Remaining tourney action continuing this weekend
Post-season competition in boys soccer, volleyball, cross country and football continues this weekend for several Putnam County athletes.
Here is a look at each sport:
Boys soccer
Greencastle (16-1-2) will compete in the Heritage Hills Regional on Saturday against Silver Creek (11-6-2) in the second semifinal match.
The Tiger Cubs won the Class 2A Sullivan Sectional last week by defeating West Vigo in the championship, while Silver Creek won the Scottsburg Sectional by defeating North Harrison 3-2 in the finals.
The other semifinal match is between Washington (15-4-1) and defending Class 2A state champion Evansville Memorial (16-2-1), which has won 18 total sectionals (third-most in state history) and 14 straight.
The Tigers have won the most regionals with 16, are tied for second most semistate titles with eight and have won three state titles.
Their three non-victories this season all came against out-of-state competition, as Memorial tied a team from Webster, Mo., and lost to Lexington (Ky.) Dunbar and Chesterfield (Mo.) Marquette.
Cross country
Several runners will compete in the Ben Davis Regional on Saturday, led by three-time sectional champion Emma Wilson of Greencastle.
The qualifiers from the South Putnam Sectional (top five teams and top 10 individuals not on an advancing team) will compete with qualifiers from the Ben Davis Sectional.
Qualifiers from the Ben Davis Regional will advance to the Shelbyville Semistate. Runners competing from Putnam County will be:
Greencastle Wilson, Sydney Kallem, Ben Gellman, Justin Berish and Ian Frank
Cloverdale Lily Monnett, Chase Ashcraft and Rylan Hall
North Putnam Caleb Duncan, Grace Elmore and Anna Haste
South Putnam Austin Rumley, Karl Egold, Steven Schnepp, Dru Bottorff, Andrew Carr, Michael Crossman, Chelsie Edwards, Lillie Stein, Samara Young, Ally Nichols, Rachel Jones, Ally Menke and Addison Blaydes
Football
The Western Indiana Conference will decide its order of finish tonight with crossover games matching teams from each division who finished in the same position.
Sectional play begins next Friday night.
Crossover schedule
Tonight
First place Sullivan at Indian Creek
Third place Northview at Cascade
Fifth place North Putnam at Cloverdale
Seventh place West Vigo at Owen Valley
Ninth place Greencastle at Edgewood
Eleventh place South Putnam at Brown County
Sectional pairings
Oct. 20
Tipton at North Putnam
Covenant Christian at South Putnam
Brown County at Greencastle
Cloverdale at Speedway
Volleyball
Sectional action started Thursday night at Monrovia for Putnam County teams, with Cloverdale winning its match to advance to the semifinals.
Greencastle will begin play at North Montgomery on Saturday.
The schedules:
Class 3A
At North Montgomery
Thursday
Lebanon 3, North Montgomery 0
Benton Central 3, Southmont 2
Saturday
10 a.m. Lebanon vs. Benton Central
11:30 a.m. Greencastle vs. Crawfordsville
5 p.m. Semifinal winners in championship
Class 2A
At Monrovia
Tuesday
Covenant Christian 3, Western Boone 0
Thursday
Cascade 3, South Putnam 2
Cloverdale 3, North Putnam 0
Saturday
11 a.m. Covenant Christian vs. Monrovia
12:30 p.m. Cascade vs. Cloverdale
7 p.m. Semifinal winners in championship