[Nameplate] Fair ~ 30°F  
High: 33°F ~ Low: 24°F
Friday, Dec. 19, 2014

Eagles battle Northview, Owen Valley on the track

Friday, April 8, 2011

BRAZIL -- The South Putnam coed track teams traveled to Northview Thursday to face the Knights and Owen Valley. The girls won in a close contest with Northview 67-66, while the boys were third behind Northview (82 pts.) and Owen Valley (55 pts.) with 30 points.

Mallory Glaze won two events on the night for South Putnam. She won the 1,600 meters in a time of 6:15.83 and the 3,200 meters in a time of 13:50.71. Makayla Albers won the 400-meter dash in 1:10.36 and Sarah Cheatham won the 300-meter low hurdles in a time of 59.17.

Aubrey Nichols took the top spot in the 800-meter run in 2:57.24 and Josie Farmer won the 200-meter dash in 28.55. Kelsey Searles captured the shot put event with a toss of 28-feet-8.5-inches. The 3,200-meter relay team won with a time of 11:54.

For the boys, Ryan Chestnut was the lone winner on the night taking the shot put event with a throw of 45-feet-5.5-inches.

BOYS TEAM SCORING

Northview 82; Owen Valley 55; South Putnam 30.

HIGH JUMP -- 1. Brian Corder, Owen Valley, 6-1; 2. Dillion Reynolds, Northview, 6-0; 3. Jansen Hight, Owen Valley, 5-10; 4. Sean Brockman, Northview, 5-6.

POLE VAULT -- 1. Patrick Durcholz, Northview, 10-6; 2. Wyatt Young, Northview, 10-0; 3. Trent Workman, South Putnam, 9-6; 4. Sean Brockman, Northview, 9-6.

LONG JUMP -- 1. Levi Pollard, Northview, 19-2; 2. Evan Rice, Owen Valley,

17-8.25; 3. Brian Corder, Owen Valley, 17-1; 4. Tyler Neumann, South Putnam, 16-11.75.

DISCUS -- 1. Jordan Van Horn, Northview, 130-0; 2. Michael James, South Putnam, 115-9.25; 3. Ryan Chestnut, South Putnam, 107-11.50; 4. Logan Britton, Owen Valley, 106-11.25.

SHOT PUT -- 1. Ryan Chestnut, South Putnam, 45-5.50; 2. Ethan Stewart,

Northview, 42-10; 3. Michael James, South Putnam, 41-11.50; 4. Gus Hancock, Owen Valley, 41-6.50.

3200 METER RELAY -- 1. Owen Valley (A), 9:06.20; 2. Northview (A), 9:30.90; 3. South Putnam (A), 9:36.00.

110M HURDLES -- 1. Joel Whittington, Northview, 14.52(NEW SCHOOL RECORD); 2. Brian Corder, Owen Valley, 16.36; 3. Tyler Neumann, South Putnam, 17.40; 4. Adam Zigler, South Putnam, 17.68.

100 METER DASH -- 1T. Joel Whittington, Northview, 11.06; 2T. Wes Riner, South Putnam, 11.86; 3T. Steven Abbitt, Owen Valley, 12.09; T. Drew Bradley, Owen Valley, 12.09; 5T. Ryan Zigler, South Putnam, 12.10; 6T. Jacob Little, Northview, 12.52.

1600 METER RUN -- 1. Nic Yocom, Northview, 4:50.43; 2. Jack Petry, Owen Valley, 4:57.27; 3. Ethan Sparks, Owen Valley, 5:12.62; 4. Hunter Barr, South Putnam, 5:18.24.

400 METER RELAY -- 1. Owen Valley (A), 47.93; 2. Northview (A), 48.30; 3. South Putnam (A), 48.71.

400 METER DASH -- 1. Tanner Brown, Northview, 54.87; 2. Tony Woolridge, Owen Valley, 56.99; 3. Devin Cooksey, Northview, 57.96; 4. Zach Swaim, Owen Valley, 58.52.

300M INTERM. HURDLES -- 1. Joel Whittington, Northview, 41.99; 2. Brian Corder, Owen Valley, 45.05; 3. Sean Scully, Owen Valley, 47.06; 4. Tyler Neumann, South Putnam, 47.47.

800 METER RUN -- 1. Damon Hyatt, Northview, 2:12.90; 2. Ethan Sparks, Owen Valley, 2:16.24; 3. Jorge Cavell, South Putnam, 2:17.43; 4. Jessee Hawkins, Owen Valley, 2:21.65.

200 METER DASH -- 1. Joel Whittington, Northview, 23.02; 2. Steven Abbitt, Owen Valley, 24.62; 3. Levi Pollard, Northview, 24.67; 4. Evan Rice, Owen Valley, 25.21.

3200 METER RUN -- 1. Nic Yocom, Northview, 10:41.84; 2. Jack Petry, Owen Valley, 10:56.07; 3. Tanner Barr, South Putnam, 11:53.18; 4. Travis Beil, Northview, 12:01.15.

1600 METER RELAY -- 1. Northview (A), 4:49.58; 2. South Putnam (A), 5:08.87; 3. Northview (B), 5:19.43; 4. Owen Valley (A), 5:23.87.

GIRLS TEAM SCORING

South Putnam 67, Northview 66; Owen Valley 37

HIGH JUMP -- 1. Brooke Deighton, Northview, 4-10; 2. Lindsey Hendershot, Owen Valley, 4-8; 3. Jessica Thacker, Northview, 4-8; 4. Andrea Schultz, Northview, 4-4.

POLE VAULT -- 1. Annie Smiley, Northview, 7-6; 2. Morgan Holt, Northview, 7-0; 3. Becca Walcott, Owen Valley, 6-6; 4. Paige Wetzel, Owen Valley, 6-6.

LONG JUMP -- 1. Leeanna Knight, Northview, 14-8; 2. Jessica Thacker, Northview, 14-1; 3. Andrea Schultz, Northview, 12-7.50; 4. Katie Watson, Owen Valley, 12-6.50.

DISCUS -- 1. Kalyn Beil, Northview, 86-4; 2. Kelsey Searles, South Putnam, 83-2.50; 3. Alexus Bex, Northview, 79-7.50; 4. Leanna Masters, South Putnam, 79-5.75.

SHOT PUT -- 1. Kelsey Searles, South Putnam, 28-8.50; 2. Hannah Mattox, Northview, 28-6.50; 3. Kalyn Beil, Northview, 28-2.50; 4. Alexus Bex, Northview, 27-0.

3200 METER RELAY -- 1. South Putnam (A), 11:54.00; 2. Owen Valley (A), 12:23.90; 3. Northview (A), 12:25.80; 4. South Putnam (B), 12:40.00.

100M HURDLES -- 1. Annie Smiley, Northview, 17.00; 2. Lauren Maegerlein, Owen Valley, 20.68; 3. Madi Marsteller, South Putnam, 20.81; 4. Sarah Cheatham, South Putnam, 20.93.

100 METER DASH -- 1. Leeanna Knight, Northview, 13.11; 2. Josie Farmer, South Putnam, 13.87; 3. Becca Walcott, Owen Valley, 13.96; 4. Natasha Barrett, Northview, 14.55.

1600 METER RUN -- 1. Mallory Glaze, South Putnam, 6:15.83; 2. Cheyenne Wright, Owen Valley, 6:23.58; 3. Kaelynn Cox, South Putnam, 6:50.43; 4. Ann-Kathern

Macke, Owen Valley, 6:54.84.

400 METER RELAY -- 1. Northview (A), 54.81; 2. Owen Valley (A), 57.71; 3. South Putnam (A), 1:02.24.

400 METER DASH -- 1. Makayla Albers, South Putnam, 1:10.36; 2. Kim Cheatham, South Putnam, 1:11.52; 3. Joslyn Bucy, Owen Valley, 1:12.43; 4. Allison McWilliams, Northview, 1:14.18.

300M LOW HURD -- 1. Sarah Cheatham, South Putnam, 59.17; 2. Morgan Holt, Northview, 1:01.86; 3. Melodie Williams, South Putnam, 1:02.74; 4. Lindsey Hendershot, Owen Valley, 1:04.62.

800 METER RUN -- 1. Aubrey Nichols, South Putnam, 2:57.24; 2. China Ford, South Putnam, 3:00.37; 3. Katie McHugh, South Putnam, 3:09.34; 4. Ann-Kathern Macke, Owen Valley, 3:10.99.

200 METER DASH -- 1. Josie Farmer, South Putnam, 28.55; 2. Becca Walcott, Owen Valley, 30.11; 3. Kelsey Hamm, Owen Valley, 30.36; 4. Allison McWilliams, Northview, 31.58.

3200 METER RUN -- 1. Mallory Glaze, South Putnam, 13:50.71; 2. Cheyenne Wright, Owen Valley, 14:08.15; 3. Kaelynn Cox, South Putnam, 14:42.93; 4. Hannah Zadeii, Northview, 15:22.90.

1600 METER RELAY -- 1. Northview (A), 3:46.02; 2. Owen Valley (A), 3:55.12; 3. South Putnam (A), 4:06.71; 4. South Putnam (B), 4:11.06.