[Nameplate] Mostly Cloudy ~ 18°F  
Feels like: 8°F
Wednesday, Feb. 10, 2016

GHS girls track wins, boys place second in quad meet

Friday, May 4, 2012

ELLETTSVILLE -- Greencastle made up its washed out Tuesday meet against Edgewood and Northview, converting the meet into a four-way tangle by adding Owen Valley into the mix.

The girls' squad won the meet, beating out the host Mustangs 100-88. Northview placed third with 38 and Owen Valley was fourth with 18 points.

The boys finished second, falling to Edgewood 104-66, with Northview placing third with 42 and Owen Valley fourth with 34.

The girls' squad landed 10 victories on the evening, with Colleen Weatherford claiming the 400-meter run (1:01.62) and the 800-meter run (2:20.18). Carissa Johnson on the long jump (14-11.25, Stephanie Penturff won the shot put (35-11) and Paige Pickens claimed the 200 dash (26.90).

Megan Haynes captured the 3,200-meter run (13:38) and Kayla Cash took the 1,600-meter run (5:48).

The girls' also won the 400, 1600 and 3200 meter relay races.

"We had several nice performances in the meet and that will go along ways later on," GHS girls' head coach Garry Anderson said. " The shot putters were one of the bright spots by placing 1, 2 and 4 with a personal best by junior Makayla Guyer with a throw of 31-09.

"Stephanie won the shot with a personal best throw of 35-11," he continued. "Also it was great to see the vaulters have a night with several of them getting more height than the previous meets."

Anderson noted Cheyenne Fauvergue is gaining confidence in each meet acknowledged the efforts of Kara Birt and Pickens in the 200-meter run. He also pointed out the outstading effort Weatherford put in during her leg of the 1,600-meter relay.

The boys' squad picked up five wins on the night with two coming from the legs of Ryan Stevens. Stevens won the 1600-meter run (4:39.44) and 3,200-meter run (10:26.66).

Tyler Hudson won the 800-meter run (2:03.80), with Hayden Stuckwisch winning the high jump (6-4) and Ben Hesler taking the shot put (44-3.5).

Girls Results

Greencastle 100; Edgewood 88; Northview 38; Owen Valley 18.

HIGH JUMP -- 1. Angela Hacker, Edgewood, 5-4.50; 2. Brooke Deighton, Northview, 4-8; 3. Lindsey Hendershot, Owen Valley, 4-6; 4. Zane Bucy, Owen Valley, 4-6; 5. Andrea Schultz, Northview, 4-4; 6. Emily Smith, Owen Valley, 4-2.

DISCUS -- 1. Alexus Bex, Northview, 98-1; 2. Kelsey Weddle, Edgewood, 87-3; 3. Connie Wells, Edgewood, 78-7; 4. Isabella Croan, Greencastle, 75-7; 5. Cassidy Crawford, Greencastle, 66-6.50; 6. Paige Wetzel, Owen Valley, 66-3; 7. Cayleigh Shrader, Northview, 65-0; 8. Breanna Wilson, Owen Valley, 63-3.

LONG JUMP -- 1. Carissa Johnson, Greencastle, 14-11.25; 2. Jennie Edmanson, Edgewood, 14-6.50; 3. Brittany Swam, Owen Valley, 13-4.25; 4. Andrea Schultz, Northview, 13-2.75; 5. Sarah Ratliff, Edgewood, 13-2.

POLE VAULT -- 1. Olivia Ashba, Edgewood, 8-6; 2. Cheyenne Fauvergue, Greencastle, 8-0; 3. Morgan Holt, Northview, 7-6; 4. Ciara Thompson, Edgewood, 7-0; 5. Olivia Humphreys, Greencastle, 7-0.

SHOT PUT -- 1. Stephanie Penturff, Greencastle, 35-11; 2. Jessica Lenihan, Greencastle, 33-5.25; 3. Alexus Bex, Northview, 30-8.50; 4. Kelsey Weddle, Edgewood, 30-2.50; 5. Alicia Wilson, Owen Valley, 29-4.50.

3,200 METER RELAY -- 1. Greencastle (A), 10:35.00; 2. Edgewood (A), 11:10.00; 3. Owen Valley (A), 11:27.00; 4. Northview (A), 12:37.00.

100M HURDLES -- 1. Olivia Ashba, Edgewood, 15.21; 2. Gracie Geswein, Northview, 17.33; 3. Emily Crawley, Greencastle, 17.85; 4. Brook Plummer, Greencastle, 18.47; 5. Marielle Delos Santos, Edgewood, 18.48; 6. Jasmine Dwigans, Greencastle, 19.52; 7. Hailey Freeman, Owen Valley, 19.82; 8. Lauren Maegerlein, Owen Valley, 20.68.

