Eagle swimmers sweep Edgewood; Cougars busy in triangular meets
ELLETETSVILLE — South Putnam swept a pair of dual meets from the Mustangs last week..
The SP boys’ team won 117-66, and the girls won their meet 93-75.
“Despite various illness and injury, the team really came together to outscore Edgewood,” Eagle coach Anna Kendall said. “The athletes’ perseverance and relentless effort were rewarded with several lifetime, season best, and notable swims.”
They were:
Masey Chambers: 200 free
Ally Menke: 200 free
Eric Hinkle: 200 free
Ryan Neumann: 200 free, 100 fly
Keira Wells: 50 free
Abby Teipen: 100 fly
Evan Steffy: 100 fly
Evvie Timberman: 100 free
Alex Fanning: 100 free
Brittany Hodge: 100 free
Justin Pitts: 100 free
Zion Harris: 500 free
Jake Hutcheson: 100 breaststroke
“Our relays were some of the most aggressive and exciting swims of the night,” Kendall added.
Swimming lifetime bests in a relay were Masey Chambers, Sammi Jones, Ally Menke and Ryan Neumann.
• Cougars finish second — Southmont placed first in both the boys’ and girls’ events on Tuesday in triangular meets with North Putnam and North Vermillion.
“All of our swimmers dropped times from last week,” North Putnam coach JulieAnn Elmore said.
Cougar seniors Abby Spencer and Tyler Thompson each won the 500 Free, while sophomore Kyle Young won the 100 Fly.
Boys
Team scores — Southmont 143, North Putnam 76, North Vermillion 55
200 Medley Relay — 2. North Putnam (G. Louie, Trotter, Dill, Spencer) 2:19.07
200 Freestyle — 2. Spencer (NP) 2:19.17, 3. T.Louie (NP) 2:32.51.
200 Individual Medley — 2. Dill (NP) 2:47.53
50 Freestyle — 4. Jacob Farrington (NP) 27.36; 6. Dagan Everman (NP) 37.27.
100 Butterfly — 1. Kyle Young (NP) 1:01.31.
100 Freestyle — 2. Matthew Trotter (NP) :59.61
500 Freestyle — 1. Tyler Thompson 5:50.35; 2. Matthew Ballard 6Z:23.86.
200 Freestyle Relay — 3. North Putnam (Ballard, Everman, Farrington, Trotter) 2:04.31
100 Backstroke — 3. Tyler Thompson (NP) 1:10.05; 4. Dagan Everman (NP) 1:53.20.
100 Breaststroke — 4. Jacob Farrington (NP) 1:24.39
400 Freestyle Relay — 2. North Putnam (Ballard, Trotter, Thompson, Young) 4:03.77.
Girls
Team scores — Southmont 158, North Putnam 91, North Vermillion 39
200 Medley Relay — 2. North Putnam (Thompson, Young, Trotter, Farrington) 2:00.99.
200 Freestyle — 2. Ballard (NP) 2:15.51.
200 Individual Medley — 2. Young (NP) 2:17.05
50 Freestyle — 2. Madison Trotter (NP) 30.15; 5. Gabby Carney (NP) 37.24
100 Butterfly — 2. Krissy Dill (NP) 1:20.74.
100 Freestyle — 3. Tori Louie (NP) 1:06.77.
500 Freestyle — 1. Abby Spencer (NP) 6:19.30
200 Freestyle Relay — 2. North Putnam (Trotter, Lotzow, Carney, Louis) 2:14.52.
100 Backstroke — 2. Gabby Louie (NP) 1:16.85; 5. Lauren Lotzow (NP) 1:30.30.
100 Breaststroke — 2. Gabby Carney (NP) 1:32.57; 4. Savannah Couch (NP) 1:36.59.
400 Freestyle relay — 2. North Putnam (Dill, G.Louie, T.Louie, Spencer) 4:26.88.
• Cougars compete — North Putnam’s boys and girls each competed in a triangular meet with Seeger and Crawfordsville.
In the boys’ race, Crawfordsville beat North Putnam 131-43 and the Cougars defeated Seeger 85-23.
Crawfordsville beat NP 113-60 in the girls’ race, while Seeger topped the Cougars 87-81.