Putnam County 4-H Fair Dairy Results
Showmanship
Expert Showman -- Garrett Porter
Reserve Showman -- Ross Oliver
Rookie -- Jackson Parmley
Junior -- Preston Porter
Senior -- Ryan Stevens
Bucket Calves
Champion -- Alex Lesko
First -- Colton Bunten, Trevor Bingman, Jonathon Hidge, Alizza Jackson, Michael O'Hair, Cody Sillery, Gabriel Smith, Wes Lesko, Alex Lesko
Bull Calves
Champion -- Jacob Kirkham
Res. Champion -- Bill Voorhees
First -- Samuel Fogle, Jacob Kirkham, Maddie Robinson, Bill Voorhees
Second -- Brandon Barker, Colton Bunten
Third -- Alizza Jackson, Jesse Robinson
Fourth -- Ellen Lesko
Fifth -- Alex Lesko
Sixth -- Michael O'Hair
Spring Calves
First -- Tyler Wright, Katherine Oliver
Winter Calves
First -- Jaxon Parmley, Jesse Owen, Katherine Oliver, Ross Oliver
Second -- Nick Owen, Eliana Voorhees
Fall Calves
First -- Corbin Judy, Katherine Oliver, Ross Oliver, Bill Voorhees
Second -- Kristen Stevens
Summer Yearlings
First -- Bill Voorhees, Marlee Nichols
Spring Yearlings
First -- Garrett Porter, Jacob Kirkham, Brodey McGuire, Samuel Fogle, Elliana Voorhees
Second -- Preston Porter
Winter Yearlings
First -- Catherine Oliver, Eliana Voorhees
Second --Bill Voorhees
Fall Yearlings
First -- Garrett Porter, Katherine Oliver, Ross Oliver
Second -- Austin Wright, Jacob Kirkham, Kristen Stevens
Third -- Kacie Armour, Brodey McGuire
Fourth -- Preston Porter
Jr. 2-Year-Old Cow
First -- Noah Armour, Ryan Stevens
Sr. 2-Year-Old Cow
First -- Kacie Armour, Jacob Kirkham, Ross Oliver, Ryan Stevens
Jr. 3-Year-Old Cow
First -- Samuel Fogle
4-Year-Old Cow
First -- Katherine Oliver, Kristen Stevens
5-Year-Old Cow
First -- Austin Wright, Jacob Kirkham, Ryan Stevens, Bill Voorhees
Second -- Kacie Armour
Third -- Austin Wright
Fourth -- Garrett Porter
By Breed
Supreme Senior -- Katherine Oliver
Res. Supreme Senior -- Jacob Kirkham
Supreme Champion Junior -- Garrett Porter
Res. Supreme Champion Junior -- Ross Oliver
Grand Supreme Champion -- Katherine Oliver
Res. Grand Supreme -- Garrett Porter
Champion Ayrshire -- Austin Wright
Res. Champion Ayrshire -- Kacie Armour
Champion Guernsey -- Jacob Kirkham
Champion Holstein -- Katherine Oliver
Res. Champion Holstein -- Ross Oliver
Champion Jersey -- Kristen Stevens
Res. Champion Jersey -- Samuel Fogle
Champion Milking Shorthorn -- Bill Voorhees
Feeder Steers
Grand Champion -- Nick Owen
Reserve Grand Champion -- Matthew Rudolph
Class 1
First -- Kristen Stevens
Second -- Katie Hacker
Class 2
First -- Kristen Rudolph
Second -- Norma Burdine
Class 3
First -- Matt Rudolph
Second -- Samuel Fogle
Third -- Dori Robertson
Class 4
First -- Nick Owen
Second -- Dori Robertson
Third -- Jacob Kirkham
Fourth -- Daniel Rhoden
Class 5
First -- Matthew Rudolph
Second -- Kristen Rudolph
Third -- Trace Robertson
Market Steers
Grand Champion -- Shelby Hacker
Reserve Grand Champion -- Ross Oliver
Class 6
First -- Bill Voorhees
Seond -- Adrienne Bills
Class 7
First -- Kacie Armour
Second -- Bradley Shrader
Class 8
First -- Marly Owen
Second -- Kelsey Nees
Third -- Nathanial Crosby
Fourth --Kelsey Nees
Class 9
First -- Madeline Robinson
Second -- Caitlin Fogle
Class 10
First -- Eliana Vorhees
Second -- Jesse Robinson
Third -- Randy Terhune
Class 11
First -- Jesse Robinson
Second -- Morgan Aker
Third -- Samantha Lucas
Fourth -- Jacob Robertson
Class 12
First -- Kathrine Oliver
Second -- Elsiana Crosby
Third -- Joe Fidler
Fourth -- Levi Purdue
Fifth -- Craig Greeson
Class 13
First -- Jesse Owen
Second -- Brooke Lucas
Third -- Nathanial Crosby
Class 14
First -- Marly Owen
Second -- Jacob Kirkham
Third -- Brad Fidler
Class 15
First -- Shelby Hacker
Second -- William Vorhees
Third -- Jacob Lucas
Class 16
First -- Ross Oliver