[Nameplate] Fair ~ 57°F  
High: 67°F ~ Low: 53°F
Friday, Apr. 29, 2016

SPHS swimmers split with Chargers

Wednesday, January 9, 2013

(Photo)
South Putnam's Katie Hansel swims to a comfortable lead in the 50 yard freestyle event. Hansel won by more than two seconds to get the Eagles girls' only individual victory on Tuesday.
(Banner Graphic/GRANT WIEMAN)
The South Putnam swimmers didn't have long to think about their performance at Saturday's West Central Conference meet as the coed squad hosted North Montgomery on Tuesday.

The boys' team got a win, 95-90, while the girls came just short, losing to the Chargers 97-88.

"They had a good, well-rounded meet," SPHS coach Matthew Edwards said. "We know North Mont is a tough team. We swam against them last year and we remember."

Both Eagles' teams got wins in the medley and 200 free relays.

Katie Hansel (50 free), Tayler Arnold (50 free) and Ben Albright (500 free) each had individual wins.

"Everybody did a great job coming in," Edwards said. "The things that we talked about after the conference meet on Saturday, they really put it into work today."

Edwards said he had a chance to give his team areas to focus on during its two practices on Monday.

"A lot of it's technique, and a lot of it is just shear willpower," he said. "When they're dead in a race and they need their willpower to take over and get them through and beat the people around them, and they really did a good job of that today; letting their attitude and their mentality work to their advantage."

South Putnam will again have a short turnaround, hosting Owen Valley on Thursday at 6 p.m.

(Photo)
Lyndsey Beasley competes in the butterfly portion of the 200 IM.


At South Putnam
Girls -- Final
North Montgomery 97, South Putnam 88

Boys -- Final
South Putnam 95, North Montgomery 90

Event results
Girls 200 yard medley relay: 1. SPHS A (Deszi Morgan, Katie McHugh, Lyndsie Beasley, Katie Hansel) 2:19.53, 2. NMON A (Lauren Odle, Courtney Clark, Molly Bohlander, Kirstin Townsend) 2:21.75, 3. SPHS B (Maddison Plunkett, Katie Kiste, Katie Shaw, Megan Arnold) 2:36.47, 4. NMON B (Meagan Fidler, Ariel Pearson, Erica Bryant, Grace Lough) 2:41.38, 5. NMON C (Kira Thompson, Ashton Cornett, Chelsea Margroff, Mari Carpenter) 2:53.93.

Boys 200 yard medley relay: 1. SPHS A (Tayler Arnold, Zeke Evens, Matthew Lund, Zane Crosby) 1:59.12, 2. SPHS B (Zach Rayce, Tyler Neumann, Wyatt Nees, Dakota Kiste) 2:06.48, 3. NMON B (Jacob Summers, Brian Mitchell, Matt opeland, Gavin Gates) 2:19.52, 4. NMON A (Javan Barton, Luke Spencer, Nick Maxwell, Jon Riley) 2:23.41.

Girls 200 free: 1. Kaitlin Townsent, NMON, 1:57.08, 2. Katie McHugh, SPHS, 2:41.07, 3. Morgan Deszi, SPHS, 2:43.46, 4. Shelby Hudson, NMON, 2:44.07, 5. Macy Sutkowski, SPHS, 2:52.23, 6. Elizabeth Brown, NMON, 2:58.72.

Boys 200 free: 1. Luke Spencer, NMON, 2:10.71, 2. Ben Albright, SPHS, 2:12.08, 3. Brian Mitchell, NMON, 2:36.60, 4. Blaine Pitts, SPHS, 2:36.67, 5. Nick Chambers, SPHS, 2:40.18.

Girls 200 IM: 1. Molly Bohlander, N, 2:51.72, 2. Beasley, S, 2:58.15, 3. Fidler, N, 3:10.78, 4. Katie Kiste, S, 3:18.42, 5. Ashton Cornett, N, 3:24.53, 6. Tasha Kelly, S, 3:31.48.

Boys 200 IM: 1. Spencer, N, 2:18.51, 2. Justin Switzer, N, 2:32.85, 3. Rayce, S, 2:44.61, 4. Nees, S, 2:47.64, 5. C Evens, S, 2:55.29.

Girls 50 free: 1. Hansel, S, 29.91, 2. Courtney Clark, N, 32.08, 3. Grace Lough, N, 32.66, 4. Kiste, S, 32.94, 5. Macy Sutkowski, S, 34.76, 6. Mari Carpenter, N, 42.87.

Boys 50 free: 1. Arnold, S, 25.35, 2. Riley, N, 25.47, 3. Crosby, S, 25.94, 4. Maxwell, N, 26.09, 5. Copeland, N, 26.74, 6. Duggan, S, 29.69.

