[Nameplate] Overcast ~ 55°F  
High: 67°F ~ Low: 53°F
Friday, Apr. 29, 2016

Greencastle sweeps junior high county titles

Wednesday, October 6, 2010

(Photo)
Hannah Brattain
GREENCASTLE -- At the county cross country event for junior high, Greencastle ran away with the titles. The boys scored a perfect 15 points to win, while the girls tallied 26 to come away with the win.

In the boys' event, Greencastle swept the top five positions en route to its win. Elijah Brattain led the way with a time of 11:23, with Taylor Secrest finishing second in a time of 11:51. Jacob Lewis was third with a time of 12:11, while Sedrick Weinschenk was fourth in a time of 12:24 and Nathan Grzesiek was fifth in 12:25.

South Putnam's Lane Franklin and Tyler Vandermark were sixth and seventh, posting times of 12:40 and 12:46 respectively. The top seven runners earned All-County honors.

(Photo)
Elijah Brattain
North Putnam was led by Trebor Mason in ninth place with a time of 13:02. Nick Blundel was 17th for the Clovers with a time of 14:01.

Hannah Brattain finished first for the Tiger Cubs in the girls' race with a time of 13:08. Libby Brush was second with a time of 14:05 and Samantha Haynes was third with a time of 14:31.

South Putnam had Madie Egold finish fourth in a time of 14:34, with Angel Nield placing sixth in 14:46 and Jessica Jones finishing seventh in 14:49. Also earning All-County finishes was Cloverdale's Riley Canfield in a time of 14:35.

North Putnam's top finisher was Allison Bayless, who finished in 10th place with a time of 15:40.

At South Putnam

Putnam County Junior High Meet

Boys Team Scores

1. Greencastle 15, 2. South Putnam 42, 3. North Putnam 90, 4. Cloverdale 99

Individual Results

1. Brattain (GHS) 11:23, 2. Secrest (GHS) 11:51, 3. Lewis (GHS) 12:11, 4. Weinschenk (GHS) 12:24, 5. Grzesiek (GHS) 12:25, 6. Franklin (SP) 12:40, 7. Vandermark (SP) 12:46, 8. Vittetow (SP) 12:52, 9. Mason (NP) 13:02, 10. Freeman (SP) 13:08, 11. Schroer (SP) 13:13, 12. Lewis (GHS) 13:31, 13. Mason (NP) 13:39, 14. Wilson (GHS) 13:50, 15. Evans (SP) 13:51, 16. Speedy (SP) 13:52, 17. Blundell (CHS) 14:01, 18. Webster (NP) 14:03, 19. Harris (SP) 14:07, 20. Scott (CHS) 14:09, 21. Dwigans (GHS) 14:15, 22. Sanders (SP) 14:16, 23. Johnson (GHS) 14:29, 24. Higgins (SP) 14:45, 25. Berg (SP) 14:50, 26. Jones (GHS) 14:52, 27. Mozawa (GHS) 14:53, 28. Wilson (SP) 15:22, 29. Lewis (GHS) 15:26, 30. Baugh (SP) 15:31, 31. Maner (CHS) 16:14, 32. Copas (SP) 16:22, 33. Monnett (CHS) 16:36, 34. Murrell (SP) 16:59, 35. Roberts (CHS) 17:00, 36. Nichols (CHS) 17:15, 37. Kendall (NP) 17:19, 38. Mannon (CHS) 17:23, 39. Mann (CHS) 17:26, 40. Monnett (CHS) 17:43, 41. Sutton (NP) 18:05, 42. Roberts (CHS) 18:24, 43. Lewis (GHS) 18:51, 44. Mozawa (GHS) 19:28, 45. Brown (NP) 20:02, 46. Evans (SP) 20:14, 47. Mehraz (NP) 22:48, 48. Fulkerson (CHS) 23:45.

Girls Team Results

1. Greencastle 26, 2. South Putnam 44, 3. Cloverdale 78, 4. North Putnam 82

Individual Results

1. Brattain (GHS) 13:08, 2. Brush (GHS) 14:05, 3. Haynes (GHS) 14:31, 4. Egold (SP) 14:34, 5. Canfield (CHS) 14:35, 6. Nield (SP) 14:46, 7. Jones (SP) 14:49, 8. Spencer (GHS) 14:51, 9. DeLano (SP) 15:25, 10. Bayless (NP) 15:40, 11. Cross (CHS) 15:41, 12. Romer (GHS) 15:43, 13. Abner (NP) 15:46, 14. Weinschenk (GHS) 15:50, 15. Laussee (GHS) 15:51, 16. McKinney (CHS) 15:51, 17. Walker (NP) 15:53, 18. Beasley (SP) 16:06, 19. Lowe (NP) 16:07, 20. Shaw (SP) 16:17, 21. Scales (SP) 16:22, 22. Higgins (SP) 16:29, 23. Lady (SP) 16:42, 24. Cheatham (SP) 17:07, 25. Kelly (SP) 17:30, 26. Davis (CHS) 17:39, 27. Hawkins (SP) 17:51, 28. Haywood (SP) 17:58, 29. Harrison (NP) 18:04, 30. Ladd (CHS) 19:08, 31. Bottorff (NP) 19:33, 32. Rutenberg (CHS) 20:07, 33. Tungett (CHS) 20:19.