[Nameplate] Partly Cloudy ~ 73°F  
High: 82°F ~ Low: 66°F
Monday, May 25, 2015

Cougars swim past Eagles for big wins

Thursday, March 13, 2008

Coming off an event where 10 school records were broken, the North Putnam Middle School swim teams rolled into South Putnam and put together an equally impressive outing.

Both Cougar squads captured 11-of-12 events on the evening and brought four more records tumbling down. The boys won 134-32, while the girls defeated the Eagles 122-63.

In the boys' event, Zach Moore broke the diving record for the second time this week, posting a six-dive total of 139.20. The 400-yard freestyle relay team of Tyler Moore, Jared James, Hunter Logan and Joey Lehr shattered the old mark by swimming a time of 4:34.31.

The 200-yard medley relay team of Jacob Hendershot, Tyler Shorter, James and Logan took top honors with a time of 2:30.54, while the 200-yard free relay team of Moore, Dane Gray, Michael Zuver and Bailey Frye won with a time of 2:19.21.

Halsey Foltz set a new individual record as well as being part of the record-setting 400-yard relay team. Foltz posted a 1:18.45 in the 100-yard backstroke, while the team of Molly Wilcox, Caroline Byrd, Michelle Harper and Foltz took the 400 relay in a time of 5:00.02.

Coming off a record-setting performance in her first career dive, Byrd finished first in the diving event with a total of 98.45.

The Eagles had two wins on the night with the squads picking up one each.

At North Putnam

Girls' Results

North Putnam 122 South Putnam 63

200 Medley Relay -- 1. NP (Byrd, Wilcox, Harper, Foltz) 2:25.35, 2. NP (Greeson, Kanne, Smith, Scoggan) 2:52.47, 3. SP (Patterson, Wilson, Daniels, Cummings) 3:08.23, 4. NP (Cochran, Ottinjer, Hensley, Harmon) 3:20.62

200 Freestyle -- 1. Wilcox (NP) 2:46.96, 2. Surber (NP) 3:05.21, 3. Spencer (SP) 3:12.97, 4. McKean (SP) 3:14.37, 5. Shearer (NP) 3:24.46, 6. Johnson (SP) 4:02.25

100 IM -- 1. Scoggan (NP) 1:30.27, 2. Cox (NP) 1:34.01, 3. Patterson (SP) 1:46.25, 4. Cochran (NP) 1:51.07, 5. Wilson (SP) 1:51.38, 6. Gilley (SP) 2:13.88

50 Freestyle -- 1. Foltz (NP) 28.79, 2. Witt (NP) 32.04, 3. NP 40,89, 4. Cummings (SP) 25.04, 5. Scamihorn (SP) 48.20, 6. Nichols (SP) 59.59

Diving -- 1. Byrd (NP) 98.45, 2. Daniels (SP) 76.90, 3. Hayes (SP) 75.95, 4. Cox (SP) 61.65

50 Butterfly -- 1. Byrd (NP) 33.42, 2. Smith (NP) 42.63, 3. Wilson (SP) 52.08, 4. Kanne (NP) 54.23, 5. Gilley (SP) 58.46

100 Freestyle -- 1. Harper (NP) 1:10.85, 2. Asher (SP) 1:21.25, 3. Cox (SP) 1:29.37, 4. Hayes (SP) 1:32.05, 5. Owens (NP) 1:34.99, 6. Kiger (SP)1:56.63

400 Freestyle -- 1. Witt (NP) 5:34.86, 2. Scoggan (NP) 6:07.50, 3. Surber (NP) 6:41.50, 4. Spencer (SP) 6:49.10, 5. McKean (SP) 7:22.02

200 Freestyle Relay -- 1. SP (Spencer, Cox, Arnold, Wilson) 2:36.38, 2. NP (Kiger, Kanne, Shearer, Denihan) 2:47.24, 3. NP (Owens, Smith, Cooper, Cochran) 2:51.54, 4. SP (Cummings, Scamihorn, Daniels, Orton) 3:06.34, 5. NP (Powell, Wolf, Hensley, Harmon) 3:20.08, 6. SP 3:26.63

100 Backstroke -- 1. Foltz (NP) 1:18.45, 2. Harper (NP) 1:28.82, 3. Arnold (SP) 1:29.33, 4. Patterson (SP) 1:41.90, 5. Parker (SP) 1:48.99, 6. Cochran (NP) 1:52.88

100 Breaststroke -- 1. Wilcox (NP) 1:34.72, 2. Asher (SP) 1:34.69, 3. Daniels (SP) 1:51.86, 4. Owens (NP) 2:09.34, 5. Cox (SP) 2:10.35, 6. Bundy (NP) 2:18.51

400 Freestyle Relay -- 1. NP (Harper, Wilcox, Byrd, Foltz) 5:00.20, 2. NP (Surber, Cooper, Smith, Witt) 5:42.83, 3. SP 5:47.17, 4. NP (Greeson, Ottinjer, Harmon, Hensley) 6:38.87, 5. SP (Cummings, Gilley, Patterson, Hayes) 7:11.25, 6. SP 7:27.02

Boys' Results

North Putnam 134 South Putnam 32

200 Medley Relay -- 1. NP (Shorter, James, Hendershot, Logan) 2:30.54, 2. NP (Lehr, Ziver, Raupp, Moore) 2:40.97, 3

200 Freestyle -- 1. James (NP) 2:51.57, 2. Huber (NP) 3:06.71, 3. Keck (NP) 4:10.11

100 IM -- 1. Moore (NP) 1:27.96, 2. Lehr (NP) 1:29.22, 3. McCammack (SP) 1:32.13, 4. Evens (SP) 1:54.23

50 Freestyle -- 1. Logan (NP) 27.02, 2. Shorter (NP) 27.06, 3. Lund (SP) 30.64, 4. Zuver (NP) 30.83, 5. Briones (SP) 53.22

Diving -- 1. Moore (NP) 139.20, 2. Gould (SP) 105.50, 3. Zuver (NP) 77.35

50 Butterfly -- 1. James (NP) 31, 2. Troyer (NP) 54.75

100 Freestyle -- 1. Logan (NP) 1:07.56, 2. Lund (SP) 1:17.86, 3. Thorburg (NP) 1:18.06, 4. Thornell (NP) 1:20.95, 5. Evens (SP) 1:50.60, 6. Briones (SP) 1:58.35

400 Freestyle -- 1. Hendershot (NP) 6:01.45, 2. Gray (NP) 6:50.46, 3. Skillern (NP) 7:36.61

200 Freestyle Relay -- 1. NP (Moore, Frye, Gray, Zuver) 2:19.21, 2. NP (Thornell, Thorburg, Hinner, Raupp) 2:25.71, 3. SP (Briones, Gould, Lund, McCammack) 2:43.51, 4. NP (Keck, Troyer, Skillern, Archer) 2:48.17

100 Backstroke -- 1. Lehr (NP) 1:24.81, 2. Huber (NP) 1:42.46, 3. Raupp (NP) 1:45.32, 4. Evens (SP) 2:05.54, 5. Briones (SP) 2:33.17

100 Breaststroke -- 1. Gould (SP) 1:25.23, 2. Hendershot (NP) 1:31.30, 3. McCammack (SP) 1:48.44, 4. Thorburg (NP) 2:02.25, 5. Skillern (NP) 2:09.84

400 Freestyle Relay -- 1. NP (James, Logan, Lehr, Shorter) 4:34.31, 2. NP (Huber, Troyer, Hendershot, Frye) 5:27.49, 3. NP (Thornell, Thorburg, Gray, Hinners) 5:43.87



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: