[Nameplate] Fog/Mist ~ 46°F  
High: 67°F ~ Low: 53°F
Friday, Apr. 29, 2016

South Putnam gets comforting win over Owen Valley

Friday, January 11, 2013

(Photo)
South Putnam swimmer Morgan Deszi competes in the 100 backstroke event against Owen Valley. Deszi edged out teammate Katie Jo Beasley by one one-hundredth of a second in the back, and also picked up a win in the 200 individual medley.
(Banner Graphic/GRANT WIEMAN) [Order this photo]
For the third time in five days, the South Putnam boys' and girls' swimming and diving team participated in a competitive meet on Thursday.

For the first time, both squads were able to pick up a team win with the girls topping Owen Valley 124-48 and the boys winning 117-57.

"A lot of people swam different events today," SPHS coach Matthew Edwards said. "Some of that is due to people being sick ... but some meets we just try to try new things, and we did a little bit of that today."

Several swimmers competed in events that were either brand new or unfamiliar to them, including Morgan Deszi and Tayler Arnold.

"I don't know that (Deszi) has ever swam (the 200 IM) in her life, but she won it today," Edwards said. "Tayler Arnold has a history of swimming backstroke ... we put him back in it tonight just so he wouldn't forget it all together. He did great. He saw a great time. He's got the (school's) backstroke record."

Deszi also picked up wins in the 100 back, and as a member of two relays.

Arnold has been focusing on sprints this year and picked up wins in the 50 free and on two relays.

Ben Albright won each event he participated in, the 200 free, 500 free, 200 free relay and 400 free relay.

It was also a solid night for the diving team.

Because Owen Valley had such a small team, they had no divers competing. Edwards said this his athletes to focus on themselves, and their technique, when they dived.

"This is the time of year when we're starting to look toward sectional meets and we're starting to get our 11 dive lists set in stone and figure out the dives that we're going to work on the rest of the season," Edwards said. "All of the divers tried a new list tonight with higher D.D. (degree of difficulty) dives tonight, and it was nice for them to not have that pressure. They were really nice and relaxed, and they did great.

"All of them (Maddison Plunkett, Courtney Sullivan and Tyler Neumann) had different lists, dives that they haven't done in any meets this year, and they handled it really well."

Sullivan got a personal best 149.20 but was edged out by her teammate's 152.50.

The Eagles will have a short break before going to Cascade on Tuesday at 5:30 p.m.



