[Nameplate] Partly Cloudy ~ 50°F  
High: 56°F ~ Low: 43°F
Wednesday, May 4, 2016

Eagles come up short against Bruins

Thursday, May 6, 2010

(Photo)
South Putnam senior Rachel Egold focuses down the track during the 800 Thursday. Egold won the event with a time of 2:29.14. [Order this photo]
GREENCASTLE -- With yet another thunderstorm warning looming Wednesday, the skies over South Putnam's track remained clear for runners to enjoy a nice, rather warm May afternoon.

The South Putnam girls' squad was able capture six events on the night, but fell short of Tri-West 80-51. The boys won four events and finished behind the Bruins 84-48.

For the girls, Shelby Hacker won the shot put with a distance of 30-9.5, while Kelsey Searles took the discus event with a throw of 86-10. Aisa Terry won the pole vault with a height of 5-feet and Leanna Masters ran to victory in the 400 with a time of 1:11.37.

The two marquee races for the girls' team Thursday proved to be the 200 and the 800 meters.

In the 200 meters, Josie Farmer outkicked her Tri-West opponent to best her by eight-tenths of a second and win the event with a time of 28.08. In similar circumstances, Rachel Egold won her 800 race by outkicking her opponent by posting a time of 2:29.14. Tri-West's second place finisher's time was 2:29.72.

Adam Masters walked away with two victories Thursday for the boys, winning both the discus and the shot put.

Masters won the shot put with a toss of 43-10.5 and easily bested the competition in the discus with a hurl of 137-feet. Jesse Gardner won the pole vault event after clearing a height of 9-feet. Teammate Trent Workman also posted a height of 9-feet in the event.

The 3,200 relay team accounted for the Eagles' lone win in running events. Again it came down to a 200-meter drag race, which senior Dylan Hayes sprinted away from second place to help the team post a time of 9:12.86.

Due to technical difficulties, interviews with South Putnam head coaches Kate Atkinson and Carl Coons were unable to be used.

South Putnam will host the Putnam County Meet Tuesday at 4:30 p.m.

At South Putnam

Boys' Results

Tri-West 84, South Putnam 48

Shot Put -- 1. Masters (SP) 43-10.5, 2. Riggs (TW) 39-11, 3. Lowe (TW) 36-10

Discus -- 1. Masters (SP) 137, 2. Riggs (TW) 120-4, 3. James (SP) 116-9

High jump -- 1. Lemon (TW) 5-6, 2. Cook (TW) 5-4, 3. Mocherman (TW) 5

Long jump -- 1. Lemon (TW) 17-9, 2. Dyson (SP) 17-7, 3. Corbett (TW) 17-5

Pole Vault -- 1. Gardner (SP) 9, 2. Workman (SP) 9, 3. Wilson (SP) 8-6

110 hurdles -- 1. Meore (TW) 15:91, Zigler (SP) 17.7, Geier (SP) 21.31

100 -- 1. Macherman (TW) 11.52, 2. Frederick (TW) 11.71, 3. Dyson (SP) 12.25, 4. Waters (SP) 12.57

1,600 -- 1. Hoover (TW) 4:48, 2. Arnold (SP) 5:22, (TW) 5:44, Shaw (SP) 6:07

400 -- 1. Corbett (TW) 55:84, 2. Hayes (SP) 56.79, 3. Gardner (SP) 1:03.53, 4. Zigler (SP) 1:11.7

300 hurdles -- 1. Lazaro (TW) 4:29, 2. Moore (TW) 43.1, 3. Zigler (SP) 45.4, Geier (SP) 58.16

800 -- McGraft (TW) 2:21, 2. Cavell (SP) 2:24, (TW) 2:27, 4. Wilson (SP) 2:28

200 -- 1. Tri-West 24.41, 2. Corbett (TW) 25.44, 3. Zigler (SP) 25.70, 4. Waters (SP) 26.28

3,200 -- 1 Hoover (TW) 11:52, 2. Arnold (SP) 11:16, 3. Zehr (TW) 12:32, Shaw (SP) 14:38

3,200 relay -- 1. South Putnam 9:12.86, 2. Tri-West 4:15.12

1,600 relay -- 1. Tri-West 3:38, 2. South Putnam 4:01

400 relay -- 1. Tri-West 45.91, 2. South Putnam 48.63

Girls Results

Tri-West 80, South Putnam 51

Shot Put -- 1. Hacker (SP) 30-9.5, 2. Searles (SP) 30, 3. Crouch (TW) 28-9

Discus -- 1. Searles (SP) 86-10, 2. Masters (SP) 76-7, 3. Boyer (TW) 76-27

High jump -- 1. Moser (TW) 4-6, 2. Rose (TW) 4-6, Dowers (TW) 4-6

Long jump -- 1. Allen (TW) 16-1, 2. Schmidt (SP) 15-10, 3. Moser (TW) 15-3, 4. Cheatham (SP) 12-8

Pole vault -- 1. Terry (SP) 5, 2. Cherry (SP) 5

100 hurdles -- 1. Rose (TW) 17.27, 2. Tri-West 18.96, 3. Cheatham (SP) 19.47, Tri-West 20.29

100 -- 1. Allen (TW) 13.35, 2. Schmidt (SP) 13.37, Edwards (TW) 14.18, McKinney (SP) 15.84

1,600 -- Hussey (TW) 6:05, 2. McCallie (TW) 6:09, 3. Tri-West 6:11, Lund (SP) 6:70

400 -- 1. Masters (SP) 1:11.37, 2. Albers (SP) 1:16, Doolin (SP) 1:23

300 hurdles -- 1. Rose (TW) 52.21, 2. Hake (TW) 54.58, Tri-West 55.69, 4. Cheatham (SP) 59.11

800 -- 1. Egold (SP) 2:29.14, 2. Pheifer (TW) 2:29.72, 3. Martin (SP) 3:00, 4. Leep (TW) 3:00.62

200 -- 1. Farmer (SP) 28.08, 2. Sparks (TW) 28.16, 3. Tri-West 28.28, 4. Klutz (TW) 29.09

3,200 -- 1. Hussey (TW) 13:40, 2. Tri-West 13:59, 3. McCallie (TW) 14.10, 4. Cox (SP) 14:46

3,200 relay -- 1. Tri-West 11:03.44, 2. South Putnam 11:15.75

1,600 relay -- 1. Tri-West 4:41, 2. South Putnam 4:55

400 relay -- 1. Tri-West 53.56, 2. South Putnam 55.58

Next meet -- South Putnam will host the Putnam County Meet Tuesday at 4:30 p.m.