Girls diving: 1. Ashlynn Bennett, N, 157.00, 2. Victoria Gwynn, N, 153.80, 3. Plunkett, S, 148.95, 4. Courtney Sullivan, S, 136.10.

Boys diving: 1. Adam Jensen, N, 150.5, 2. Gavin Gates, N, 138.45, 3. Austin Whitlock, N, 135.40, 4. Neumann, S, 123.55.

Girls 100 fly: 1. Townsend, N, 1:22.37, 2. Beasley, S, 1:29.85, 3. Hudson, N, 131.86, 4. Shaw, S, 1:32.77, 5. Bryant, N, 1:35.80.

Boys 100 fly: 1. Riley, N, 1:05.80, 2. Lund, S, 1:07.50, 3. Maxwell, N, 1:12.90, 4. Nees, S, 1:18.19, 5. Pitts, S, 1:18.62.

Girls 100 free: 1. Odle, N, 1:06.14, 2. Katie Jo Beasley, S, 1:06.98, 3. Townsend, N, 1:12.60, 4. Kiste, S, 1:13.74, 5. Arnold, S, 1:14.66, 6. Chelsea Margroff, N, 1:18.49.

Boys 100 free: 1. Barton, N, 54.45, 2. Arnold, S, 55.33, 3. Crosby, S, 56.31, 4. Earl, N, 1:12.26, 5. Duggan, S, 1:12.63, 6. Summers, N, 1:15.06.

Girls 500 free: 1. Molly Bohlander, N, 6:42.59, 2. Hansel, S, 7:01.27, 3. Wilson, S, 7:12.18, 4. Brown, N, 7:56.93, 5. Tasha Kelley, S, 8:07.24.

Boys 500 free: 1. Albright, S, 5:54.74, 2. Copeland, N, 6:03.41, 3. Z Evens S, 6:32.37, 4. Mitchell, N, 7:10.99, Chambers, S, 7:29.88.

Girls 200 free relay: 1. SPHS A (K Beasley, L Beasley, McHugh, Hansel) 2:05.01, 2. SPHS B (Shaw, Macy Sutkowski, Kiste, Arnold) 2:12.80, 3. NMON A (Clark, Townsend, Pearson, Lough) 2:13.56, 4. NMON B (Brown, Hudson, Fidler, Margroff) 2:20.97, 5. SPHS C (Kiste, Hettich, Kelley, Wilson) 2:22.33, 6. NMON C (Bryant, Cornett, Thompson, Carpenter) 2:26.00.

Boys 200 free relay: 1. SPHS A (Crosby, Albright, Lund, Arnold) 1:44.62, 2. SPHS B (Nees, Neaumann, Z Evens, Pitts) 1:55.97, 3. NMON A (Earl, Summers, Gates, Switzer) 2:01.63, SPHS C (Fields, Duggan, Kiste, Chambers) 2:02.20.

Girls 100 back: 1. Odle, N, 1:15.93, 2. Deszi, S, 1:17.92, 3. Townsend, N, 1:24.56, 4. Plunkett, S, 1:25.92, 5. K Beasley, S, 1:36.55, 6. Thompson, N, 1:43.78.

Boys 100 back: 1. Barton, N, 1:03.01, 2. Rayce, S, 1:11.25, 3. Fields, S, 1:21.69, 4. Kiste, S, 1:25.29, 5. Summers, N, 1:44.27.

Girls 100 breast: 1. Clark, N, 1:29.75, 2. Fidler, N, 1:36.19, 3. Kiste, S, 1:40.51, 4. Pearson, N, 1:44.03, 5. Arnold, S, 1:44.69, 6. Hettich, S, 1:55.20.

Boys 100 breast: 1. Switzer, N, 1:15.45, 2. Neumann, S, 1:21.85, 3. Z Evens, S, 1:24.91, 4. C Evens, S, 1:32.50, 5. Earl, N, 1:33.76.

Girls 400 free relay: 1. NMON A (Bohlander, Ka Townsend, Ki Townsend, Odle) 4:41.94, 2. SPHS A (Beasley, Shaw, McHugh, Deszi) 4:44.49, 3. SPHS B (Sutkowski, Kiste, Wilson, Plunkett) 5:06.82, 4. NMON B (Brown, Bryant, Hudson, Lough), 5:09.39.

Boys 400 free relay: 1. NMON A (Barton, Riley, Maxwell, Spencer) 3:54.13, 2. SPHS A (Albright, Rayce, Pitts, Lund) 4:09.63, 3. NMON B (Switzer, Mitchell, Earl, Copeland) 4:34.38, 4. SPHS B (Fields, C Evens, Chambers, Kiste) 4:50.94.



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: