Boys' high school sectional basketball scores, semifinal pairings
PUTNAM COUNTY SCORES
Class 3A
At Lebanon
Greencastle 68, Western Boone 46
STATE SCORES
CLASS 4A
LAKE CENTRAL
Tue. – Hammond Morton 49, Highland 45
Wed. – Lake Central 42, Crown Point 29
Wed. – Munster 56, Lowell 49
Fri. – East Chicago Central [10-11] vs. Hammond Morton [10-14]
Fri. – Lake Central [13-12] vs. Munster [17-6]
Sat. – Winner Game 4 vs. Winner Game 5
CHESTERTON
Tue. – Chesterton 92, Kankakee Valley 41
Wed. – Valparaiso 63, Portage 46
Wed. – Michigan City 73, Hobart 40
Fri. – Merrillville [17-7] vs. Chesterton [21-3]
Fri. – Valparaiso [18-5] vs. Michigan City [10-15]
Sat. – Winner Game 4 vs. Winner Game 5
MISHAWAKA
Tue. – Penn 52, Mishawaka 48
Tue. – South Bend Adams 62, LaPorte 44
Fri. – South Bend Riley [22-0] vs. Penn [14-9]
Fri. – South Bend Clay [2-20] vs. South Bend Adams [11-12]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
ELKHART CENTRAL
Tue. – Goshen 58, Warsaw 45
Wed. – Elkhart Memorial 66, Plymouth 52
Wed. – Elkhart Central 48, Concord 42
Fri. – Northridge [12-10] vs. Goshen [11-12]
Fri. – Elkhart Memorial [11-12] vs. Elkhart Central [10-12]
Sat. – Winner Game 4 vs. Winner Game 5
EAST NOBLE
Tue. – DeKalb 67, Fort Wayne Snider 64
Wed. – Carroll (Fort Wayne) 66, Fort Wayne Northrop 43
Wed. – East Noble 59, Fort Wayne Dwenger 49
Fri. – Fort Wayne North [18-5] vs. DeKalb [11-12]
Fri. – Carroll (Fort Wayne) [19-3] vs. East Noble [21-2]
Sat. – Winner Game 4 vs. Winner Game 5
HUNTINGTON NORTH
Tue. – Fort Wayne Wayne 54, Jay County 38
Wed. – Homestead 60, Columbia City 41
Wed. – Fort Wayne South 75, Muncie Central 73
Fri. – Huntington North [18-6] vs. Fort Wayne Wayne [16-6]
Fri. – Homestead [16-7] vs. Fort Wayne South [13-10]
Sat. – Winner Game 4 vs. Winner Game 5
LAFAYETTE JEFF
Tue. – Lafayette Jeff 50, Kokomo 39
Tue. – Zionsville 52, Logansport 43, overtime
Fri. – McCutcheon [19-4] vs. Lafayette Jeff [17-7]
Fri. – Harrison (West Lafayette) [14-8] vs. Zionsville [20-3]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
NOBLESVILLE
Tue. – Anderson 74, Noblesville 69, 2 overtimes
Tue. – Carmel 33, Westfield 24
Fri. – Fishers [11-11] vs. Anderson [11-13]
Fri. – Hamilton Southeastern [17-7] vs. Carmel [16-7]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
RICHMOND
Tue. – Connersville 50, Greenfield-Central 41
Tue. – New Palestine 71, Pendleton Heights 56
Fri. – Mount Vernon (Fortville) [13-9] vs. Connersville [21-4]
Fri. – Richmond [8-16] vs. New Palestine [14-9]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
WARREN CENTRAL
Tue. – Lawrence North 71, Indianapolis Cathedral 63
Tue. – Warren Central 57, Indianapolis Tech 34
Fri. – Lawrence Central [15-6] vs. Lawrence North [18-6]
Fri. – North Central (Indianapolis) [7-14] vs. Warren Central [26-0]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
BEN DAVIS
Tue. – Indianapolis Roncalli 53, Southport 48
Tue. – Pike 74, Perry Meridian 31
Fri. – Ben Davis [19-5] vs. Indianapolis Roncalli [18-6]
Fri. – Decatur Central [9-12] vs. Pike [12-10]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
TERRE HAUTE SOUTH
Tue. – Avon 59, Plainfield 55
Tue. – Mooresville 50, Terre Haute North 49
Fri. – Terre Haute South [17-7] vs. Avon [5-19]
Fri. – Brownsburg [19-4] vs. Mooresville [10-13]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
GREENWOOD
Tue. – Whiteland 70, Franklin Central 57
