* County Swimming Roundup
CLAYTON -- On Tuesday, the South Putnam High School swim teams faced conference foe Cascade, coming away with a split.
In boys' action, the Eagles defeated the Cadets, 94-82, but the SPHS girls' team lost to Cascade, 102-73.
Cory McCallie earned two first-place finishes for the boys, placing first in the 200-yard individual medley with a time of 2:27.68, while also winning the 100-yard butterfly at 1:05.43.
For the girls, Laura Manninen won two events. She placed first in the 200-yard freestyle with a time of 2:15.16 while also winning the 100-yard backstroke at 1:10.58.
The Eagles will host Edgewood on Thursday.
At Clayton
Boys' Results
(South Putnam results only)
South Putnam 94, Cascade 82
200 medley relay -- 2. South Putnam (Grundlock, Johnson, Russell, Ashcraft) 2:02.74, 3. South Putnam (Flora, Weaver, Pruitt, McKinney) 2:13.26
200 Freestyle -- 2. Smiley 2:05.62, 4. Albright 2:21.89, 5. Davies 2:28.25
200 IM -- 1. McCallie 2:27.68, 2. Johnson 2:28.31, 4. Russell 2:37.73
50 Freestyle -- 3. Becker 25.39, 4. Ashcraft 25.75, 6. Thompson 28.10
Diving -- 1. Weaver 166.25
100 Butterfly -- 1. McCallie 1:05.43, 3. Pruitt 1:10.73, 4. Russel 1:11.49
100 Freestyle -- 1. Becker 57.62, 2. Smiley 58.31, 5. Thompson 1:04.15
500 Freestyle -- 2. Albright 6:15.84, 4. Whitman 6:33.14, 5. Davies 6:53.74
200 Freestyle Relay -- 2. South Putnam (Becker, Weaver, McCallie, Smiley) 1:42.15, 4. South Putnam (Johnson, Russell, Thompson, Pruitt) 1:51.91, 5. South Putnam (Alig, Giannechini, Huck, McKinney) 2;07.05
100 Backstroke -- 3. Ashcraft 1:11.66, 4. Grundlock 1:14.15, 5. Flora 1:25.84
100 Breaststroke -- 2. Johnson 1:11.60, 3. Weaver 1:17.99, 4. Robinson 1:18.03
400 Freestyle Relay -- 1. South Putnam (Becker, McCallie, Pruitt, Smiley) 3:52.49, 3. South Putnam (Thompson, Albright, Grundlock, Ashcraft) 4:12.56
Girls' Results
Cascade 102, South Putnam 73
200 Medley Relay -- 2. South Putnam (Tomasino, Asher, Lund, Niemeyer) 2:23.75, 4. South Putnam (Kirkman, Egold, Cox, Gilley) 2:31.37, 5. South Putnam (Zimmerman, LeRoy, Giannechini, Aker) 2:50.99
200 Freestyle -- 1. Manninen 2:15.16, 2. Arnold 2:33.94
200 IM -- 2. Asher 2:50.90, 4. Egold 2:59.53, 6. LeRoy 3:23.34
50 Freestyle -- 2. Lund 30.02, 4. Kirkman 31.06, 5. Niemeyer 32.40
Diving -- 1. Johnston 155.10
100 Butterfly -- 1. Lund 1:25.93, 3. Cox 1:31.01
100 Freestyle -- 3. Tomasino 1:09.29, 5. Gilley 1:13.61, 6. Wiggs 1:16.93
500 Freestyle -- 4. Arnold 7:13.93, 5. Kirkman 7:15.23
200 Freestyle Relay -- 3. South Putnam (Hutcheson, Zimmerman, Miller, Aker) 2:40.86
100 Backstroke -- 1. Manninen 1:10.58, 2. Tomasino 1:19.57, 5. Zimmerman 1:36.37
100 Breaststroke -- 2. Asher 1:24.50, 3. Egold 1:25.40, 6. LeRoy 1:37.24
400 Freestyle Relay -- 2. South Putnam (Kirkman, Arnold, Cox, Manninen) 4:43.46, 4. South Putnam (Gilley, Niemeyer, Giannechini, Tomasino) 5:12.86, 6. South Putnam (Aker, Miller, Wiggs, Zimmerman) 5:55.71
Next Game -- The Eagles face Edgewood at home Thursday.
Cougars split with Speedway
At North Putnam Tuesday, the Cougars' swim teams picked up a split with conference foe Speedway.
In girls' action, the Cougars fell to the Sparkplugs, 110-65. But the boys' team managed to pick up a 116-40 win.
For the boys, North Putnam picked up 10 first-place ribbson. Brian Rhoden won the diving event with a score of 241.85 while North Putnam's 200-yard medley relay team of Jon Taggert, Kyle Smith, Rhoden and Patrick Byrd won at 2:04.83.
The NPHS girls earned first first-place finishes Tuesday. Katie Wilcox won two events, placing first in the 50 freestyle at 27.45 while also winning the 100-yard freestyle with a time of 1:01.71.
The Cougars play host to Cascade and Convenant Christian Thursday.
At North Putnam
Boys' Results
(North Putnam results only)
200 Medley Relay -- North Putnam (Taggert, Smith, Byrd, Rhoden) 2:04.83, 3. North Putnam (Cloncs, Huffer, Taggert, McGaughey) 2:13.23
200 Freestyle -- 1. Jo. Taggert 2;13.72, 2. Kelly 2:23.55, 3. Pierce 2:34.91
200 IM -- 2. Smith 2:33.64, 4. Boyd 3:04.65
50 Freestyle -- 1. Cloncs 25.80, 2. Rhoden 25.83, 4. Williams 28.50
Diving -- 1. Rhoden 241.85
100 Butterfly -- 1. Byrd 1:04.78
100 Freestyle -- 1. Smith 58.11, 3. Je. Taggert 1:02.53, 4. Williams 1:06.06
500 Freestyle -- 1. Kelly 6:44.23, 2. Pierce 7:08.84
200 Freestyle Relay -- 1. North Putnam (Taggert, Huffer, Cloncs, Rhoden) 1:47.26, 3. North Putnam (Williams, Boyd, McGaughey, Kelly) 1:56.52
100 Backstroke -- 1. Byrd 1:06.97, 3. Jo. Taggert 1:11.07, 4. Cloncs 1:21.72
100 Breaststroke -- 2. Huffer 1:25.99, 3. McGaughey 1:28.24, 4. Boyd 1:28.45
400 Freestyle Relay -- 1. North Putnam 4:12.58, 2. North Putnam 5:02.10
Girls' Results
Speedway 110, North Putnam 65
200 Medley Relay -- 1. North Putnam (Lehr, Richey, Wilcox, Simpson) 2:22.80
200 Freestyle -- 2. Lehr 2:30.24, 4. Preecs 3:44.89
200 IM -- 4. Preecs 3:29.10
50 Freestyle -- 1. Wilcox 27.45, 5. Werner 32.13, 6. Knoblett 34.22
Diving -- 1. Richey 134.60
100 Freestyle -- 1. Wilcox 1:01.71, 4. Simpson 1:15.28, 5. Knoblett 1:17.21
500 Freestyle -- 3. Preecs 8:54.59, 4. Preecs 9:29.69
200 Freestyle Relay -- 2. North Putnam (Lehr, Richey, Knoblett, Wilcox) 2:06.71
100 Backstroke -- 3. Lehr 1:23.44, 4. Simpson 1:28.90
100 Breaststroke -- 1. Werner 1:25.40, 3. Richey 1:29.50
400 Freestyle Relay -- 2. North Putnam 5:22.30
Next Meet -- The Cougars face Cascade and Covenant Christian at home Thursday.
Compiled by Jason Moon