Greencastle sweeps Monrovia
MONROVIA -- Greencastle's boys and girls track teams collected wins Thursday night in a three-way meet between Owen Valley and hosts Monrovia.
The girls' squad won by a score of 79.6 over second place Monrovia (69.6) and third place Owen Valley (19.6).
Winners included Emily Crawly in the 100 and 300 hurdles, Olivia Humphreys in the 100 meter dash, Alex Stoffreagen in the 1600 meter run, Colleen Weatherford in the 400 and 800 meter runs and Erika Davies in the 200 meter dash.
Greencastle also swept the 400, 1600 and 3200 meter relays. Stephanie Penturf placed second in the shotput, as did Hannah Deer in the discus, Cheyenne Fauvergue in the pole vault and Faith Fear in the 3200 meter run.
The boys' squad took home a win with a total of 76 points. Owen Valley was second with 58 and Monrovia was third with 33 points
Winners included Trevor Teal in the 100 meter dash, Tyler Hudson in the 1600 meter run, Nate Haynes in the 400 meter dash, Mitchell Robinson in the 300 meter hurdles and 200 meter dash, Nathan Eubank in the 800 meter run, Ryan Stevens in the 3200 meter run, as well as the winning 400 and 3200 meter relay teams.
Robison placed second in the 110 hurdles, with Trevor Huber finishing second in the pole vault and Hayden Stuckwisch second in high jump.
At Monrovia
Girl's Results
Greencastle 79.6, Monrovia 69.6, Owen Valley 19.6
3200 meter relay -- 1. Greencastle 10:41.4; 2. Monrovia 11:05.69; 3. Owen Valley 12:38.11
100 hurdles -- 1. Crawley (G) 18.86; 2. Sichting (M) 20.25; 3. Hayden (OV) 21.06; 4. Rose (M) 22.01
100 dash -- 1. Humphreys (G) 13.2; 2. Birt (G) 13.3; 3. Mason (M) 13.72; 4. Walcott (OV) 13.77
1600 run -- 1. Stoffreagen (G) 6:04.95; 2. Fear (G) 6:07.08; 3. Spear (M); 4. Hoffman (M) 6:21.06
400 meter relay -- 1. Greencastle 52.57; 2. Monrovia 55.52
400 dash -- 1. Weatherford (G) 1:02.04; 2. Whitaker (M) 1:06.53; 3. Bucy (OV) 1:09.90; 4. Ludeman (M) 1:11.92
300 hurdles -- 1. Crawley (G) 51.56; 2. Miller (M) 53.44; 3. Henderson (OV) 56.98; 4. Farkass (G) 59.51
800 run -- 1. Weatherford (G) 2:29.74; 2. Gill (G) 2:35.01; 3. Wilkerson (M) 2:44.97; 4. Beams (G) 2:49.94
200 dash -- 1. Davies (G) 28.0; 2. Birt (G) 28.42; 3. Mason (M) 29.38; 4. Walcott (OV) 29.62
3200 run -- 1. Thompson (M) 13:21.44; 2. Fear (G) 13:55.23; 3. Shields (M) 15:07.34; 4. Herrington (OV) 16:11.24
1600 meter relay -- 1. Greencastle 4:22; 2. Monrvoia 4:51.2
Pole Vault -- 1. Brooke (M) 8'6"; 2. Fauvergue (G) 7'; 3. Rebecca (M) 7'; 4. West (M) 6'6"
High Jump -- 1. Nenedjian (M) 4'10"; 2. Hamilton (M) 4'8"; 3. Three-way tie (G, M, OV) 4'6"; 4. Hendershot (M) 4'6"
Long Jump -- 1. Phillips (OV) 15'3.5"; 2. Mason (M) 14'2.5"; 3. Whitaker (M) 14'1.5"; 4. Hendershot (M) 14'1"
Shot Put -- 1. Frentz (M) 39'.5" 2. Penturf (G) 34'10"; 3. Amis (G) 33'.5"; 4. Phillips (OV) 30'6.5"
Discus -- 1. Frentz (M) 117'9"; 2. Deer (G) 102'4"; 3. Phillips (OV) 101'6"; 4. Amis (G) 90'10"
Boy's Results
Greencastle 76, Owen Valley 58, Monrovia 33
3200 meter relay -- 1. Greencastle 8:55; 2. Owen Valley
110 hurdles -- 1. Corder (OV) 16.02; 2. Robinson (G) 17.32; 3. Strong (OV) 18.37; 4. Barnett (M) 19.8
100 dash -- 1. Teal (G) 11.40; 2. Skyf (M) 11.67; 3. Hayes (G) 11.93; 4. Birye (M) 12.33
1600 run -- 1. Hudson (G) 4:55.72; 2. Petry (OV) 4:58.79; 3. Nervosa (M) 5:00.95; 4. Stevens (G) 5:02.6
400 meter relay -- 1. Greencastle 46.08; 2. Monrovia 47.29; 3. Owen Valley 48.76
400 dash -- 1. Haynes (G) 53.7; 2. Cash (G) 54.5; 3. Height (OV); 4. Fite (M)
300 hurdles -- 1. Robinson (G) 43.44; 2. Corder (OV) 44.66; 3. Speck (M) 46.73; 4. Shuee (G) 47.05
800 run -- 1. Eubank (G) 2:10.62; 2. Hudson (G) 2:11.96; 3. Hilderbrand (M) 2:15.33; 4. Harms (G) 2:17.39
200 dash -- 1. Robinson (G) 24.11; 2. Scafe (M) 24.38; 3. Abbitt (OV) 24.73; 4. Teal (G) 25.15
3200 run -- 1. Stevens (G) 10:49.30; 2. Petry (OV) 10:50.57; 3. Hudson (G) 11:03.78; 4. Skinner (M) 11:06.24
1600 meter relay -- 1. Owen Valley; 2. Monrovia
Pole Vault -- 1. Clements (M) 11'6"; 2. Huber (G) 9'2"; 3. Smith (OV) 9'; 4. Shuee (G) 8'6"
High Jump -- 1. Corder (OV) 6'; 2. Stuckwisch (G) 5'10"; 3. Height (OV) 5'10"; 4. Barnett (M) 5'6"
Long Jump -- 1. Corder (OV) 19'6.25"; 2. Rice (OV) 19'5"; 3. Keyt (G) 19'; 4. Stuckwisch (G) 18'6.25"
Shot Put -- 1. Hancock (OV) 41'5"; 2. Bradley (OV) 36'6"; 3. Guyer (G) 36'; 4. Hesler (G) 35'9.5"
Discus -- 1. Brittor (OV) 112'5"; 2. Wilson (M) 102'6"; 3. Harrison (M) 90'5"; 4. Guyer (G) 89'8"