100 METER DASH -- 1. Olivia Ashba, Edgewood, 12.54; 2. Leeanna Knight, Northview, 13.08; 3. Kara Birt, Greencastle, 13.23; 4. Jennie Edmanson, Edgewood, 13.24; 5. Becca Walcott, Owen Valley, 13.49; 6. Carissa Johnson, Greencastle, 13.50; 7. Natasha Barrett, Northview, 13.78; 8. Kelsey Hamm, Owen Valley, 14.20.

1,600 METER RUN -- 1. Kayla Cash, Greencastle, 5:48.00; 2. Emily Gill, Greencastle, 5:49.00; 3. Karly Thornton, Edgewood, 6:04.00; 4. Emily Conrad, Northview, 6:13.00; 5. Zane Bucy, Owen Valley, 6:28.00.

400 METER RELAY -- 1. Greencastle (A), 52.99; 2. Edgewood (A), 53.05; 3. Northview (A), 53.26.

400 METER DASH -- 1. Laura Weatherford, Greencastle, 1:01.62; 2. Mady Miller, Edgewood, 1:05.44; 3. Taylor Mullins, Edgewood, 1:05.66; 4. Sara Jones, Owen Valley, 1:07.87; 5. Andrea Schultz, Northview, 1:08.52; 6. Joslyn Bucy, Owen Valley, 1:08.80; 7. Hannah Zadeii, Northview, 1:08.93; 8. Erika Davies, Greencastle, 1:11.55.

800 METER RUN -- 1. Colleen Weatherford, Greencastle, 2:20.18; 2. Angela Hacker, Edgewood, 2:28.69; 3. Olivia Ashba, Edgewood, 2:35.63; 4. Alex Stoffregen, Greencastle, 2:48.94; 5. Emily Conrad, Northview, 2:51.23.

300M LOW HURD -- 1. Elizabeth Conway, Edgewood, 50.48; 2. Emily Crawley, Greencastle, 52.03; 3. Gracie Geswein, Northview, 52.97; 4. Brook Plummer, Greencastle, 54.29; 5. Lindsey Hendershot, Owen Valley, 56.00; 6. Morgan Holt, Northview, 58.48; 7. Graceson Arthur, Owen Valley, 59.38.

200 METER DASH -- 1. Paige Pickens, Greencastle, 26.90; 2. Kara Birt, Greencastle, 27.44; 3. Jennie Edmanson, Edgewood, 27.62; 4. Ireland Buthcer, Edgewood, 28.80; 5. Andrea Schultz, Northview, 28.84; 6. Emily Smith, Owen Valley, 29.43; 7. Carrie Duregger, Northview, 29.51; 8. Joslyn Bucy, Owen Valley, 30.24.

3,200 METER RUN -- 1. Megan Haynes, Greencastle, 13:38.00; 2. Sammy Haynes, Greencastle, 13:43.00; 3. Ciara Thompson, Edgewood, 13:52.00; 4. Taylor Young, Edgewood, 14:12.00; 5. Allie Dupin, Northview, 14:56.00; 6. Jessica Jemison, Owen Valley, 15:17.00; 7. Josie Stakeman, Northview, 16:19.00; 8. Abby Carey, Owen Valley, 17:35.00.

1,600 METER RELAY -- 1. Greencastle (A), 4:21.79; 2. Edgewood (A), 4:23.75; 3. Owen Valley (A), 4:39.38; 4. Northview (A), 4:49.44.

Boys Results

Edgewood 104; Greencastle 66; Northview 42; Owen Valley 32.

HIGH JUMP -- 1. Hayden Stuckwisch, Greencastle, 6-4; 2. Michael Bowman, Edgewood, 6-2; 3. Derrick Driver, Edgewood, 5-10; 4. Logan Gardner, Greencastle, 5-8; 5. Jansen Hight, Owen Valley, 5-6.

DISCUS -- 1. Drake Hendricks, Owen Valley, 131-1.50; 2. Chad Hupp, Edgewood, 125-6.50; 3. Christian Fleener, Edgewood, 124-7; 4. Logan Britton, Owen Valley, 118-3.50; 5. Andrew Davis, Northview, 115-2.50; 6. TJ Bollman, Greencastle, 109-7.50; 7. Tanner Wood, Greencastle, 102-2.50; 8. Ethan Stewart, Northview, 100-4.

LONG JUMP -- 1. James Ridge, Edgewood, 20-2.75; 2. Hayden Stuckwisch, Greencastle, 19-11.50; 3. Chad Keyt, Greencastle, 18-11.75; 4. Levi Brown, Northview, 18-8.50; 5. Evan Rice, Owen Valley, 18-6.50; 6. Zack Harrison, Edgewood, 18-5.

