[Nameplate] Overcast ~ 50°F  
High: 61°F ~ Low: 48°F
Monday, May 2, 2016

VEEDERSBURG -- The South Putnam boys' and girls' varsity swim teams split a pair of meets with Fountain Central Saturday

Tuesday, December 13, 2005

VEEDERSBURG -- The South Putnam boys' and girls' varsity swim teams split a pair of meets with Fountain Central Saturday.

The boys' team won 97-78, while the girls' team lost 124-56.

In the boys' meet, Clark Becker paced the Eagles to victory, winning two events in the meet. Becker won the 50-yard freestyle with a time of 25.89 and the 100-yard freestyle with a time of 58.75.

In addition, The relay team of Austin Sherwood, Brice Johnson, Cory McCallie and Loren Ashcraft won the 200-yard medley relay with a time of 2:07.21, while Wes Albright won the 500-yard freestyle with a time of 6:35.34.

In the girls' meet, Mary Jane Earnest finished second in the 500-yard freestyle with a time of 6:45.19, while Janaye Asher placed second in the 100-yard breaststroke with a time of 1:25.60. Jada Buchanan also finished second in the 100-yard backstroke with a time of 1:23.83.

At Fountain Central

(South Putnam results only)

Girls' results

Fountain Central 124, South Putnam 56

200-yard medley relay -- 2. Aker, Asher, Buchanan, Earnest 2:23.63; 4. Arnold, Cox, Freeman, Swager (SP) 3:03.31; 5. Brown, Giannechini, LeRoy, Simpson (SP) 3:07.29.

200-yard freestyle -- 3. Alig (SP) 2:46,72; 5. Swager (SP) 3:19.13; 6. LeRoy (SP) 3:19.72.

200-yard IM -- 3. Giannechini (SP) 3:58.19.

50-yard free -- 3. Earnest (SP) 31.03; 4. Aker (SP) 32.34; 6. Brown (SP) 38.57.

Diving -- 2. Johnston 166.80; 5. Ross 132.10.

100-yard fly -- 3. Freeman (SP) 2:03.41.

100-yard free -- 3. Aker (SP) 1:13.87; 5. Simpson (SP) 1:40.34.

500-yard free -- 2. Earnest (SP) 5:45.19; 3. Willer (SP) 7:15.75; 5. Brown (SP) 8:45.78.

200-yard free relay -- 2. Aker, Asher, Buchanan, Earnest (SP) 2:09.07; 4. Alig, Arnold, Giannechini, Willer (SP) 2:22.57; 5. Cox, Freeman, Simpson, Swager (SP) 2:39.23.

100-yard back -- 2. Buchanan (SP) 2:23.83; 5. Alig (SP) 1:35.06; 6. Cox (SP) 1:40.56.

100-yard breaststroke -- 2. Asher (SP) 1:25.60; 4. LeRoy (SP) 1:44.44; 5. Arnold (SP) 2:01.65.

400-yard free relay -- 2. Alig, Asher, Buchanan, Willer (SP) 5:00.10; 4. Arnold, Giannechini, LeRoy, Swager (SP) 5:55.69.

Boys' results

South Putnam 97, Fountain Central 78

(South Putnam results only)

200-yard medley relay -- 1. Sherwood, Johnson, McCallie, Ashcraft (SP) 2:07.21; 3. McCullough, Weaver, Russell, Pruitt 2:19.38.

200-yard free -- 2. Albright (SP) 2:29.35; 3. Thompson (SP) 2:30.97; 4. Smiley (SP) 2:36.73.

200-yard IM -- 2. McCallie (SP) 2:27.17; 3. Russell (SP) 2:46.40.

50-yard free -- 1. Becker (SP) 25.89; 3. Ashcraft (SP) 28.61; 4. Thompson (SP) 29.56.

Diving -- 1. McCullough (SP) 179.40; 4. Weaver (SP) 146.50.

100-yard fly -- 2. Russell (SP) 1:12.98; 3. Pruitt (SP) 1:22.86.

100-yard free -- 1. Becker (SP) 58,75; 3. Smiley (SP) 1:06.95; 4. McKinney (SP) 1:12.86.

500-yard free -- 1. Albright (SP) 6:35.34; 2. Sherwood (SP) 6:39.72.

200-yard free -- 2. Becker, Thompson, McCallie, Ashcraft (SP)1:51.70; 3. Smiley, Johnson, Pruitt, Albright (SP) 1:55.96.

100-yard back -- 3. Sherwood (SP) 1:23.09; 4. McCullough (SP) 1:28.10; McKinney (SP) 1:30.41.

100-yard breaststroke -- 2. Johnson (SP) 1:17.25; 4. Weaver (SP) 1:32.10.

400-yard free relay -- 2. Ashcraft, Becker, Pruitt, McCallie (SP) 4:05.54; 3. Thompson, Russell, Sherwood, Johnson (SP) 4:41.00; 4. Smiley, McCullough, McKinney, Albright (SP) 5:24.02.

Next meet -- The Eagles host Speedway tonight at 6 p.m.



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: