70, 4. North Putnam Inc

Individual Finishes

1. Brush (GC) 13:02, 2. Glaze (SP) 13:03, 3. Brattain (GC) 13:34, 4. Higgins (SP) 13:46, 5. Egold (SP) 13:47, 6. Stoffregan (GC) 13:48, 7. Zapp (GC) 13:53, 8. Canfield (CL) 13:58, 9. Wilson (GC) 14:21, 10. Trigg (GC) 14:49, 11. Spencer (GC) 15:03, 12. Tucker (GC) 15:20, 13. Worthington (CL) 15:23, 14. Minnick (SP) 15:26, 15. Stevens (GC) 15:35, 16. Beasley (SP) 15:50, 17. Nepote (CL) 16:12, 18. Walker (NP) 16:21, 19. Shaw (SP) 16:28, 20. Cross (CL) 16:30, 21. Cross (CL) 16:36, 22. King (SP) 16:49, 23. Perry (SP) 18:02, 24. Grim (SP) 19:04, Mann (CL) 26:34