Track teams hope WIC proves helpful with sectionals upcoming

Monday, May 16, 2016
Aubrey Barker of Greencastle placed second in the long jump in the WIC meet last week.

Putnam County's high schools competed in the first track meets of the 12-team Western Indiana Conference last week, an event postponed numerous times due to weather but finally completed on Friday at Northview High School.

The teams were not only working to compete against many bigger schools, but also to prepare for this week's sectional meets -- which will include some even bigger schools.

Both sectionals will be at Terre Haute North, with the girls competing on Tuesday and the boys on Thursday.

In the conference meet, Greencastle's girls rode a strong performance from freshman Emma Wilson to place second overall behind Brown County.

Wilson set meet records in both the 1,600- and 3,200-meter runs, and also ran on the winning 4x400 relay team along with Seelye Stoffregen, Corrie Romer and Rose Lemier-Maurichitch.

Cloverdale's Samantha Atwood won the pole vault for the only other county title.

North Putnam finished ninth in the team totals, followed by Cloverdale in 10th and South Putnam in 11th.

In the boys' conference meet, Cloverdale had the highest team finish at seventh place. South Putnam was three points behind in eighth, while Greencastle was 10th and North Putnam was 12th.

Conference champs were South Putnam's Kieffer Vittetow in the 3,200 and Greencastle's J.T. Matthews in the high jump and Elijah Williams in the pole vault.

Here is a school-by-school recap of the conference meet, and preview of the upcoming sectional:

Greencastle

Coach Garry Anderson felt the depth of the girls' team, with at least two scorers in some events, helped his team to finish in second place.

"This enabled them to score big and nearly pull off the win," he said.

Anderson noted that Stoffregen, a freshman, competed in four events and was able to place in all four.

Stoffregen was the anchor leg of the winning 4x400 relay team, which had a season-best time of 4:15.38.

Other highlights included senior Rose Lemier-Maurichitch, who competed in three events and placed in all three -- the 100, 200 and the 4x400 relay.

Freshman Jada Amis placed in both throws, and her discus distance of 90-4 was a new personal best.

"We were so close to placing two girls in each of the hurdle races but fell a bit short," he said, noting that Stoffregen and Erin Thomas placed fifth and sixth in the 100 hurdles, while Stoffregen placed second in the 300 hurdles.

For the Tiger Cub boys, junior Joe January placed third in the discus with a new season-best throw of 136-9.

Anderson thinks his teams can do well in the sectionals this week.

"We can improve on several areas for the sectionals," he said of the girls' team. "We will have two throwers for that meet, our complete distance group and our complete group of jumpers. Hopefully we will improve on our times in all three relays and advance them to the regional."

He is also hopeful for the boys' team.

"I think we can get several to advance to the regionals," he said. "I know the throwers and jumpers seem to be ready, and hopefully we can improve on some of our times to get some runners to the regional also."

South Putnam

Brandon Welti admitted the conference was "a pretty rough night overall" for his girls' team.

"The competition is solid and our lack of depth made it very difficult to compete," he said. "Our 4x800 relay team did well on day two of conference, and we know they are capable of running even better."

Welti thought Ally NIchols had a good race in the 800, and is hopeful of making the top five in the sectional.

"Caitlin Capps had a great night in discus, and we're hoping she'll be able to get into the 90s at sectional," he said. "Overall, we're hoping the team will be able to arrive at sectional refocused and mentally and physically prepared."

Eagles' boys' coach Nathan Aker thought his team had a good night in the conference meet, and he was proud of its effort.

"We had several guys who were able to set new personal records which is what you look for at this time of the year," he said.

Among those were Connor Cain in the 110 hurdles, Dru Bottorff in the 1,600, Cain and Jonah Sanders in the 300 hurdles, Lorenzo Mainetti and Austin Rumley in the 800 and Timmy Parker in the 200.

Vittetow also cut 15 seconds off his previous best time in winning the 3,200.

"In order to place higher in a meet like this, we needed to score more points in the sprints and jumps," he said. "Despite not having done so, we improved our standing among the county schools which I know was a goal for our young men."

Aker thought the atmosphere at the WIC meet was outstanding.

"With 12 teams, the competition was top notch and I believe that it will prepare us for the sectional," he said. He considers the 800 relay team, pole vaulter Jacob Lorimer, and thrower Joe Masters are among those with the best chance to advance.

Vittetow is also high on that list.

"He has had an excellent year and will defend his WIC 3,200 win in the sectional while looking to advance in the tournament," Aker said. "He ran a great race the other night, biding his time and making his move at the right time to win his race."

Cloverdale

Andy Tyler of Cloverdale thought both of his school's teams performed well at the conference meet, with several personal bests also being set.

Among those were Tyler Kaeff in the 110 hurdles and Rylan Hall in the 3,200.

"Blake Willis vaulted 12 feet, and he has been shooting for that height for some time now," Tyler said. "Page Plamondon had a great time in the prelims of the 100 hurdles.

"It was also good to see Evan Monnett running again in a big meet, and we were happy to see Samantha Atwood win pole vault," Tyler added. "We are looking forward to the sectional."

North Putnam

Cougar girls' coach Kevin Lutes knew that moving into a bigger conference would present a new level of competition, which he said was evident.

"I think it was an eye-opening experience for many of our younger girls," Lutes said. "I was glad to see Emily O'Neal make it to the finals in the 100, and Adri Millican and Emily Gasho move on to the finals in shot put.

"With so many young girls and having the conference meet under our belts, I look forward to Tuesday's sectional competition."

Cougar boys' coach Greg Barrett got sixth-place performances from Ethan Christy in the 400 and Gage Bell in the 100 and 200, and the Cougars also placed sixth in the 4x100 relay.

"I thought we competed, but just did not get the outcome on some events we were wanting," he said. "There is room for improvement, and it was a great meet to prepare us for sectionals."

Western Indiana Conference meet results

GIRLS

Team scores -- Brown County 154, Greencastle 117, Edgewood 74, West Vigo 56, Owen Valley 46, Cascade 44, Northview 40, Sullivan 32, North Putnam 20, Cloverdale 20, South Putnam 15, South Vermillion 5

4x800 relay

Top 8 -- 1. Brown County 10:11.36, 2. Greencastle (Arianna Pershing, Katie Haynes, Mika Mozawa, Emma Wilson) 10:28.85, 3. Owen Valley 10:40.59, 4. Edgewood 10:41.25, 5. South Putnam (Julianna DeLano, Rachel Jones, Maddie McHugh, Ally Nichols) 11:05.26, 6. West Vigo 11:17.44, 7. Sullivan 11:26.42, 8. Cascade 11:35.83, North Putnam (Lauren Freije, Alanna Nunez, Abby Spencer, Krissy Dill) 12:40.75

North Putnam -- 9. (Lauren Freije, Alanna Nunez, Abby Spencer, Krissy Dill) 12:40.75

Meet record -- 10:17.02 in 2005 (team not listed)

100 hurdles

Top 8 -- 1. Vivien Crimmins (BC) 16.06, 2. Alathia Bowden (WV) 16:15, 3. Seelye Stoffregen (G) 17.51, 4. Emelia Bryant (Ca) 17.54, 5. Coralynne Robinson 18.20, 6. Sarah Truax (OV) 18.88, 7. Erin Thomas (G) 19.62

Meet record -- Olivia Ashba (Edgewood) 15.23 (2013)

100

Top 8 -- 1. Kathleen McCann (BC) 12.69, 2. Nikki Hutchcraft (S) 12.75, 3. Katerina King (G) 12.91, 4. Elly Wertz (BC) 13.06, 5. Jourdan Cayton (N) 13.29, 6. Rose Lemier-Maurichitch (G) 13.31, 7. Emily O'Neal (NP) 13.39, 8. Jaylynn Gorman 13.43

Meet record -- Olivia Ashba (Edgewood) 12.65 (2013)

1,600

Top 8 -- 1. Emma Wilson (G) 5:01.60, 2. Corissa Proctor (BC) 5:35.93, 3. Kiyomi Ball (BC) 5:40.68, 4. Brooklyn Hey (OV) 5:47.73, 5. Paige Abel 5:57.04, 6. Whicker Chloe (Ca) 5:37.39, 7. Madelyn Brown (WV) 5:59.25, 8. Julianna DeLano 6:00.26

Other Cloverdale -- 9. Tori Szalay 6:11.54

Other North Putnam -- 17. Abby Spencer 6:59.90

Other South Putnam -- 14. Samara Young 6:25.69

Previous meet record -- Julia Costello (SV) 5:21.60 (2005)

4x100 relay

Top 8 -- 1. Brown County 50.19, 2. Greencastle (Bailey Lausee, Bailey Shuee, Seelye Stoffregen, Katerina King) 51.52, 3. West Vigo 53.55, 4. North Putnam (Sarah Fry, Kayla Pace, Aleah Duncan, Emily O'Neal) 53.80, 5. Sullivan 53.88, 6. Edgewood 55.16, 7. Owen Valley 56.61, 8. Northview 5.05

Meet record -- Northview 51.69 (2011)

400

Top 8 -- 1. Eden Siples (N) 59.79, 2. Morgan Weir (WV) 1:02.13, 3. Briana Stephenson (Ca) 1:02.62, 4. Chelsea Edwards (Cl) 1:03.52, 5. Jalynn Stanford (BC) 1:04.24, 6. Kaylee Meyer (E) 1:05.43, 7. Hannah Miller (SV) 1:05.78, 8. Corrie Romer (G) 1:05.95.

Other North Putnam -- 11. Kinzey Young 1:07.39

Other South Putnam -- 18. Rachel Jones 1:14.00; 20. Alex Fanning 1:18.62

Meet record -- Erica Moore (Sullivan) 58.20 (2003)

300 hurdles

Top 8 -- 1. Alathia Bowden (WV) 46.59, 2. Seelye Stoffregen (G) 48.21, 3. Emelia Bryant (Ca) 48.96, 4. Vivien Crimmins (BC) 49.74, 5. Audrey Litten 50.47, 6. Cami Morrow (OV) 52.78, 7. Kara Schafer (OV) 53.27, 8. Coralynne Robinson (BC) 53.67

Other Cloverdale -- 11. Clare Plamondon 54.99

Other Greencastle -- 9. Whitney Weinschenk 54.52

Other North Putnam -- 15. Jaden Day 57.99

Other South Putnam -- 12. Blaze Bottorff 55.53

Meet record -- Olivia Ashba (Edgewood) 44.93 (2013)

800

Top 8 -- 1. Morgan Weir (WV) 2:27.83, 2. Corrissa Proctor (BC) 2:28.88, 3. Ally Nichols (SP) 2:30.68, 4. Olivia Bryant (Ca) 2:33.78, 5. Haley Abraham (BC) 2:36.57, 6. Abigail Herrington (OV) 2:37.13, 7. Celine Hornick 2:37.59, 8. Mike Mozawa (G) 2:40.30.

Other Cloverdale -- 9. Jasmine Blankenship 2:41.85; 21. Ashleigh Nepote 3:13.72

Other Greencastle -- 15. Katie Haynes 2:54.42

Other North Putnam -- 19. Victoria Louie 3:10.20

Other South Putnam -- 11. Maddie McHugh 2:44.40

Meet record -- Angela Hacker 2:23.87 (2011)

200

Top 8 -- 1. Kathleen McCann (BC) 26.52, 2. Eden Siples (N) 26.67, 3. Nikki Hutchcraft (S) 26.84, 4. Rose Lemire-Maurichitch (G) 27.22, 5. Elly Wertz (BC) 2.32, 6. Chelsea Edwards (Cl) 27.50, 7. Briana Stephenson (Ca) 27.77, 8. Jourdan Cayton (N) 28.05

3,200

Top 8 -- 1. Emma Wilson (G) 11:15.08, 2. Brooklyn Hey (OV) 1:43.20, 3. Caroline Edmondson (Ca) 12:56.16, 4. Corrissa Proctor (BC) 13:01.74, 5. Madelyn Brown (WV) 13:04.38, 6. Tia Jones (N) 13:05.91, 7. Paige Abel (E) 13:15.28, 8. Sam Francis (BC) 13:30.35

Other Cloverdale -- 10. Tori Szalay 13:39.97

Other North Putnam -- 16. Abby Spencer 16:43.82

Other South Putnam -- 9. Julianna DeLano 13:31.16

Meet record -- Olivia Ashba (Edgewood)

4x400 relay

Top 8 -- 1. Greencastle (Seelye Stoffregen, Corrie Romer, Rose Lemier-Maurichitch, Emma Wilson) 4:15.38, 2. Brown County 4:22.91, 3. Edgewood 4:26.63, 4. West Vigo 4:31.54, 5. Owen Valley 4:31.74, 6. Cascade 4:34.60, 7. South Putnam (Lois Cheatham, Blaze Bottorff, Maddie McHugh, Ally Nichols) 4:37.90, 8. Sullivan 4:55.13

Meet record -- Brown County 4:12.27 (2011)

High jump

Top 8 -- 1. Eden Siples (N) 5-0, 2. Amber Vecrumba 5-0, 3. Allison White (G) 5-0, 4. Jalynn Stanford (BC) 4-10, 5. Aubrey Barker (G) 4-10, 6. Chelsey Hines (N) 4-10, 7. Vivien Crimmins (BC) 4-8, 8. Anita Spencer (NP) 4-8.

Other Cloverdale -- 13. Grace Rightmyer 4-2

Other North Putnam -- 9. Shelby Mason 4-6

Meet record -- Angela Hacker, Edgewood (2012) 5-4

Long jump

Top 8 -- 1. Elly Wertz (BC) 16-0, 2. Aubrey Barker (G) 15-7.25, 3. Natalie Ray (OV) 15-4.5, 4. Katerina King (G) 15-3.25, 5. Jalynn Gorman (Ca) 15-2, 6. Audrey Litten (E) 14-11.5, 7. Clare Plamondon (Cl) 14-6, 8. Hannah Rasnake (Ca) 14-4

Other North Putnam -- 18. Shelby Mason 11-2

Meet record -- Erica Moore, Sullivan (2005) 17-8

Shot put

Top 8 -- 1. Andi Smith (BC) 33-3.5, 2. Tori Curtis (E) 34-3.25, 3. Jada Amis (G) 32-11, 4. Rianna Gilliland (E) 32-4.5, 5. Adri Millican (NP) 31-9/75, 6. Leah Blake (SV) 31-6.25, 7. Braelyn Wence (S) 29-11.5, 8. Amelia Smith (G) 29-9.25

Other North Putnam -- 9. Emily Gasho 29-8.5

Other South Putnam -- 10. Caitlin Capps 29-7.5; 21. Grace Taylor 24-2.25

Meet record -- Ashley Davis, Northview (2004) 39-3

Discus

Top 8 -- 1. Taylor Acuff (E) 103-2.5, 2. Emily Gasho (NP) 102-10.5, 3. Courtney Craig (S) 92-10.5, 4. Jada Amis (G) 90-4, 5. Rylie Owens (OV) 88-5.5, 6. Andi Smith (BC) 88-4, 7. Caitlin Capps (SP) 88-1, 8. Alyssa Bright (Ca) 86-3

Other South Putnam -- 14. Grace Taylor 80-0.5

Meet record -- Sandra Truax (Northview) 115-10 (2003)

Pole vault

Top 8 -- 1. Samantha Atwood (Cl) 10-0, 2. Maddy Fields (BC) 9-6, 3. Isla Weber (E) 8-0, 3. Makenzee Kinser (E) 8-0, 5. Sydney Lewis (G) 7-0, 6. Sam Francis (BC) 7-0, 7. Sydney Akers (S) 7-0, 8. Anna Hale (S) 7-0

Meet record -- Emily Brady (Brown County) 10-10 (2015)

BOYS

Team scores -- Brown County 98, Northview 85.5, West Vigo 78, Owen Valley 70, Edgewood 65.5, Cascade 52, Cloverdale 40, South Putnam 37, Sullivan 32, Greencastle 31, South Vermillion 22.5, North Putnam 12.5

4x800 relay

Top 8 -- 1. Brown County 8:21.81, 2. Edgewood 8:24.60, 3. South Putnam (Dru Bottorff, Blake Clearwaters, Michael Crossman, Eric Hinkle) 8:36.95, 4. Cloverdale (Ryan Heavener, Jackson Szczerbik, Chad Stevens, Nick Blundell) 8:43.95, 5. Northview 8:44.06, 6. South Vermillion 8:59.75, 7. Owen Valley 9:04.81, 8. Greencastle (Jacob Crawley, Preston Headley, Jacob Lewis, Braden Pershing) 9:10.88

North Putnam -- 11. (James Duncan, Jake Scott, Kaiden Kimble, Dylan Webster) 9:23.14

Meet record -- 8:03.00 in 2000 (school not listed)

110 hurdles

Top 8 -- 1. Mason Saylor (E) 15.14, 2. Collin Hoskins (BC) 15.18, 3. Tyler Kaeff (Cl) 15.32, 4. Ian Townsend (OV) 15.62, 5. Zach Deurloo (Ca) 16.12, 6. Corbin Wrightsman (OV) 16.37, 7. Hunter Bowden (WV) 16.42, 8. Zane Conner (S) 18.96

Meet record -- Logan Whitman, Northview (2004) 15.14

100

Top 8 -- 1. Ethan Roach (WV) 10.99, 2. Ethan Linton (N) 11.26, 3. Clayton Noblitt (WV) 11.36, 4. Ben Girton (N) 11.43, 5. Zac Butler (Ca) 11.48, 6. Gage Bell (NP) 11.51, 7. Dakota Caton (S) 11.56, 8. Ethan Hill (E) 11.82

Meet record -- Danny Addison, South Vermillion (2000) 10.90

1,600

Top 8 -- 1. Cole Chudy (BC) 4:25.13, 2. Cameron Trout (N) 4:32.08, 3. Brady Page (WV) 4:36.69, 4. J.R. Edmonson (Ca) 4:37.21, 5. Wyatt Wyman (BC) 4:38.04, 6. Austin Haskett (E) 4:40.71, 7. Alex Michael (E) 4:45.96, 8. Logan Vandermark (SP) 4:48.31

Other Cloverdale -- 14. Chad Stevens 4:59.89; 22. Nolan Manners 5:14.16

Other Greencastle -- 10. Braden Pershing 4:54.01; 15. Clayton Wilson 5:01.90

Other North Putnam -- 18. Caleb Duncan 5:07.09; 20. Jake Scott 5:11.18

Other South Putnam -- 19. Dru Bottorff 5:08.01

Meet record -- Sean Bowman, Brown County (2003) 4:22.19

4x100 relay

Top 8 -- 1. West Vigo 43.56, 2. Northview 44.33, 3. Edgewood 44.89, 4. Owen Valley 44.95, 5. Sullivan 45.45, 6. North Putnam (Brad Hodges, Jordan Bean, Gage Bell, Kaleb Warner) 45.98

Meet record -- Edgewood (2015) 44.28

400

Top 8 -- 1. Casey Hancock (OV) 52.09, 2. Sean Johnson (Ca) 52.19, 3. Keaton Butts (N) 52.94, 4. Ben Shepard (Ca) 53.37, 5. Ryan Heavener (Cl) 53.74, 6. Ethan Christy (NP) 54.15, 7. Lucas Poling (E) 54.33, 8. Jackson McPheeters (BC) 54.76

Other Cloverdale -- 13. Andrew Monnett 55.67

Other Greencastle -- 20. Preston Headley 59.33

Other North Putnam -- 21. Wyatt Summers 59.55

Other South Putnam -- 12. Blake Clearwaters 55.66; 19. Thomas Fanning 58.94

Meet record -- James Craigmyle, South Vermillion (2009) 50.20

300 hurdles

Top 8 -- 1. Collin Hoskins (BC) 40.56, 2. Mason Saylor (E) 41.55, 3. Tyler Kaeff (Cl) 41.72, 4. Quinton Hayes (N) 42.30, 5. Jacob Weir (WV) 42.42, 6. Hunter Bowden (WV) 42.70, 7. Corbin Wrightsman 42.86, 8. Ian Townsend (OV) 43.66

Other Cloverdale -- 13. Jake Wilkes 45.16

Other Greencastle -- 11. Jack Hutcheson 44.57

Other North Putnam -- 12. Blake Everts 44.67; 19. Christian Proctor 48.60

Other South Putnam -- 15. Jonah Sanders 45.81; 22. Connor Cain 51.27

Meet record -- Derek Edwards (2006) 39.36

800

Top 8 -- 1. Cole Chundy (BC) 1:59.78, 2. Nick Blundell (Cl) 2:01.09, 3. Wyatt Wyman (BC) 2:03.03, 4. Casey Hancock (OV) 2:06.03, 5. Lorenzo Mainetti (SP) 2:06.24, 6. Harrison Cottingham 2:07.09, 7. David Durham (Ca) 2:07.16, 8. Jacob Crawley (G) 2:08.189

Other Cloverdale -- 15. Evan Monnett 2:14.71

Other Greencastle -- 22. Preston Headley 2:19.97

Other North Putnam -- 18. Dylan Webster 2:16.79; 20. James Duncan 2:18.48

Other South Putnam -- 9. Austin Rumley 2:09.07

Meet record -- Chris Hale, West Vigo (2001) 1:58.30

200

Top 8 -- 1. Ethan Roach (WV) 22.48, 2. Collin Hoskins (BC) 23.31, 3. Ben Girton (N) 23.35, 4. Liam Jones (N) 23.46, 5. Sean Johnson (Ca) 23.52, 6. Gage Bell (NP) 23.82, 7. Ethan Hill (E) 23.86, 8. Gary Spencer (SV) 24.29

