[Nameplate] Overcast ~ 52°F  
High: 62°F ~ Low: 46°F
Monday, May 2, 2016

Tiger Cubs, Cougars battle in tri-meet

Friday, April 20, 2012

Greencastle and North Putnam's boys' and girls' track teams squared off Thursday night, along with Crawfordsville, at North Putnam High School

Greencastle claimed first in both meets, with North Putnam placing second in both. The Tiger Cub boys won 88-37-31 with the girls taking an 85-27-26 decision.

The visiting Tiger Cub girls picked up wins from Kara Birt in the 100-meter dash, Stubb in the 1,600-meter run, Olivia Humphreys in the 400-meter dash Colleen Weatherford in the 800-meter run, Paige Pickens in the 200-meter dash, Emily Gill in the 3,200-meter run and Stephanie Penturff in the shot put.

In addition, the Tiger Cub girls claimed the 400, 1,600 and 3,200 relays.

North Putnam's girls picked up two wins through Katie Welch, who won the high jump and discus competitions.

Greencastle's boys took wins through Tyler Hudson in the 1,600-meter run, Nate Haynes in the 400-meter dash, Sedrick Weinschenk in the 300-meter hurdles, Elijah Brattain in the 800-meter run, Taylor Secrest in the 3,200-meter run and Hayden Stuckwisch in the long and high jumps.

Greencastle also claimed the 400, 1,600 and 3,200 meter relays.

North Putnam picked up four wins on the night. Hunter Logan bagged the discus and shot puts, with Tyler Shorter claiming the 100 dash and Jake Hendershot winning the 110 hurdles.

At North Putnam

Boys' Results

Greencastle 88, North Putnam 37, Crawfordsville 31

3,200 Meter Relay -- 1. Greencastle 9:21; 2. Crawfordsville 9:31; 3. North Putnam 10:58

110 Meter Hurdles -- 1. Hendershot (NP) 18.01; 2. Reed (NP) 19.02; 3. Morgan (C) 19.03; 4. Miller (G) 19.37

100 Meter Dash -- 1. Shorter (NP) 11.09; 2. Haynes (G) 11.6; 3. Beck (C) 11.82; 4. Thrasher (NP) 11.84

1,600 Meter Run -- 1. Hudson (G) 4:42; 2. Stevens (G) 4:44; 3. Brattain (G) 4:47; 4. Spear (NP) 4:50

400 Meter Relay -- 1. Greencastle 45.34; 2. Crawfordsville 46.06

400 Meter Dash -- 1. Haynes (G) 54.87; 2. Eubank (G) 58.01; 3. Miller (C) 59.27; 4. N. Secrest (G) 59.98

300 Meter Hurdles -- 1. Weinschenk (G) 46.85; 2. Shuee (G) 47.02; 3. Reed (NP) 48.22; 4. Morgan (C) 50.52

800 Meter Run -- 1. Brattain (G) 2:07; 2. Stevens (G) 2:12; 3. Harms (G) 2:15; 4. Tharp (G) 2:20

200 Meter Dash -- 1. Beck (C) 23.86; 2. Basham (G) 23.98; 3. Stuckwisch (G) 24.22; 4. Thrasher (NP) 24.91

3,200 Meter Run -- 1. T. Secrest (G) 10:35; 2. Eubank (G) 10:42; 3. Spear (NP) 11:10; 4. Bryan (G) 11:19

1,600 Meter Relay -- 1. Greencastle 3:46; 2. Crawfordsville 3:59; 3. North Putnam 4:18

High Jump -- 1. Stuckwisch (G) 6'2"; 2. Schafer (C) 6'; 3. Utterback (C) 5'6"; 4. Gardner (G) 5'4"

Long Jump -- 1. Stuckwisch (G) 21'4"; 2. Keyt (G) 20'; 3. Light (C) 18'8.5"; 4. Myers (C) 18'4"

Shot Put -- 1. Logan (NP) 44'9"; 2. Davis (NP) 43'3.5"; 3. Bryan (NP) 42'3.5"; 4. Hesler (G) 40'5.5"

Discus -- 1. Logan (NP) 136'10"; 2. Shorter (NP) 125'10"; 3. Wood (G) 110'11"; 4. Hudson (C) 110'9"

Girls' Results

Greencastle 85, North Putnam 27, Crawfordsville 26

3,200 Meter Relay -- 1. Greencastle 11:21; 2. Crawfordsville 13:08

100 Meter Hurdles -- 1. Whicker (C) 18.71; 2. Crawley (G) 19.42; 3. Plummer (G) 19.95; 4. Dwigan (G) 19.97

100 Meter Dash -- 1. Birt (G) 12.9; 2. Johnson (G) 13.0; 3. Pickens (G) 13.1; 4. Goodrow (C)

1,600 Meter Run -- 1. Stubb (G) 6:11; 2. M. Haynes (G) 6:22; 3. S. Haynes (G) 6:22.5; 4. Crawfordsville

400 Meter Relay -- 1. Greencastle 52.4; 2. Crawfordsville 56.86

400 Meter Dash -- 1. Humphreys (G) 1:08.2; 2. Hoagland (G) 1:10.0; 3. Hudson (C) 1:11.4; 4. Swank (C) 1:16.9

300 Meter Hurdles -- 1. Whicker (C) 51.2; 2. Crawley (G) 53.2; 3. Plummer (G) 55.7; 4. Dwigan (G) 58.1

800 Meter Run -- 1. Weatherford (G) 2:24; 2. Stoffregen (G) 2:47; 3. Love (G) 2:57; 4. Genter (C) 3:06

200 Meter Dash -- 1. Pickens (G) 26.7; 2. Birt (G) 26.7; 3. Booth (NP) 30.65; 4. Wallace (C)

3,200 Meter Run -- 1. Gill (G) 12:57; 2. Hudson (C) 13:30; 3. S. Haynes (G) 13:39; 4. M. Haynes (G) 13:43

1,600 Meter Relay -- 1. Greencastle; 2. North Putnam; 3. Crawfordsville

High Jump -- 1. Welch (NP) 4'10"; 2. Tharp (NP) 4'4"

Long Jump -- 1. Healey (NP) 15'10"; 2. Johnson (G) 15'7"; 3. Mindiola (NP) 13'6"; 4. Whicker (C) 14'2.5"

Shot Put -- 1. Penturff (G) 34'2.75"; 2. Lucas (NP) 33'9"; 3. Lenihan (G) 32'8.75"; 4. Guyer (G) 31'1.5"

Discus -- 1. Welch (NP) 101'; 2. Croan (G) 89'11"; 3. Davis (NP) 19'4"; 4. North Putnam 70'6"

Next meet -- Greencastle travels to West Vigo next Thursday for a three-way with Terre Haute North. North Putnam faces Rockville and Riverton Parke in a three-way meet next Tuesday.