South Putnam track team comes in third at Danville
South Putnam's boys' and girls' track teams found the competition far hotter than the temperatures Thursday night at Danville, with both squads finishing behind Monrovia and the host Warriors.
In the boys' meet, Danville took a comfortable 65-56-45 win over the second place Bulldogs and Eagles.
Klayton Vittetow won the 110-meter hurdles for the Eagles, Berndt Freeman took first in the 800-meter run and Joe Masters won the discus competition.
Freeman added a second place finish in the 1600-meter run, as did Vittetow in the 300-meter hurdles and high jump, along with Timothy Parker in the long jump, Kieffer Vittetow in the 3200-meter run and Zach Rayce in the discus.
In the girls' meet, Danville edged Monrovia 61-59-44, with the Eagles finishing third.
Ariel Higgins won both the 100 and 300-meter hurdles, Madie Egold claimed the 3200-meter run and Deborah Cheatham won the high jump.
Egold finished second in the 1600-meter run, as did Kim Cheatham in the 400-meter run. In addition, the 1600 and 3200-meter relay teams finished second on the day.
At Danville
Boys' Results
Danville 65, Monrovia 56, South Putnam 45
3200-Meter Relay -- 1. Danville 9:00; 2. Monrovia; 3. South Putnam
110-Meter Hurdles -- 1. Kl. Vittetow (SP) 16.53; 2. Stikey (M); 3. Gordon (D)
100-Meter Dash -- 1. Shirrel (D) 11.53; 2. Elese (M); 3. Riner (SP); 4. Sichting (M)
1600-Meter Run -- 1. Gerber (D) 4:51; 2. Freeman (SP); 3. Weir (D); 4. Austin (M)
400-Meter Relay -- 1. Monrovia 46.12; 2. Danville; 3. Monrovia
400-Meter Dash -- 1. Sader (M) 53.00; 2. Benge (M); 3. Wolfe (D); 4. Vondersaar (D)
300-Meter Hurdles -- 1. Curtis (D) 42.198; 2. Kl. Vittetow (SP); 3. Sciand (M); 4. Lorian (SP)
800-Meter Run -- 1. Freeman (SP) 2:13; 2. Modglin (D); 3. Tounsin (D); 4. Thomason (M)
200-Meter Dash -- 1. Gilliam (D) 23.84; 2. Stikey (M); 3. Danville; 4. Riner (SP)
3200-Meter Run -- 1. Gerber (D) 10:28; 2. Ki. Vittetow (SP); 3. Allen (D); 4. Wertz
1600-Meter Relay -- 1. Monrovia 3:38; 2. South Putnam; 3. Danville
High Jump -- 1. Anderson (D) 6-00; 2. Kl. Vittetow; 3. Delamarten (D); 4. Miller (M)
Long Jump -- 1. Ellis (M) 19-03.50; 2. Parker (SP); 3. Seals (M); 4. Anderson (D)
Shot Put -- 1. Scammahorn (D) 41-03; 2. McCubbins (M); 3. Capps (SP); 4. Masters (SP)
Discus -- 1. Masters (SP) 10-01.50; 2. Rayce (SP); 3. Schnepp (SP); 4. Workman (SP)
Pole Vault -- 1. Ellis (M) 12-06; 2. Westley (D); 3. Lorimer (SP); 4. McGovern (D)
Girls' Results
Danville 61, Monrovia 59, South Putnam 44
3200-Meter Relay -- 1. Danville 10:55; 2. South Putnam; 3. Monrovia
100-Meter Hurdles -- 1. Higgins (SP) 16.69; 2. Beesley (M); 3. Suding (D); 4. Miller (D)
100-Meter Dash -- 1. Suding (D) 13.53; 2. King (M) 3. L. Cheatham (SP) 4. Bottorff (SP)
1600-Meter Run -- 1. Hunter (M) 5:46; 2. Egold (SP); 3. Foreman (D); 4. Clark (D)
400-Meter Relay -- 1. Danville 54.22; 2. Monrovia; 3. South Putnam
400-Meter Dash -- 1. Collor (M) 1:05; 2. K. Cheatham (SP); 3. Whitney (M); 4. D. Cheatham (SP)
300-Meter Hurdles -- 1. Higgins (SP) 51.81; 2. Beesley (M); 3. Miller (D); 4. Muhey (D)
800-Meter Run -- 1. Hoffman (M) 2:40; 2. Clark (D); 3. Jones (SP); 4. Scales (SP)
200-Meter Dash -- 1. Suding (D) 28.22; 2. Kiefer (D); 3. Whitaker (M); 4. Palmer (M)
3200-Meter Run -- 1. Egold (SP) 12:40; 2. Hunter (M); 3. DeLano (SP); 4. Forman (D)
1600-Meter Relay -- 1. Monrovia 4:29; 2. South Putnam; 3. Danville
High Jump -- 1. D. Cheatham (SP) 4-11; 2. Russell (D); 3. Hampton (D); 4. Palmer (M)
Long Jump -- 1. Hunter (M) 15-00.50; 2. Kiefer (D); 3. Whitaker (M); 4. Palmer (M)
Shot Put -- 1. Utley (D) 34-02; 2. Smith (M); 3. Barnes (SP); 4. Whitney (M)
Discus -- 1. Utley (D) 93-03.50; 2. Tharp (M); 3. Smith (M); 4. Cutley
Pole Vault -- 1. Kiefer (D) 7-06; 2. Price (M)