Meet record -- Joel Whittington, Northview (2011) 22.72

3,200

Top 8 -- 1. Kieffer Vittetow (SP) 9:46.29, 2. Cam Trout (N) 9:48.65, 3. J.R. Edmonson (Ca) 10:05.39, 4. Cole Chudy (BC) 10:05.56, 5. Marino Dolph (BC) 10:17.90, 6. Austin Haskett (E) 10:19.40, 7. Brady Page (WV) 10:21.76, 8. Alex Michael (E) 10:41.80

Other Cloverdale -- 16. Rylan Hall 11:47.04

Other Greencastle -- 9. Clayton Wilson 10:47.65

Other North Putnam -- 13. Caleb Duncan 11:10.96

Meet record -- Justin Kendrick (2007) 9:30.32

4x400 relay

Top 8 -- 1. Sullivan 3:35.23, 2. Cascade 3:35.33, 3. Brown County 3:35.69, 4. Owen Valley 3:37.52, 5. Edgewood 3:39.06, 6. Northview 3:39.73, 7. Cloverdale (Tyler Kaeff, Andrew Johnson, Ryan Heavener, Nick Blundell) 3:41.39, 8. West Vigo 3:45.49

Meet record -- 3:29.49 in 2013 (team not listed)

High jump

Top 8 -- 1. J.T. Matthews (G) 6-3, 2. Caleb Summerlot (OV) 6-1, 3. Daniel Burkett (OV) 5-10, 4. Hunter Voils (WV) 5-10, 5. Chandler Russell (SV) 5-10, 6. Tyler Kaeff (Cl) 5-10, 7. Hunter Ragan (N) 5-8, 7. Noah Bise (E) 5-8

Other Greencastle -- 16. Jacob Sanders 5-2

Other South Putnam -- 16. Christian Zeffel 5-2

Meet record -- Meet record Scifres (2002) and Lientz (2009) 6-6

Long jump

Top 8 -- 1. Ethan Linton (N) 20-8.5, 2. Tyler Kernstein (WV) 20-5.75, 3. Zac Butler (Ca) 20-2.5, 4. Collin Hoskins (BC) 19-11.5, 5. Ian Townsend (OV) 19-6, 6. Clayton Noblitt (WV) 19-4.75, 7. Ethan Wade (OV) 19-4.5, T8. Chris Murray (NP) 18-5.5, T8. Chandler Russell (SV) 18-5.5

Other Cloverdale -- 19. Garry Spencer 16-8.5

Other Greencastle -- 14. Devon Young 17-2.5

Other North Putnam -- 17. Brandon Barker 16-11

Meet record -- Josh Henson 22-1 (2006)

Shot put

Top 8 -- 1. Elijah Williams (G) 45-10.5, 2. Brayden Patton (OV) 45-3, 3. Joe Masters (SP) 43-7, 4. Randy Sullivan (WV) 43-6.5, 5. Baylee Mosier (BC) 43-2, 6. Carlie Capps (G) 42-9, 7. Devon Workman (SP) 41-9, 8. Patrick Badger (S) 40-4.75

Other North Putnam -- 15. Dillion Binnion 37-1; 17. Andrew Rude 36-8.25

Meet record -- Cory Martin 58-7 (2003)

Discus

Top 8 -- 1. Donnie Mader (OV) 150-0.5, 2. Drew Smith (SV) 142-2.5, 3. Joe January (G) 136-9, 4. Austin Eup (SV) 132-7.5, 5. Joe Masters (SP) 132-4.5, 6. Brayden Patton (OV) 132-1.5, 7. Caleb Wade (OV) 129- 8.5, 8. Thomas Hughbanks (S) 126-0

Other Cloverdale --

Other Greencastle --

Other North Putnam --

Other South Putnam --

Meet record -- Cory Martin 171-2.5 (2003)

Pole vault

Top 8 -- 1. Carson Willis (S) 13-0, 2. Lance Rector (N) 13-0, 3. Blake Willis (Cl) 12-0, 4. Tyler Lanfair (BC) 11-0, 5. Jacob Lorimer (SP) 11-0, 6. Wes Bedwell (S) 10-6, 7. Logan Thralls (WV) 10-6, 8. Wayne Owen (WV) 10-0

Other Cloverdale -- 14. Patrick Jackson 107-9

Other Greencastle -- 9. Spencer Rhine 119-6

Other North Putnam -- 12. David Flannely 114-7.5; 15. Dillion Binnion 107-0.5

Other South Putnam -- 13. Devon Workman 111-11.5

Meet record -- Blake Edwards 13-6 (2013)

Respond to this story

Posting a comment requires free registration: