[Nameplate] Fair ~ 63°F  
High: 73°F ~ Low: 48°F
Friday, May 6, 2016

Eagles battle Cadets in pool

Wednesday, January 20, 2010

GREENCASTLE -- The South Putnam swim teams took on Cascade Tuesday, with the boys' tying the Cadets with a score of 89-all and the girls' falling 120-64.

"Overall, very pleased with our meet," head coach Emily Coers said.

Picking up wins for the girls' were the 200 medley relay team of Sarah New, Jessica York, Kate Sherwood and Amanda Lund and the 200 freestyle team of Josie Farmer, Lyndsie Beasley, Samantha Tomasino and Lund.

Grabbing wins for the South Putnam boys was Andrew Kelly, Trent Vickery, Sam Gould, Andrew Whitman, Jake Gould and Darrick Grundlock. The 200 medley relay team of Grundlock, Jake Gould, Matt Lund and Vickery and the 400 freestyle relay team of Kelly, Lund, Vickery and John McCammack were victorious as well.

"It was senior night and my seniors gave an outstanding effort."

The swim teams will be back in the pool tomorrow when they travel to Edgewood at 5:30 p.m.

At South Putnam

Girls' Score

Cascade 120, South Putnam 64

200 Medley R -- 1. South Putnam (New, York, Sherwood, Lund) 2:10.79, 4. South Putam (Arnold, Friesenborg, Cox, Farmer) 2:30.34

200 -- 4. Dezsi (SP) 2:40.73, 5. Spencer (SP) 2:49.60, 6. Wilson (SP) 2:57.11

200 IM -- 2. Tomasino (SP) 2:52.33

50 -- 2. Lund (SP) 28.92, 5. Cline (SP) 40.84, 6. Johnson (SP) 41.17

Diving -- 4. Lollar (SP) 136.05, 5. Terry (SP) 74.65

100 butterfly -- 2. Sherwood (SP) 1:12.74

100 -- 2. Cox (SP) 1:09.88, 5. Johnson (SP) 1:34.71, 6. Cline (SP) 1:40.20

500 -- 3. Dezsi (SP) 7:04.99, 4. Spencer (SP) 7:37.24, 5. Wilson (SP) 7:39.62

200 -- 1. South Putnam (Farmer, Beasley, Tomasino, Lund) 1:57.61, 4. South Putnam (Arnold, Cline, Johnson, Cox) 2:30.38

100 backstroke -- 2. New (SP) 1:16.82, 4. Arnold (SP) 1:22.00

100 breastroke -- 1. York (SP) 1:20.35, 4. Friesenborg (SP) 1:32.46

400 R -- 2 South Putnam (Farmer, Cox, Tomasino, Lund) 4:25.23, 4. South Putnam (Arnold, Beasley, Dezsi, Sherwood) 5:02.67, 6. South Putnam (Wilson, Johnson, Cline, Spencer) 6:01.11

Boys' Results

South Putnam 89, Cascade 89

200 Medley R -- 1. South Putnam (Grundlock, J. Gould, Lund, Vickery) 1:58.72

200 -- 1. Kelly (SP) 2:15.83, 2. Whitman (SP) 2:17.83, 5. Arnold (SP) 2:38.38

200 IM -- 2. Grundlock (SP) 2:32.47

50 -- 1. Vickery (SP) 25.31, 5. Vanichnatee (SP) 40.74, 6. Shaw (SP) 45.25

Diving -- 1. S. Gould (SP) 140.65, 3. Butts (SP) 127.80

100 butterfly -- 3. Lund (SP) 1:14.39, 4. McCammack (SP) 1:19.46

100 -- 3. Williams (SP) 1:08.15, 4. Dotson (SP) 1:09.50, 5. Shaw (SP) 1:29.90

500 -- 1. Whitman (SP) 6:30.24, 2. Kelly (SP) 6:30.84

200 R -- 2. South Putnam (Grundlock, Williams, McCammack, Vickery) 1:46.37, 4. South Putnam (Evens, Arnold, Vanichnatee, Dotson) 2:18.38

100 backstroke -- 1. Grundlock (SP) 1:06.38, 5. Evens (SP) 1:33.45

100 breaststroke -- 1. J. Gould (SP) 1:11.48, 2. S. Gould (SP) 1:16.70

400 R -- 1. South Putnam (Kelly, Lund, McCammack, Vickery) 4:05.92, 4. South Putnam (Whitman, Arnold, Evens, Dotson) 4:41.03

Next game -- The swim teams will be back in the pool tomorrow when they travel to Edgewood at 5:30 p.m.