[Nameplate] Overcast ~ 61°F  
High: 67°F ~ Low: 53°F
Friday, Apr. 29, 2016

Cougar swimmers defeated by Sparkplugs

Thursday, January 21, 2010

ROACHDALE -- The North Putnam swim team fought the Speedway Sparkplugs Tuesday in the pool. The boys' team lost 120-47, while the girls fell 77-61.

Picking up wins for the girls' squad were Michelle Harper in the 200 IM (2:43.88) and Caroline Byrd in the 100 breaststroke (1:26.73). The 200 freestyle relay team of Halsey Foltz, Ashley Novak, Byrd and Harper was victorious in a time of 2:05.21.

The lone winner for the boys' team was Michael Zuver in the diving event with a total of 114.45

Up next for North Putnam will be a trip to Cascade today at 5:30 p.m.

At North Putnam

Girls' Results

Speedway 77, North Putnam 61

200 Medley R -- 1. Speedway (Forbes, Haltom, Evans, Tawney) 2:16.43, 2 North Putnam (Foltz, Byrd, Novak, Harper) 2:17.79

200 -- 1. Duman (SW) 2:50.74, 2. Preecs (NP) 2:54.77

200 IM -- 1. Harper (NP) 2:43.88, 2. Haltom (SW) 2:44.76, 3. Byrd (NP) 2:48.64

50 -- 1. Tawney (SW) 27.41, 2. Evans (SW) 28.80, 3. Foltz (NP) 28.95, 4. Lasiter (NP) 33.82, 5. Kaufman (NP) 36.34, 6. Duman (SW) 46.78

Diving -- 1. Bennett (SW) 98.95, 2. Morrison (SW) 91.20, 3. Marlott (SW) 87.75

100 Butterfly -- 1. Evans (SW) 1:20.33

100 -- 1. Harper (NP) 1:05.98, 2. Forbes (SW) 1:06.31, 3. Lasiter (NP) 1:19.13, 4. Kaufman (NP) 1:23.33, 5. Logan (SW) 1:36.59

200 R -- 1. North Putnam (Foltz, Novak, Byrd, Harper) 2:05.21, 2. Speedway (Evans, Logan, Duman, Tawney) 2:14.91

100 Backstroke -- 1. Haltom (SW) 1:17.66, 2. Forbes (SW) 1:18.36, 3. Foltz (NP) 1:18.72, 4. Preecs (NP) 1:43.48

100 Breaststroke -- 1. Byrd (NP) 1:26.73, 2. Novak (NP) 1:35.96, 3. Logan (SW) 1:48.99

400 -- 1. Speedway (Haltom, Duman, Forbes, Tawney) 4:48.95, 2. North Putnam (James, Volland, Hendershot, Zuver) 4:40.73

Boys' Results

Speedway 120, North Putnam 47

200 Medley R -- 1. Speedway (Trackwell, Higginbotham, Lamm, Runge) 1:55.38, 2. North Putnam (Smith, James, Ban, Lehr) 2:04.91, 3. Speedway (Tiffany, Lyon, Watts, Mieldazis) 2:10.39

200 -- 1. Lamm (SW) 1:59.37, 2. Neidlinger (SW) 2:11.68, 3. Marlott (SW) 2:52.65

200 IM -- 1. Higginbotham (SW) 2:25.12, 2. Ban (NP) 2:34.63, 3. Tiffany (SW) 2:48.64

50 -- 1. Runge (SW) 25.21, 2. Lyon (SW) 26.59, 3. Hendershot (NP) 27.52, 4. Zuver (NP) 29.16, 5. Mieldazis (SW) 31.78, 6. Volland (NP) 31.88

Diving -- 1. Zuver (NP) 114.45, 2. Mieldazis (SW) 106.60, 3. Man (SW) 102.80, 4. Volland (NP) 98.10

100 Butterfly -- 1. Neidlinger (SW) 1:08.29, 2. Watts (SW) 1:15.56, 3. James (NP) 1:18.21

100 -- 1. Runge (SW) 58.30, 2. Smith (NP) 59.19, 3. Lyon (SW) 1:02.07, 4. Lehr (NP) 1:04.13, 5. Marlott (SW) 1:14.21

500 -- 1. Trackwell (SW) 6:00.60, 2. Man (SW) 6:26.48

200 R -- 1. Speedway (Runge, Lyon, Higginbotham, Lamm) 1:43.50, 2. North Putnam (James, Lehr, Smith, Ban) 1:47.86, 3. Speedway (Mieldazis, Watts, Man, Neidlinger) 1:56.26, 4. North Putnam (Volland, Hendershot, Volland, Zuver) 2:07.68

100 Backstroke -- 1. Trackwel (SW) 1:07.13, 2. Tiffany (SW) 1:09.97, 3. Smith (NP) 1:13.73, 4. Watts (SW) 1:20.89

100 Breaststroke -- 1. Lamm (SW) 1:09.76, 2. Higginbotham (SW) 1:14.45, 3. Hendershot (NP) 1:19.46, 4. Ban (NP) 1:20.39, 5. Volland (NP) 1:30.80

400 R -- 1. Speedway (Neidlinger, Man, Tiffany, Trackwell) 4:14.84, 2. North Putnam (James, Volland, Hendershot, Zuver) 4:40.73

Next meet -- North Putnam will travel to Cascade tonight at 5:30 p.m.