At South Putnam
Girls -- final
South Putnam 124, Owen Valley 48

Boys -- final
South Putnam 117, Owen Valley 57

Event results
Girls 200 medley relay: 1. SPHS A (Deszi Morgan, Katie McHugh, Lyndsie Beasley, Katie Hansel) 2:20.28; 2. OVHS A (Ariel Holcombe, Canon Cattorini, Paige Wetzel, Becca Walcott) 2:27.40; 3. SPHS B (Maddison Plunkett, Katie Kiste, Katie Shaw, Megan Arnold) 2:35.04.
Boys 200 medley relay: 1. SPHS A (Tayler Arnold, Zeke Evens, Matthew Lund, Zane Crosby) 1:59.96; 2. OVHS A (Jared Peterson, Johnathan Carey, Eli Carlson, Michael Megenhardt) 2:01.52; 3. SPHS B (Zach Rayce, Tyler Neumann, Wyatt Nees, Dakota Kiste) 2:05.66; 4. OVHS B (Eric Hellman, Jacob Smithson, Hunter Stogsdill, Jacob Staley) 2:31.04.
Girls 200 free: 1. Cattorini, O, 2:36.20; 2. McHugh, S, 2:36.83; 3. Macy Sutkowski, S, 2:54.12; 4. Tori Kiste, S, 3:03.16.
Boys 200 free: 1. Ben Albright, S, 2:10.54; 2. Lucas Booher, O, 2:29.13; 3. Staley, O, 2:33.31; 4. Nick Chambers, S, 2:44.25.
Girls 200 IM: 1. Deszi, S, 3:05.23; 2. Arnold, S, 3:06.03; 3. Maddie Summerlot, O, 3:13.95; 4. Jodi Hicks, O, 3:22.54; 5. Tasha Kelley, S, 3:28.86.
Boys 200 IM: 1. Rayce, S, 2:42.57; 2. Nees, S, 2:44.51; 3. C Evens, S, 2:55.54; 4. Peterson, O, 2:59.84; 5. Smithson, O, 3:09.82.
Girls 50 free: 1. Hansel, S, 30.04; 2. Walcott, O, 30.90; 3. Wetzel, O, 33.21; 4. T Kiste, S, 33.46; 5. Holcombe, O, 33.62; 6. Sutkowski, S, 34.78.
Boys 50 free: 1. Arnold, S, 25.17; 2. Carlson, O, 25.68; 3. Crosby, S, 26.07; 4. Megenhardt, O, 27.76; 5. Duggan, S, 30.19; 6. Hellman, O, 33.87.
Girls diving: 1. Plunkett, S, 152.50; 2. Sullivan, S, 149.20.
Boys diving: 1. Neumann, S, 147.30.
Girls 100 fly: 1. L Beasley, S, 1:24.70; 2. Shaw, S, 1:31.04; 3. Wetzel, O, 1:36.69; 4. Hicks, O, 1:37.07.
Boys 100 fly: 1. Carlson, O, 1:02.66; 2. Lund, S, 1:07.69; 3. Nees, S, 1:17.52; 4. Stogsdill, O, 1:22.48.
Girls 100 free: 1. Katie Jo Beasley, S, 1:07.66; 2. Walcott, O, 1:11.56; 3. Kiste, S, 1:16.73; 4. Makayla Hettich, S, 1:23.46.
Boys 100 free: 1. Crosby, S, 57.19; 2. Megenhardt, O, 1:03.30; 3. Kiste, S, 1:04.50; 4. Carey, O, 1:06.91; 5. Duggan, S, 1:09.05; 6. Jonathan Soderqvist, O, 1:17.88.
Girls 500 free: 1. Hansel, S, 7:05.64; 2. Wilson, S, 7:15.92; 3. Summerlot, O, 7:31.05; 4. Kelley, S, 8:17.37.
Boys 500 free: 1. Albright, S, 5:53.15; 2. Z Evens, S, 6:21.01; 3. Staley, O, 6:53.36; 4. Stogsdill, O, 7:36.72; 5. Chambers, S, 7:39.22.
Girls 200 free relay: 1. SPHS A (K Beasley, L Beasley, McHugh, Hansel) 2:05.50; 2. OVHS A (Cattorini, Wetzel, Summerlot, Walcott) 2:11.31; 3. SPHS B (Arnold, Sutkowski, K Kiste, Shaw) 2:12.14; 4. SPHS C (T Kiste, Hettich, Kelley, Wilson) 2:26.37.
Boys 200 free relay: 1. SPHS A (Arnold, Albright, Lund, Crosby) 1:45.44; 2. OVHS A (Megenhardt, Peterson, Carey, Carlson) 1:53.30; 3. SPHS B (Fields, Neumann, Duggan, Chambers) 2:01.96.
Girls 100 back: 1. Deszi, S, 1:18.00; 2. K Beasley, S, 1:18.01; 3. Holcombe, O, 1:46.19; 4. Plunkett, S, 1:47.67.
Boys 100 back: 1. Arnold, S, 1:03.34; 2. Peterson, O, 1:18.67; 3. Fields, S, 1:20.94; 4. Rayce, S, 1:32.16; Hellman, O, 1:58.67.
Girls 100 breast: 1. Cattorini, O, 1:21.72; 2. McHugh, S, 1:29.60; 3. K Kiste, S, 1:37.85; 4. Arnold, S, 1:41.99.
Boys 100 breast: 1. Carey, O, 1:16.31; 2. Z Evens, S, 1:18.19; 3. Neumann, S, 1:19.17; 4. C Evens, S, 1:28.23; 5. Smithson, O, 1:29.60.
Girls 400 free relay: 1. SPHS A (K Beasley, Shaw, Deszi, L Beasley) 5:08.72; 2. SPHS B (Sutkowski, T Kiste, Wilson, Plunkett) 5:21.87.
Boys 400 free relay: 1. SPHS A (Albright, Nees, Rayce, Lund) 4:08.95; 2. SPHS B (Kiste, Chambers, C Evens, Fields) 4:48.10; 3. OVHS A (Staley, Smithson, Stogsdill, Booher) 4:49.31.



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: