Lady Tiger Sharks take Putnam County, WCC titles in meet

Wednesday, January 29, 2014
Having won a pair of titles and avenged a loss to Cascade earlier this month, the Lady Tiger Sharks blow off some steam by throwing coach Kent Menzel in the Crawfordsville pool before also jumping in themselves. (Banner Graphic/JARED Jernagan

CRAWFORDSVILLE -- The Cascade Cadets, Greencastle Tiger Sharks, North Putnam Cougars and the South Putnam Eagles all competed in the 2014 West Central Conference swim meet on Tuesday night.

Due to cancellations this meet was also the stage of the 2014 Putnam County meet as well.

"We were just phenomenal in the water today start to finish. Kids swam lifetime bests almost every time in the water," Greencastle coach Kent Menzel said.

Greencastle won conference by a slim margin of 17 points over Cascade and easily took home the county crown, winning by 222 points over South Putnam.

Greencastle had a total of 388 points, followed by Cascade with 371 points. South Putnam and North Putnam rounded out the meet with 166 and 135 points, respectively.

Greencastle took home wins in the 200-yard medley relay (Mallary Meyer, Emily Wheeler, Amelia Smith, Corrine Romer), 50-yard freestyle (Smith), 100-yard backstroke (Meyer) and 100-yard breaststroke (Wheeler).

Cascade was victorious in the 200-yard freestyle, 200-yard IM, 100-yard fly, 100-yard freestyle, 200-yard freestyle relay, 400-yard freestyle relay and diving.

Shaving an amazing 21 seconds off her seed time and eight seconds off her personal best, South Putnam's Katie Jo Beasley won the 500 freestyle at Tuesday's WCC meet. (Banner Graphic/JARED JERNAGAN)

South Putnam had a win in the 500 yard freestyle, in which Katie Jo Beasley shaved 21 seconds off her seed time and eight seconds off her personal best for a surprise victory.

"Our kids have been swimming really well for the last few meets. I knew with a big meet like this they would be excited about it. They were expecting big things," South Putnam Anna Kendall said. "That was the first swimming event we have had a victory in, in a long time."

North Putnam did not take home any victories, but swam competitively and finished strong in each event.

"We wanted the kids to swim personal bests. We cannot really worry about the competition, as long as we throw down a personal best, that is all a coach can ask for," Cougar coach Tony Gray said. "The majority of the swims we had were lifetime bests for the kids, so as a coach I cannot ask for anything more."

This victory for Greencastle was anything but easy and for each team it will help them build toward the sectional meet on Feb. 6 and 8.

"We exceeded our expectations, which were high to begin with, but we exceeded them by a great deal. I am so proud of these kids," Menzel said.



At Crawfordsville
West Central Conference
Girls' Results
Team Scores

Greencastle 388
Cascade 371
South Putnam 166
North Putnam 135

All-WCC Team
200 Medley Relay:
Mallary Meyer, Emily Wheeler, Amelia Smith, Corrine Romer (G) 1:58.88
200 Freestyle: Tori Breeding (C) 2:09.99
200 IM: Hayley Rosales (C) 2:28.95
50 Free: Amelia Smith (G) 25.95
Diving: Lexi Blackburn (C) 198.80
100 Butterfly: Hayley Rosales (C) 1:06.39
100 Freestyle: Tori Breeding (C) 58.47
500 Freestyle: Katie Jo Beasley (SP) 6:09.52
200 Freestyle Relay: Kristi Deweese, Kaitlyn Breeding, Tori Breeding, Hayley Rosales (C) 1:49.15
100 Backstroke: Mallary Meyer (G) 1:04.68
100 Breaststroke: Emily Wheeler (G) 1:14.72
400 Freestyle Relay: Kristi Deweese, Alexis Brown, Tori Breeding, Hayley Rosales (C) 3:57.89

Individual Results
200 Medley Relay:
1. Greencastle A (Meyer, Wheeler, Smith, Romer) 1:58.88, 2. Cascade (Brown, K Breeding, Blackburn, Balzano,) 2:11.47, 3. South (Beasley, McHugh, Arnold, Hansel) 2:18.62, 4. North Putnam (S Frieje, L Freije, Muse, Livesay) 2:27.54, -- Greencastle B (Stevens, Brattain, K Hansen, B Hansen) x2:17.08.
200 Freestyle: 1. T Breeding (C) 2:09.99, 2. Beasley (SP) 2:19.98, 3. Ferguson (C) 2:22.37, 4. Gomez (G) 2:22.95, 5. Alford (NP) 2:23.85, 6. Bruce (C) 2:28.06, 7. Moore (G) 2:29.28, 8. Horning (C) x2:30.07, 9. Roberts (G) 2:30.54, 10. McHugh (SP) 2:30.59, 11. Haltom (G) x2:31.29, 12. Trivette (C) x2:36.20, 13. Heithaus (G) x2:41.42, 14. King (SP) 2:43.24, 15. Miles (NP) 2:45.67, 16. S Frieje (NP) 2:46.93, 17. Harris (G) x2:56.35, 18. Buchanan (NP) x2:58.08.
200 IM: 1. Rosales (C) 2:28.95, 2. Brush (G) 2:32.85, 3. Wheeler (G) 2:34.79, 4. K Breeding (C) 2:43.42, 5. Pohlar (G) 2:43.50, 6. Miller (NP) 2:54.61, 7. Haywood (SP) 2:59.59, 8. Arnold (SP) 3:02.11, 9. L Freije (NP) 3:02.91, 10. Neuhausel (C) 3:11.20, 11. Kessler (G) x3:13.61.
50 Freestyle: 1, Smith (G) 25.95, 2. Romer (G) 26.36, 3. Deweese (C) 26.91, 4. Hansel (SP) 27.84, 5. Custis (G) 27.98, 6. Brown (C) 28.75, 7. Livesay (NP) 29.38, 8. Mace (G) x29.60, 9. Stevens (G) x30.08, 10. Lucero (C) 30.94, 11. Roberts (NP) 32.37, 12. Baldwin (C) x32.63, 13. Holden (C) x32.86, 14. Brattain (G) x33.10, 15. Wolf (NP) 34.32, 16. Lorimer (SP) 35.55.
100 Butterfly: 1. Rosales (C) 1:06.39, 2. Meyer (G) 1:06.53, 3. Deweese (C) 1:09.45, 4. Gomez (G) 1:09.64, 5. K Hansen (G) 1:18.27, 6. Arnold (SP) 1:27.01, 7. Muse (NP) 1:28.17. 8. Haywood (SP) 1:29.92, 9. Neuhausel (C) 1:44.98.
Diving: 1. Blackburn (C) 198.80, 2. Arthur (C) 155.25, 3. Archer (C) 142.75, 4. Plunkett (SP) 126.55, 5. Ford (G) 100.20, 6. Keller (G) 96.50, 7. Fauvergue (G) 61.60.
100 Freestyle: 1. T Breeding (C) 58.47, 2. Smith (G) 58.60, 3. Romer (G) 1:00.49, 4. Alford (NP) 1:03.23, 5. Hansel (SP) 1:04.13, 6. Balzano (C) 1:06.23, 7. Pohlar (G) 1:06.85 8. Haltom (G) x1:08.40, 9. Stevens (G) x1:09.32, 10. Lucero (C) 1:09.70, 11. Miller (NP) 1:10.68. 12, Trivette (C) x1:11.02, 13. King (SP) 1:12.27, 14. Holden (C) x1:13.67, 15. B Hansen (G) x1:15.33, 16. Harris (G) x1:22.45, 17. Lorimer (SP) 1:23.30.
500 Freestyle: 1. Beasley (SP) 6:09.52, 2. Brush (G) 6:30.23, 3. Selvia (G) 6:31.81, 4. Moore (G) 6:35.25, 5. Ferguson (C) 6:38.22, 6. Bruce (C) 6:46.85, 7. Horning (C) 6:54.47, 8. Buchanan (NP) 8:53.70.
200 Freestyle Relay: 1. Cascade (Deweese, K Breeding, T Breeding, Rosales) 1:49.15, 2. Greencastle A (Gomez, Custis, Wheeler, Brush) 1:51.78, 3. North Putnam (Muse, Miller, Livesay, Alford) 2:02.44, -- Greencastle B (Kessler, Mace, Haltom, Pohlar) x2:02.95, -- South Putnam (Arnold, McHugh, Beasley, Hansel) DQ.
100 Backstroke: 1 Meyer (G) 1:04.68, 2. Custis (G) 1:09.30, 3. Brown (C) 1:10.02, 4. Roberts (G) 1:14.88, 5. Thornburg (C) 1:19.57, 6. S Frieje (NP) 1:23.26, 7. Plunkett (SP) 1:23.51, 8. Selvia (G) x1:26.00, 9. K Hansen (G) x1:26.88, 10. Baldwin (C) 1:27.12, 11. Heithaus (G) x1:28.98, 12. Wolf (NP) 1:30.92.
100 Breaststroke: 1. Wheeler (G) 1:14.72, 2. Breeding (C) 1:20.22, 3. B Hansen (G) 1:20.89, 4. Brattain (G) 1:21.71, 5. Balzano (C) 1:23.48, 6. Blackburn (C) 1:24.69, 7. McHugh (SP) 1:26.50, 8. Mace (G) x1:27.04, 9. L. Freije (NP) 1:35.76, 10. Kessler (G) x1:36.13, 11. Miles (NP) 1:41.36, 12. Kiste (SP) 1:41.93, -- Roberts (NP) DQ.
400 Freestyle Relay: 1. Cascade (Deweese, Brown, T Breeding, Rosales) 3:57.89, 2. Greencastle A (Smith, Gomez, Meyer, Romer) 3:59.37, 3. South Putnam (Haywood, Lorimer, Plunkett, King) 5:14.72, -- Greencastle B (Bridgewater, Selvia, Moore, Roberts) x4:50.44. -- North Putnam (Muse, Livesay, Miller, Alford) DQ.

Respond to this story

Posting a comment requires free registration: