[Nameplate] Mostly Cloudy ~ 68°F  
High: 73°F ~ Low: 48°F
Friday, May 6, 2016

South Putnam competes in three-way swim meet

Wednesday, November 30, 2011

On a night where snow and cold blanketed the outdoors, the pool inside South Putnam High School was packed as the hosts held a three-way meet with Tri-West and Cardinal Ritter.

I'm happy to see the scores," South Putnam head coach Matthew Edwards said. "I think the swimmers gave good effort but there were definitely some pros and cons.

"The things we work on in the pool were fine, but we saw a lot of swimmers dying a little early, worn out midway through the race," he added.

The Bruins won on both sides, with South Putnam's boys' placing second and the girls' squad placing third.

The Eagles won two events on the evening. Sam Gould won the diving event with a score of 206.50, while Tayler Arnold took honors in the 100-yard backstroke with a time of 1:06.46.

Edwards said it was a mixed bag of results Tuesday night.

"We came off of Thanksgiving break and that might have messed with their conditioning a little bit. Times weren't where we've seen them in the past.

"It's good that it happened early in the year because it will make our future meets stronger," Edwards added.

The Eagles will not see competition again until next Thursday against West Vigo. Edwards said the squad could use the time between to boost morale.

"We have West Vigo next week and we're looking forward to them coming down here to swim. We've done pretty well in these meets and put up a tough fight with West Vigo," Edwards said.

"We've been successful in the past and we want to be successful again next week."

At South Putnam

Girls' Results

Tri-West 158, Ritter 94, South Putnam 74

200 Yard Medley -- 1. Tri-West (Hagemier, McCalley, Jones, Kahl) 2:08.86; 2. South Putnam (Deszi, McHugh, Beasley, Cox) 2:23.89; 3. Tri-West(Truax, Hake, Sheets, Krieg) 2:30.80; 4. Ritter (Kirk, O'Connor, Stewart, Harrison) 2:31.09; 5. South Putnam (Boetjer, Kiste, Trisler, Shaw) 2:38.66; 6. Ritter (Chernet, Beyer, Kochell, Anderson) 3:03.99

200 Free -- 1. Craft (T) 2:27.00; 2. Wolf (T) 2:36.78; 3. Deszi (S) 2:38.38; 4. Kirk (R) 2:51.00; 5. Harrison (R) 2:52.00; 6. Wilson (S) 2:55.90

200 IM -- 1. McCalley (T) 2:34.50; 2. Radar (R) 2:40.18; 3. Meyers (R) 2:57.98; 4. Beasley (S) 3:02.56; 5. Sheets (T) 3:09.40; 6. Kiste (S) 3:45.83

50 Free -- 1. Kahl (T) 29.61; 2. Krieg (T) 31.47; 3. McHugh (S) 33.01; 4. Shaw (S) 37.93; 5. Chernet (R) 42.97; 6. Anderson (R) 45.46

Diving -- 1. Lindley (T) 227.45; 2. Nash (R) 169.90; 3. Sowers (T) 131.55; 4. Daniels (S) 82.95

100 Butterfly -- 1. Jones (T) 1:03.33; 2. Francis (R) 1:16.34; 3. Hake (T) 1:19.31; 4. Bauserman (R) 1:20.31; 5. Trisler (S) 1:26.74; 6. Shaw (S) 2:03.29

100 Free -- 1. Wolf (T) 1:05.98; 2. Cox (S) 1:08.1; 3. Kahl (T) 1:08.52; 4. McHugh (S) 1:14.09; 5. Owen (R) 1:14.92; 6. O'Connor (R) 1:18.74

500 Free -- 1. Jones (T) 5:44.85; 2. Radar (R) 6:28.46; 3. Hagemier (T) 6:47.16; 4. Myers (R) 6:48.97; 5. Deszi (S) 6:54.46; 6. Wilson (S) 7:42.20

200 Free Relay -- 1. Tri-West (Jones, McCalley, Kahl, Wolf) 1:55.58; 2. Tri-West (Krieg, Truax, Hagemier, Craft) 2:01.65; 3. Ritter (Radar, Stewart, Bauserman, Myers) 2:01.87; 4. South Putnam (Cox, Beasley, Trisler, McHugh) 2:01.87; 5. Ritter (O'Connor, Beyer, Kochell, Kirk) 2:15.98; 6. South Putnam (Boetjer, Kelley, Gerdhaus, Wilson) 2:39.90

100 Back -- 1. Hagemier (T) 1:15.56; 2. Francis (R) 1:17.93; 3. Truax (T) 1:21.15; 4. Harrison (R) 1:28.00; 5. Boetjer (S) 1:33.95; 6. Cox (S) 1:39.79

100 Breast -- 1. McCalley (T) 1:18.00; 2. Hake (T) 1:31.46; 3. Kiste (S) 1:42.35; 4. Beyer (R) 1:52.15; 5. Gerdhaus (S) 2:05.84

400 Free Relay -- 1. Ritter (Myers, Bauserman, Francis, Radar) 4:29.11; 2. Tri-West (Wolf, Craft, Sheets, Krieg) 4:37.12; 3. Ritter (Owen, O'Connor, Harrison, Stewart) 5:03.73; 4. South Putnam (Beasley, Boetjer, Wilson, Deszi) 5:12.41; 5. South Putnam (Kelley, Trisler, Kiste, Shaw) 5:52.83; 6. Tri-West (Cavender, Hott, Settlemoir, Smith) 5:56.03

Boys' Results

Tri-West 123, South Putnam 111, Ritter 81

200 Yard Medley -- 1. Tri-West (Jones, Brandkamp, Cook, Lindley) 1:57.00; 2. South Putnam (Arnold, Gould, Lund, McCammack) 1:59.96; 3. Ritter (Spack, Dever, Sayre, Roach) 2:11.68; 4. South Putnam (Crosby, Neumann, Nees, Z. Evans) 2:15.66; 5. Ritter (Conerty, Smith, Owen, Lynn) 2:18.00

200 Free -- 1. Sayre (R) 2:03.58; 2. Corbett (T) 2:17.60; 3. Albright (S) 2:25.19; 4. Conerty (R) 2:27.02; 5. Tintera (T) 2:28.52; 6. Dotson (S) 2:38.59

200 IM -- 1. Cook (T) 2:34.15; 2. Brandkamp (T) 2:45.75; 3. Owen (R) 2:50.51; 4. Nees (S) 2:51.96; 5. Z. Evans (S) 2:57.24

50 Free -- 1. Lindley (T) 23.96; 2. Arnold (S) 25.32; 3. Richard (T) 25.45; 4. McCammack (S) 27.12; 5. VanMiegem (R) 31.40; 6. Lynn (R) 31.85

Diving -- 1. Gould (S) 206.50; 2. Neumann (S) 122.55; 3. Crosby (S) 108.55

100 Butterfly -- 1. Lindley (T) 1:00.73; 2. Richard (T) 1:05.80; 3. Lund (S) 1:09.28; 4. Conerty (R) 1:25.58; 5. Nees (S) 1:25.97; 6. Smith (R) 2:02.97

100 Free -- 1. Cook (T) 57.69; 2. McCammack (S) 1:01.66; 3. Jones (T) 1:02.15; 4. Albright (S) 1:05.97; 5. Groth (R) 1:14.74; 6. Strack (R) 1:29.15

500 Free -- 1. Sayre (R) 5:38.25; 2. Corbett (T) 6:22.00; 3. Z. Evens (S) 6:55.10; 4. Owen (R) 6:56.00; 5. Crosby (S) 6:59.31; 6. Tintera (T) 7:18.00

200 Free Relay -- 1. Tri-West (Richard, Corbett, Cook, Lindley) 1:43.00; 2. South Putnam (Arnold, Lund, Albright, McCammack) 1:48.45; 3. Ritter (Roach, Dever, Spack, Conerty) 1:54.96; 4. Tri-West (Ellinwood, Garland, Tintera, Kingery) 1:59.40; 5. South Putnam (Dotson, Nees, Pitts, Z. Evens) 2:01.04; 6. Ritter (VanMieghem, Lynn, Smith, Groth) 2:06.00

100 Back -- 1. Arnold (S) 1:06.46; 2. Ellingwood (T) 1:12.28; 3. Jones (T) 1:14.81; 4. Spack (R) 1:24.96; 5. Fields (S) 1:35.13; 6. Roach (R) 1:37.46

100 Breast -- 1. Brandkamp (T) 1:14.28; 2. Gould (S) 1:15.16; 3. Garland (T) 1:24.01; 4. Neumann (S) 1:25.87; 5. Dever (R) 1:27.29; 6. Smith (R) 1:30.61

400 Free Relay -- 1. Ritter (Owen, Dever, Spack, Sayre) 4:23.00; 2. Tri-West (Corbett, Ellingwood, Kingery, Tintera) 4:37.91; 3. South Putnam (Albright, Dotson, Neumann, Gould) 4:40.62; 4. South Putnam(Shaw, Duggan, Fields, Crosby) 5:02.63; 5. Ritter (Lynn, Strack, Groth, Roach) 5:20.33

Next Meet: South Putnam hosts West Vigo next Thursday at 6 p.m.