[Nameplate] Overcast ~ 50°F  
High: 63°F ~ Low: 41°F
Tuesday, May 3, 2016

Eagle track hosts 3-way

Saturday, April 10, 2010

(Photo)
South Putnam's Rachel Egold crosses the finish line after her anchor leg, as the Eagles won the 3,200 relay in a time of 11:24.
GREENCASTLE -- The South Putnam track teams hosted Northview and Owen Vally on Thursday night, with the Lady Eagles finishing second, while the boys were third.

For the girls, the 3,200 relay team won in a time of 11:24, while the 1,600 relay team was victorious in 4:49.

Aline Schmidt had a pair of victories, taking both the long jump (15-feet-4) and 200 (28.4). Rachel Egold won the 800 (2:42) and Amanda Lund won the 3,200 (13:54).

The Eagles visit Cascade for a coed meet at 4:30 p.m. Tuesday.

At South Putnam

Girls team results

Northview 82, South Putnam 59, Owen Valley 26

3,200 R -- 1. South Putnam, 11:24, 2. Northview 11:35

100 H -- 1. Annie Smiley (Nv) 17.2, 2. Freeman (OV) 20.2, 3. Sarah Cheatham (SP) 20.5

100 -- 1. Krista Stearley (Nv) 13.0, 2. Aline Schmidt (SP) 13.0, 3. Jessica Thacker (Nv) 13.6

SP -- 1. Samantha Solomon (Nv) 34-8 , 2. Kelsey Searles (SP) 29-8 , 3. Casey Phillips (OV)

Disc -- 1. Samantha Solomon (Nv) 94-4, 2. Phillips (OV) 81-5, 3. Kailyn Beil (Nv) 83-6

400 R -- 1. Northview, 54.6, 2. South Putnam, 57.5

1,600 -- 1. Shelby Sands (Nv) 6:31, 2. Kailyn Cox (SP) 6:40, 3. Donna Martin (Nv) 6:49

400 -- 1. Lehman (OV) 1:10.7, 2. Leanna Masters (SP) 1:12, 3. Donna Martin (Nv) 1:14

HJ -- 1. Tara Summers (Nv) 4-10, 2. Krista Stearley (Nv) 4-8, 3. Ryan (OV) 4-6

300 H -- 1. Jennifer Junker (Nv) 1:00.7, 2. Melody Williams (SP) 1:00.71, 3. Sarah Cheatham (SP) 1:02

800 -- 1. Rachel Egold (SP) 2:42, 2. Corey Laue (Nv) 3:00.3, 3. Ohman (OV) 3:06.2

LJ -- 1. Aline Schmidt (SP) 15-4, 2. Phillips (OV) 13-11 , 3. Krista Stearley (Nv) 13-5

200 -- 1. Aline Schmidt (SP) 28.4, 2. Andrea Schultz (Nv) 29.3, 3. Tara Summers (Nv) 29.7

3,200 -- 1. Amanda Lund (SP) 13:54, 2. Shelby Sands (Nv) 15:16, 3. Mikayla Cherry (SP) 16:25

1,600 R -- 1. South Putnam, 4:49, 2. Northview, 4:53

PV -- 1. Annie Smiley (Nv) 8-0, 2. Jessica Thacker (Nv) 7-0

Boys team results

Northview 83, Owen Valley 48.5, South Putnam 28

(Photo)
South Putnam's Adam Masters releases the shot on the way to finishing second with a heave of 43-10 for the Eagles.
3,200 R -- 1. Northview, 9:21, 2. Owen Valley, 9:35

110 H -- 1. Joel Whittington (Nv) 15.3, 2. Ryan Zigler (SP) 19.5, 3. Sam Geier (SP) 21.2

100 -- 1. Michael Flora (Nv) 11.9, 2. Levi Pollard (Nv) 12.0, 3. Dings (OV) 12.1

SP -- 1. Warner (OV) 44-10, 2. Adam Masters (SP) 43-10, 3. Dalton Vest (OV) 38-11

Disc -- 1. Warner (OV) 136-1, 2. Adam Masters (SP) 131-11, 3. Jordan VanHorn (Nv) 112-3

400 R -- 1. Northview, 47.2, 2. Owen Valley, 49.1

1,600 -- 1. Conor Strain (Nv) 4:40, 2. Petry (OV) 5:20, 3. Ryan South (Nv) 5:30

400 -- 1. Michael Flora (Nv) 54.8, 2. Woolridge (OV) 1:00, 3. Jessie Gardner (SP) 1:03

300 H -- 1. Joel Whittington (Nv) 43.4, 2. Voorhies (OV) 48.2, 3. Scully (OV) 50.9

800 -- 1. Damon Hyatt (Nv) 2:15.9, 2. Tanner Brown (Nv) 2:17.2, 3. Dylan Hayes (SP) 2:24

LJ -- 1. Rocky Flowers (Nv) 17-2 , 2. Levi Pollard (Nv) 16-6 , 3. Michael Flora (Nv) 16-10

200 -- 1. Levi Pollard (Nv) 25.0, 2. Ryan Zigler (SP) 25.1, 3. Rocky Flowers (Nv) 25.2

HJ -- 1. Dillon Reynolds (Nv) 5-8, 2. Ray (OV) 5-4, 3. Patrick Durcholz (Nv) 5-2

PV -- 1. Patrick Durcholz (Nv) 8-6, 2. Josh Wilson (SP), 3. Trent Workman (SP)

1,600 R -- 1. Northview, 3:49.8, 2. Owen Valley, 4:18.4