[Nameplate] Mostly Cloudy ~ 72°F  
High: 74°F ~ Low: 46°F
Sunday, May 1, 2016

Complete results from Tuesday's Putnam County Track Championship

Thursday, May 12, 2011

Girls Results

1. Greencastle 115, 2. Cloverdale 55, 3. North Putnam 36, 4. South Putnam 35

3,200 R -- 1. GHS (Gill, Beams, Weatherford, Stoffregen) 10:30.03, 2. CHS (Monnett, Routh, Manning, Nally) 11:15.15, 3. SP (Ford, Jones, Albers, Nichols) 12:14.84

100 H -- 1. Gruener (CHS) 16.90, 2. Crawley (GHS) 17.56, 3. Cheatham (SP) 18.85, 4. Plummer (GHS) 19.26, 5. Marsteller (SP) 21.13, 6. Robinson (NP) 22.47

100 -- 1. Birt (GHS) 13.48, 2. Humphreys (GHS) 13.63, 3. Farmer (SP) 13.92, 4. Gruener (CHS) 13.96, 5. Healey (NP) 14.21, 6. Sinks (CHS) 14.57, 7. Baker (SP) 14.61, 8. Wiatt (NP) 15.04

1,600 -- 1. Cash (GHS) 5:51.15, 2. Gill (GHS) 5:51.82, 3. Nally (CHS) 5:54.79, 4. Stephenson (NP) 6:02.23, 5. Glaze (SP) 6:06.90

400 R -- 1. GHS (Birt, Crawley, Humphreys, Girton) 52.37, 2. CHS (Gruener, Gray, Sinks, Oetken) 54.57, 3. SP (Doolin, B. Baker, S. Baker, Farmer) 55.40, 4. NP (Stinsen, Wiatt, Booth, Healey) 57.38

400 -- 1. Weatherford (GHS) 1:00.55, 2. Davies (GHS) 1:03.79, 3. Oetken (CHS) 1:04.98, 4. Cheatham (SP) 1:08.06, 5. Matthews (NP) 1:08.56, 6. Albers (SP) 1:10.90, 7. Vauters (CHS) 1:13.60

300 H -- 1. Crawley (GHS) 49.98, 2. Shrum (CHS) 54.08, 3. Cheatham (SP) 56.36, 4. Plummer (GHS) 57.15, 5. Williams (SP) 59.59, 6. Land (NP) 1:03.03

800 -- 1. Weatherford (GHS) 2:26.89, 2. Gill (GHS) 2:32.64, 3. Monnett (CHS) 2:36.40, 4. Nally (CHS) 2:44.74, 5. Nichols (SP) 2:45.81, 6. High (NP) 3:04.99

200 -- 1. Birt (GHS) 27.73, 2. Davies (GHS) 28.30, 3. Sinks (CHS) 28.86, 4. Farmer (SP) 28.91, 5. Booth (NP) 30.93, 6. Bevellen (CHS) 32.30, 7. Pritchard (SP) 33.23

3,200 -- 1. Douglas (NP) 13:10.56, 2. Haynes (GHS) 13:15.13, 3. Stoffregen (GHS) 13:22.47, 4. Monnett (CHS) 13:27.21, 5. Glaze (SP) 13:40.39, 6. Cox (SP) 14:10.15, 7. Routh (CHS) 14:24.53

1,600 R -- 1. GHS (Gill, Crawley, Davies, Weatherford) 4:21.76, 2. CHS (Shrum, Vauters, Oetken, Nally) 4:41.48, 3. SP (Albers, Nichols, McHugh, Cheatham) 4:44.25, 4. NP (Matthews, Wolf, Sexton, Wolfe) 5:24.32

Long Jump -- 1. Healy (NP) 14-2, 2. Johnson (GHS) 14-.5, 3. Devellen (CHS) 13-2, 4 Gruener (CHS) 13-1.5, 5. Cheatham (SP) 12-9.5, 6. Robinson (NP) 12-7

High Jump -- 1. Oetken (CHS) 5-0, 2. Sinks (CHS) 4-11, 3. Sexton (NP) 4-4, 4. Minnick (SP) 4-4, 5. Cheatham (SP) 4-2

Discus -- 1. Welch (NP) 97-9.5, 2. Amis (GHS) 91-06, 3. Searles (SP) 85-3, 4. Powell (NP) 79-0, 5. Johnson (GHS) 73-8, 6. Gray (CHS) 73-6, 7. Masters (SP) 72-7, 8. Cheatham (CHS) 58-6.5

Shot Put -- 1. Lucas (NP) 35-8, 2. Pentruf (GHS) 35-6, 3. Amis (GHS) 33-8.5, 4. Shearer (NP) 31-6.5, 5. Searles (SP) 28-3, 6. Gray (CHS) 27-10, 7. Baird (CHS) 25-9, 8. McHugh (SP) 24-4.5

Pole Vault -- 1. Fauvergue (GHS) 7-0, 2. Humphreys (GHS) 6-0, 3. Cherry (SP) 6-0

Boys Results

1. Greencastle 88, 2. North Putnam 58, 3. Cloverdale 49, 4. South Putnam 48

3,200 R -- 1. GHS (Harms, Secrest, Eubank, Cash) 8:41.87, 2. CHS (Rumley, Worthington, Nees, Smith) 9:06.80, 3. SP (Cavell, Barr, Arnold, Vittetow) 9:16.77

110 H -- 1. Lane (CHS) 17.31, 2. Mason (NP) 17.65, 3. Robinson (GHS) 17.68, 4. Zigler (SP) 17.78, 5. Neumann (SP) 18.75, 6. Brackin (CHS) 19.19, 7. Reed (NP) 19.42, 8. Fauber (GHS) 21.39

100 -- 1. Shorter (NP) 11.48, 2. Everts (NP) 11.58, 3. Couse (CHS) 11.61, 4. Teal (GHS) 11.90, 5. Riner (SP) 11.92, 6. Zigler (SP) 14.91

1,600 -- 1. Hudson (GHS) 4:45.18, 2. Stevens (GHS) 4:46.12, 3. Spears (NP) 5:01.73, 4. Smith (CHS) 5:06.74, 5. Arnold (SP) 5:36.68, 6. Roach (NP) 5:50.06, 7. Worthington (CHS) 6:19.22

400 R -- 1. NP (Vondersaar, Everts, Smerage, Shorter) 44.98, 2. GHS (Teal, Shuee, Keyt, Robinson) 45.45, 3. SP (Fiest, Skinner, Workman, Riner 47.39

400 -- 1. Cash (GHS) 52.90, 2. Haynes (GHS) 53.57, 3. Brumfield (CHS) 54.41, 4. Harris (SP) 58.07, 5. Stout (CHS) 58.27, 6. Waters (SP) 58.50

300 H -- 1. Robinson (GHS) 43.56, 2. Shuee (GHS) 45.30, 3. Russell (CHS) 46.36, 4. Neumann (SP) 46.39, 5. Mason (NP) 46.43, 6. Zigler (46.58, 7. Reed (NP) 47.36

800 -- 1. Rumley (CHS) 2:06.77, 2. Barr (SP) 2:07.31, 3. Eubank (GHS) 2:07.84, 4. Hudson (GHS) 2:11.04, 5. Smith (CHS) 2:12.18, 6. Cavell (SP) 2:14.01, 7. Hendershot (NP) 2:25.96, 8. Roach (NP) 2:37.14

200 -- 1. Shorter (NP) 23.39, 2. Everts (NP) 23.87, 3. Riner (SP) 24.31, 4. Law (CHS) 24.55, 5. Hayes (GHS) 24.66

3,200 -- 1. Stevens (GHS) 10:56.62, 2. Hudson (GHS) 10.57.16, 3. Nield (SP) 12:09.15, 4. Osborn (NP) 12:21.01, 5. Smith (CHS) 12:35.87, 6. James (NP) 13:08.94, 7. Manners (CHS) 13:31.00, 8. Allen (SP) 14:22.25

1,600 R -- 1. NP (Everts, Shorter, Vondersaar, Smerage) 3:33.60, 2. CHS (Law, Brumfield, Russell, Rumley) 3:37.93, 3. Greencastle 3:39.64, 4. South Putnam 3:52.09

Long Jump -- 1. Couse (CHS) 20-7.5, 2. Stuckwisch (GHS) 18-3.5, 3. Keyt (GHS) 17-11, 4. Harris (SP) 16-11, 5. Neumann (SP) 16-9, 6. Scisney (CHS) 15-7.5

High Jump -- 1. Stuckwisch (GHS) 6-3, 2. Williams (CHS) 5-10, 2. Warren (CHS) 5-10, 4. Gardner (CHS) 5-6, 5. Fiest (SP) 5-2, 6. Vittetow (SP) 5-2

Discus -- 1. Logan (NP) 129-5.5, 2. Davis (NP) 116-10.5, 3. Chestnut (SP) 108-7, 4. James (SP) 107-6.5, 5. Watson (GHS) 106-1.5, 6. Jonte (CHS) 98-8, 7. Wood (GHS) 93-.5, 8. Stout (CHS) 92-6

Shot Put -- 1. Logan (NP) 49-4, 2. Chestnut (SP) 49-.5, 3. Hesler (GHS) 42-5.5, 4. James (SP) 41-1.5, 5. Guyer (GHS) 39-4.5, 6. Davis (NP) 39-4.5, 7. Stout (CHS) 38-9, 8. Jonte (CHS) 35-7

Pole Vault -- 1. Workman (SP) 10-00, 2. Wilson (SP) 9-6, 3. Shuee (GHS) 9-00, 4. Huber (GHS) 8-00