POLE VAULT -- 1. Patrick Durcholz, Northview, 12-6; 2. Blake Edwards, Edgewood, 11-6; 3. Wyatt Young, Northview, 11-0; 4. Jordan Richardson, Edgewood, 10-6; 5. Brady Tucker, Edgewood, 10-0.

SHOT PUT -- 1. Ben Hesler, Greencastle, 44-3.50; 2. Christian Fleener, Edgewood, 43-10; 3. Ethan Stewart, Northview, 42-10; 4. Jesse Miller, Northview, 41-8.50; 5. Logan Britton, Owen Valley, 41-5.50.

3,200 METER RELAY -- 1. Northview (A), 8:34.00 (Ian Heffner, Devin Cooksey, Damon Hyatt, Nic Yocom); 2. Greencastle (A), 8:37.00; 3. Edgewood (A), 8:58.00.

110M HURDLES -- 1. Damian Chambers, Edgewood, 15.73; 2. Austin Smith, Edgewood, 15.87; 3. Andrew Strong, Owen Valley, 16.75; 4. Tyler Fergeson, Owen Valley, 18.80; 5. Zane Miller, Greencastle, 19.12; 6. Sedrick Weinschenk, Greencastle, 20.50.

100 METER DASH -- 1. John Selbe, Edgewood, 11.07; 2. Anthony Thompson, Edgewood, 11.37; 3. Evan Rice, Owen Valley, 11.41; 4. Drew Bradley, Owen Valley, 11.63; 5. Mac Shuee, Greencastle, 11.85; 6. Garrett McKenzie, Northview, 12.06; 7. Levi Brown, Northview, 12.18; 8. Cody Girton, Greencastle, 12.27.

1,600 METER RUN -- 1. Ryan Stevens, Greencastle, 4:39.44; 2. Nic Yocom, Northview, 4:48.20; 3. Elijah Brttain, Greencastle, 4:49.71; 4. Mikey Mest, Edgewood, 4:50.93; 5. Ethan Sparks, Owen Valley, 4:51.76; 6. Hank Phillips, Edgewood, 5:07.56.

400 METER RELAY -- 1. Edgewood (A), 44.35; 2. Greencastle (A), 45.58; 3. Northview (A), 47.54.

400 METER DASH -- 1. Anthony Thompson, Edgewood, 51.99; 2. Zack Harrison, Edgewood, 53.54; 3. Sean Scully, Owen Valley, 54.51; 4. Devin Cooksey, Northview, 54.73; 5. Ethan Daffron, Owen Valley, 55.28; 6. Tyler Hudson, Greencastle, 56.09; 7. Cameron Huey, Northview, 56.37; 8. Elijah Brattain, Greencastle, 58.65.

800 METER RUN -- 1. Tyler Hudson, Greencastle, 2:03.80; 2. Nic Yocom, Northview, 2:05.64; 3. Damon Hyatt, Northview, 2:06.97; 4. Nick Fiegle, Edgewood, 2:08.10; 5. Nathan Eubank, Greencastle, 2:10.27; 6. Isaac Harms, Greencastle, 2:11.10; 7. JC Hardy, Edgewood, 2:14.91; 8. Derrick Johnson, Owen Valley, 2:16.03.

300M INTERM. HURDLES -- 1. Damian Chambers, Edgewood, 40.93; 2. Austin Smith, Edgewood, 41.74; 3. Andrew Strong, Owen Valley, 43.14; 4. Ian Heffner, Northview, 43.18; 5. Nathan Haynes, Greencastle, 45.71; 6. Sedrick Weinschenk, Greencastle, 46.20.

200 METER DASH -- 1. John Selbe, Edgewood, 22.94; 2. Anthony Thompson, Edgewood, 23.67; 3. Hayden Stuckwisch, Greencastle, 23.82; 4. Evan Rice, Owen Valley, 24.08; 5. Jansen Hight, Owen Valley, 24.18; 6. Ian Heffner, Northview, 24.19; 7. Chad Keyt, Greencastle, 24.27; 8. Trent Barnett, Northview, 25.17.

3,200 METER RUN -- 1. Ryan Stevens, Greencastle, 10:26.66; 2. Taylor Secrest, Greencastle, 10:47.43; 3. Mikey Mest, Edgewood, 10:56.93; 4. Hank Phillips, Edgewood, 11:26.65; 5. Matt White, Greencastle, 11:58.32; 6. Travis Beil, Northview, 12:16.26; 7. Steven Staley, Owen Valley, 12:16.66.

1,600 METER RELAY -- 1. Edgewood (A), 3:32.25; 2. Greencastle (A), 3:38.54; 3. Northview (A), 3:41.75; 4. Owen Valley (A), 3:45.13.