Tue. – Center Grove 70, Martinsville 54
Fri. – Franklin [14-9] vs. Whiteland [11-12]
Fri. – Greenwood [14-8] vs. Center Grove [17-6]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
COLUMBUS EAST
Tue. – Columbus North 81, Shelbyville 69
Tue. – Bloomington South 62, Bloomington North 48
Fri. – Columbus East [12-10] vs. Columbus North [14-10]
Fri. – East Central [14-9] vs. Bloomington South [24-2]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
SEYMOUR
Tue. – Floyd Central 76, Bedford North Lawrence 35
Tue. – Seymour 52, Jennings County 47
Fri. – Jeffersonville [20-3] vs. Floyd Central [23-1]
Fri. – New Albany [21-1] vs. Seymour [12-11]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
EVANSVILLE NORTH
Tue. – Jasper 65, Evansville Harrison 57
Tue. – Evansville North 72, Evansville Central 66
Fri. – Castle [15-7] vs. Jasper [15-8]
Fri. – Evansville Reitz [10-12] vs. Evansville North [11-12]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
CLASS 3A
HAMMOND CIVIC
Tue. – Hammond Clark 73, Hammond Gavit 69
Tue. – Griffith 81, Lighthouse CPA 70
Fri. – Hammond [17-5] vs. Hammond Clark [5-18]
Fri. – Gary West [12-9] vs. Griffith [14-9]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
TWIN LAKES
Tue. – Calumet 66, Wheeler 42
Tue. – Twin Lakes 66, Knox 59
Fri. – Hanover Central [16-6] vs. Calumet [12-10]
Fri. – Rensselaer Central [13-9] vs. Twin Lakes [14-10]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
SOUTH BEND WASHINGTON
Tue. – Mishawaka Marian 50, South Bend Washington 47, overtime
Wed. – South Bend St. Joseph 64, Jimtown 44
Wed. – Culver Academy 56, New Prairie 20
Fri. – John Glenn [13-8] vs. Mishawaka Marian [20-3]
Fri. – South Bend St. Joseph [15-8] vs. Culver Academy [17-6]
Sat. – Winner Game 4 vs. Winner Game 5
FRANKFORT
Tue. – West Lafayette 64, Maconaquah 54
Tue. – Northwestern 52, Frankfort 42
Fri. – Peru [10-11] vs. West Lafayette [19-4]
Fri. – Western [6-15] vs. Northwestern [14-7]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
NORTHWOOD
Tue. – Lakeland 53, Wawasee 43
Tue. – NorthWood 59, Fairfield 39
Fri. – West Noble [11-11] vs. Lakeland [15-9]
Fri. – Tippecanoe Valley [5-17] vs. NorthWood [16-5]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
NEW HAVEN
Tue. – Angola 55, Woodlan 41
Tue. – Fort Wayne Concordia 69, Leo 65
Fri. – New Haven [17-6] vs. Angola [15-8]
Fri. – Garrett [3-19] vs. Fort Wayne Concordia [7-16]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
NORWELL
Tue. – Marion 71, Bellmont 50
Tue. – Mississinewa 33, Heritage 32
Fri. – Norwell [13-10] vs. Marion [17-6]
Fri. – Fort Wayne Luers [1-20] vs. Mississinewa [15-8]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
NEW CASTLE
Tue. – New Castle 70, Hamilton Heights 51
Tue. – Yorktown 61, Blackford 53
Fri. – Muncie Burris [5-17] vs. New Castle [23-2]
Fri. – Delta [17-6] vs. Yorktown [7-15]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
LEBANON
Tue. – Lebanon 49, North Montgomery 37
Wed. – Greencastle 68, Western Boone 46
Wed. – Crawfordsville 47, Benton Central 37
Fri. – Southmont [12-9] vs. Lebanon [9-15]
Fri. – Greencastle [16-7] vs. Crawfordsville [11-12]
Sat. – Winner Game 4 vs. Winner Game 5
NORTHVIEW
Tue. – Edgewood 64, Brown County 38
Tue. – Northview 74, Owen Valley 49
Fri. – South Vermillion [14-9] vs. Edgewood [20-5]
Fri. – West Vigo [10-13] vs. Northview [7-17]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
GUERIN CATHOLIC
Tue. – Guerin Catholic 71, Indianapolis Chatard 51
Wed. – Indianapolis Broad Ripple 76, Indianapolis Northwest 60
Wed. – Indianapolis Attucks 58, Brebeuf Jesuit 53
Fri. – Indianapolis Ritter [13-7] vs. Guerin Catholic [16-8]
Fri. – Indianapolis Broad Ripple [16-8] vs. Indianapolis Attucks [18-4]
Sat. – Winner Game 4 vs. Winner Game 5
BEECH GROVE
Tue. – Beech Grove 95, Indianapolis Herron 41
Tue. – Indian Creek 64, Tri-West 54
Fri. – Indianapolis Manual [14-9] vs. Beech Grove [18-5]
Fri. – Danville [18-4] vs. Indian Creek [15-8]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
GREENSBURG
Tue. – Batesville 66, Rushville 43
Wed. – Franklin County 47, Madison 34
Wed. – Lawrenceburg 41, South Dearborn 29
Fri. – Greensburg [18-5] vs. Batesville [15-8]
Fri. – Franklin County [8-14] vs. Lawrenceburg [14-10]
Sat. – Winner Game 4 vs. Winner Game 5
NORTH HARRISON
Tue. – Scottsburg 51, Corydon Central 50
Wed. – North Harrison 61, Charlestown 46
Wed. – Brownstown Central 51, Salem 38
Fri. – Silver Creek [17-5] vs. Scottsburg [7-17]
Fri. – North Harrison [16-8] vs. Brownstown Central [18-6]
Sat. – Winner Game 4 vs. Winner Game 5
SOUTHRIDGE
Tue. – Sullivan 42, Pike Central 33
Tue. – Vincennes Lincoln 62, Princeton 59, overtime
Fri. – Southridge [10-13] vs. Sullivan [18-6]
Fri. – Washington [9-13] vs. Vincennes Lincoln [16-8]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
BOONVILLE
Tue. – Evansville Memorial 66, Heritage Hills 57
Tue. – Evansville Bosse 92, Boonville 62
Fri. – Gibson Southern [11-11] vs. Evansville Memorial [19-4]
Fri. – Mount Vernon (Posey) [1-23] vs. Evansville Bosse [20-4]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
CLASS 2A
WHITING
Tue. – Hammond Noll 68, River Forest 61
Tue. – Gary Roosevelt 67, Lake Station 50
Fri. – Whiting [5-17] vs. Hammond Noll [11-12]
Fri. – Andrean [15-8] vs. Gary Roosevelt [13-9]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
HEBRON
Tue. – Marquette Catholic 72, North Newton 46
Tue. – Hebron 45, Boone Grove 17
Fri. – Winamac [14-7] vs. Marquette Catholic [11-14]
Fri. – North Judson [9-12] vs. Hebron [12-9]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
WESTVIEW
Tue. – Bremen 62, Whitko 53
Tue. – Westview 62, Prairie Heights 31
Fri. – Central Noble [12-10] vs. Bremen [6-17]
Fri. – LaVille [23-0] vs. Westview [24-1]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
SOUTH ADAMS
Tue. – Bluffton 52, Adams Central 37
Tue. – Churubusco 38, Eastside 34
Fri. – South Adams [5-17] vs. Bluffton [9-14]
Fri. – Fort Wayne Canterbury [9-13] vs. Churubusco [12-11]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
MANCHESTER
Tue. – Oak Hill 59, Manchester 44
Tue. – Lewis Cass 47, Rochester 38
Fri. – Wabash [12-10] vs. Oak Hill [20-5]
Fri. – North Miami [4-18] vs. Lewis Cass [10-13]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
FOUNTAIN CENTRAL
Tue. – Clinton Prairie 69, Delphi 37
Wed. – Seeger 67, Carroll (Flora) 40
Wed. – Fountain Central 57, Rossville 42
Fri. – Covington [21-1] vs. Clinton Prairie [20-3]
Fri. – Seeger [15-7] vs. Fountain Central [9-14]
Sat. – Winner Game 4 vs. Winner Game 5
EASTBROOK
Tue. – Taylor 60, Madison-Grant 48
Tue. – Tipton 53, Alexandria 30
Fri. – Eastbrook [10-11] vs. Taylor [4-18]
Fri. – Eastern (Greentown) [8-14] vs. Tipton [18-4]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
LAPEL
Tue. – Frankton 72, Monroe Central 64
Tue. – Lapel 66, Elwood 51
Fri. – Sheridan [11-11] vs. Frankton [21-3]
Fri. – Wapahani [17-6] vs. Lapel [12-12]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
HAGERSTOWN
Tue. – Union County 61, Cambridge City Lincoln 39
Tue. – Northeastern 49, Winchester 41
Fri. – Hagerstown [15-7] vs. Union County [18-6]
Fri. – Centerville [11-12] vs. Northeastern [14-10]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
SHENANDOAH
Tue. – Shenandoah 53, Eastern Hancock 40
Tue. – Indianapolis Howe 68, Knightstown 51
Fri. – Irvington Prep Academy [16-7] vs. Shenandoah [19-4]
Fri. – Triton Central [10-12] vs. Indianapolis Howe [17-8]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
SPEEDWAY
Tue. – Indianapolis Scecina 49, Speedway 35
Wed. – Park Tudor 55, Indianapolis Shortridge 37
Wed. – Heritage Christian 45, Indianapolis Arlington 37
Fri. – Indianapolis Washington [8-15] vs. Indianapolis Scecina [15-9]
Fri. – Park Tudor [8-15] vs. Heritage Christian [15-9]
Sat. – Winner Game 4 vs. Winner Game 5
SOUTH PUTNAM
Tue. – North Putnam 55, Cascade 53
Tue. – Cloverdale 65, Monrovia 52
Fri. – Covenant Christian [8-14] vs. North Putnam [9-15]
Fri. – South Putnam [11-12] vs. Cloverdale [18-6]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
SOUTHWESTERN (HANOVER)
Tue. – North Decatur 49, Milan 43
Tue. – Southwestern (Hanover) 69, South Ripley 53
Fri. – Switzerland County [7-16] vs. North Decatur [10-13]
Fri. – South Decatur [4-19] vs. Southwestern (Hanover) [22-2]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
PAOLI
Tue. – Austin 59, Eastern (Pekin) 49
Wed. – Clarksville 62, Providence 48
Wed. – Henryville 73, Paoli 60
Fri. – Crawford County [10-13] vs. Austin [13-11]
Fri. – Clarksville [17-6] vs. Henryville [21-3]
Sat. – Winner Game 4 vs. Winner Game 5
NORTH KNOX
Tue. – South Knox 68, Linton-Stockton 64, 3 overtimes
Tue. – Eastern Greene 75, North Knox 57
Fri. – North Daviess [10-13] vs. South Knox [15-9]
Fri. – Mitchell [9-12] vs. Eastern Greene [13-11]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
CASTLE
Tue. – North Posey 61, Tecumseh 52
Wed. – Tell City 52, Evansville Mater Dei 31
Wed. – Forest Park 50, South Spencer 49
Fri. – Perry Central [4-19] vs. North Posey [12-12]
Fri. – Tell City [16-8] vs. Forest Park [20-4]
Sat. – Winner Game 4 vs. Winner Game 5
CLASS 1A
KOUTS
Tue. – Gary 21st Century 76, Washington Twp. 51
Wed. – LaCrosse 45, Hammond Science & Tech 40
Wed. – Westville 61, Kouts 50
Fri. – Morgan Twp. [14-8] vs. Gary 21st Century [18-6]
Fri. – LaCrosse [9-13] vs. Westville [16-8]
Sat. – Winner Game 4 vs. Winner Game 5
TRI-COUNTY
Tue. – Tri-County 44, South Newton 43, overtime
Wed. – Covenant Christian (DeMotte) 72, West Central 49
Wed. – Caston 46, North White 45
Fri. – Pioneer [12-10] vs. Tri-County [18-5]
Fri. – Covenant Christian (DeMotte) [21-2] vs. Caston [4-18]
Sat. – Winner Game 4 vs. Winner Game 5
CULVER
Tue. – Triton 55, South Central (Union Mills) 39
Wed. – Culver 58, South Bend Career Academy 50
Wed. – Elkhart Christian 57, Argos 32
Fri. – Oregon-Davis [10-11] vs. Triton [7-14]
Fri. – Culver [5-18] vs. Elkhart Christian [17-6]
Sat. – Winner Game 4 vs. Winner Game 5
HAMILTON
Tue. – Lakewood Park 49, Fremont 35
Wed. – Fort Wayne Blackhawk 84, Bethany Christian 37
Wed. – Lakeland Christian 63, Fort Wayne Smith Academy 40
Fri. – Hamilton [2-20] vs. Lakewood Park [7-16]
Fri. – Fort Wayne Blackhawk [22-2] vs. Lakeland Christian [13-11]
Sat. – Winner Game 4 vs. Winner Game 5
NORTH VERMILLION
Tue. – Rockville 55, Attica 47
Tue. – North Vermillion 50, Riverton Parke 41
Fri. – Turkey Run [5-16] vs. Rockville [8-16]
Fri. – Faith Christian [10-14] vs. North Vermillion [13-13]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
LAFAYETTE CENTRAL CATHOLIC
Tue. – Frontier 55, Tri-Central 37
Tue. – Southwood 97, Clinton Central 31
Fri. – Northfield [5-17] vs. Frontier [7-16]
Fri. – Lafayette Central Catholic [14-9] vs. Southwood [20-3]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
WES-DEL
Tue. – Cowan 58, Anderson Prep Academy 42
Tue. – Southern Wells 59, Daleville 45
Fri. – Wes-Del [9-12] vs. Cowan [5-17]
Fri. – Liberty Christian [11-12] vs. Southern Wells [9-14]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
BLUE RIVER
Tue. – Randolph Southern 50, Union City 49
Tue. – Blue River 72, Tri 60
Fri. – Seton Catholic [6-18] vs. Randolph Southern [9-14]
Fri. – Union (Modoc) [0-21] vs. Blue River [12-10]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
WHITE RIVER VALLEY
Tue. – White River Valley 62, North Central (Farmersburg) 42
Tue. – Clay City 70, Eminence 62
Fri. – Shakamak [8-15] vs. White River Valley [7-17]
Fri. – Bloomfield [14-9] vs. Clay City [7-16]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
BETHESDA CHRISTIAN
Tue. – Indianapolis Metropolitan 91, Indiana Math & Science 59
Tue. – Indianapolis International 53, Bethesda Christian 49
Fri. – Indiana Deaf [8-15] vs. Indianapolis Metropolitan [13-11]
Fri. – University [19-2] vs. Indianapolis International [12-10]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
INDIANAPOLIS LUTHERAN
Tue. – Central Christian 62, Indianapolis Lutheran 48
Wed. – Indianapolis Lighthouse South 85, Christel House Academy 52
Wed. – Providence Cristo Rey 66, Greenwood Christian 59
Fri. – Indianapolis Tindley [16-7] vs. Central Christian [17-7]
Fri. – Indianapolis Lighthouse South [8-16] vs. Providence Cristo Rey [11-11]
Sat. – Winner Game 4 vs. Winner Game 5
SOUTHWESTERN (SHELBYVILLE)
Tue. – Jac-Cen-Del 55, Southwestern (Shelbyville) 42
Wed. – Morristown 68, Waldron 35
Wed. – Hauser 69, Rising Sun 51
Fri. – Oldenburg Academy [15-7] vs. Jac-Cen-Del [10-14]
Fri. – Morristown [22-2] vs. Hauser [17-6]
Sat. – Winner Game 4 vs. Winner Game 5
BORDEN
Tue. – Christian Academy 59, Rock Creek Academy 54
Tue. – Borden 52, South Central (Elizabeth) 50
Fri. – Lanesville [13-10] vs. Christian Academy [15-9]
Fri. – New Washington [3-20] vs. Borden [8-14]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
EDINBURGH
Tue. – Shawe Memorial 51, Medora 38
Tue. – Trinity Lutheran 74, Crothersville 71
Fri. – Edinburgh [15-8] vs. Shawe Memorial [5-19]
Fri. – West Washington [8-15] vs. Trinity Lutheran [8-16]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
LOOGOOTEE
Tue. – Barr-Reeve 53, Shoals 38
Tue. – Vincennes Rivet 61, Washington Catholic 24
Fri. – Orleans [11-12] vs. Barr-Reeve [20-4]
Fri. – Loogootee [11-11] vs. Vincennes Rivet [9-12]
Sat. – Winner Game 3 vs. Winner Game 4
SPRINGS VALLEY
Tue. – Northeast Dubois 74, Wood Memorial 63
Fri. – Evansville Day [10-11] vs. Springs Valley [17-6]
Fri. – Cannelton [6-18] vs. Northeast Dubois [14-9]
Sat. – Winner Game 2 vs. Winner Game 3 –