Eagle track team meets at Northview for fourway matchup

Friday, April 11, 2014
South Putnam's Ariel Higgins finishes strong on her way to winning the 100 meter hurdles for the Eagles in a time of 16.78 (The Brazil Times/CAREY FOX)

The South Putnam track team ran a four-way meet Thurday at Northview high school also competing with Owen Valley and Clay City. The boys came in third with a score of 55.5 and the girls finished second with 71 behind Northview's 78.

For the boys South Putnam's Klayton Vittetow got the top spot in the high jump. He was the lone first place winner for the boys with a jump of 5-10. In the field for the girls it was Amanda barnes discus throw of 81-9 that took first place. Also coming in first for South Putnam was the 3200 relay team with a time of 11:37 . In the 100-meter hurdles Ariel Higgins won first with a time of 16.78. The 1600 relay team, with a time of 4:37.69 won first in that event.


At Northview

Boys' team results: Northview 83.5, Owen Valley 71, South Putnam 55.5, Clay City 34

South Putnam's Klayton Vittetow clears 5'10 to pick up the victory in the high jump for the Eagles. (The Brazil Times/CAREY FOX)

Top-four individual results

High Jump: 1. Klayton Vittetow (SP) 5'10, 2. Trevor Singer (CC) 5'10, 3. Hunter Ragan (Nv) 5'10, 4. Austin Boyd (OV) 5'8

Discus: 1. Josh Miller (CC) 139-9 , 2. Daniel Kimball (Nv) 121-1 , 3. Masters (SP) 108-10, 4. Caleb Wade (OV) 107-7

Long Jump: 1. Ethan Wade (OV) 18-9 , 2. Parker (SP) 18-8 , 3. Josiah Henson (OV) 18-6 , 4. Trevor Singer (CC) 18-3

Pole Vault: 1. Trey Boor (Nv) 11-6, 2. Travis Beil (Nv) 11-0, 3t. Lorimer (SP) 10-0, 3t. Tyler Rector (Nv) 10-0

Shot Put: 1. Josh Miller (CC) 43-3, 2. Daniel Kimball (Nv) 41-9 , 3. Masters (SP) 38-9, 4. Capps (SP) 37-9

3,200 Relay: 1. Northview (Cam Trout, Devin McCollum, Ian Heffner, Nic Yocom) 9:07.68, 2. Owen Valley, 9:16.62, 3. South Putnam, 9:54.59, 4. Clay City, 10:09.41

110 meter hurdles: 1. Andrew Strong (OV) 15.58, 2. Klayton Vittetow (SP) 16.58, 3. Gaidj Evans (Nv) 17.72, 4. Levi Brown (Nv) 17.93

1,600 meters: 1. Nic Yocom (Nv) 4:46.08, 2. Blake Cochran (CC) 4:52, 3. Ethan Sparks (OV) 4:57, 4. Freeman (SP) 5:03.69

400 meter relay: 1. Northview (Kaleb Zadeii, Michael McCullough, Jacob Little, Heffner) 45.50, 2. Owen Valley, 45.65, 3. South Putnam, 46.43, 4. Clay City, 46.68

400 meters: 1. Cam Huey (Nv) 55.11, 2. Ethan Daffron (OV) 55.96, 3. Marcus Duregger (Nv) 56.12, 4. Casey Hancock (OV) 57.50

300 meter hurdles: 1. Ian Heffner (Nv) 41.28, 2. Andrew Strong (OV) 41.75, 3. Klayton Vittetow (SP) 42.53, 4. Anthony Steward (CC) 45.28

800 meters: 1. Ethan Sparks (OV) 2:09.28, 2. Blake Cochran (CC) 2:10.54, 3. Ian Heffner (Nv) 2:17, 4. Joe Musgrove (OV) 2:19

200 meters: 1. Joshiah Henson (OV) 24.31, 2. Chase Schriver (CC) 24.31, 3. Ethan Wade (OV) 24.65, 4. Riner (SP) 24.68

3,200 meters: 1. Cam Trout (Nv) 10:38, 2. Ki. Vittetow (SP) 11:00, 3. Chris Herron (Nv) 11:49, 4. Jacob Staley (OV) 11:54

1,600 meter relay: 1. Owen Valley, 3:39.62, 2. Northview, 3:44.62, 3. South Putnam, 3:58, 4. Clay City, 3:59


Girls' team results: Northview 78, South Putnam 71, Owen Valley 46, Clay City 42

Top-four individual results

High jump: 1. Mikayla Rowan (Nv) 5-0, 2. Deborah Cheatham (SP) 5-0, 3. Arnold (OV) 4-8, 4. Katie Hansel (SP) 4-6

Discus: 1. Amanda Barnes (SP) 81-9, 2. Mikayla Schopmeyer (CC) 78-3, 3. Cayleigh Shrader (Nv) 76-8, 4. Shea Britton (Nv) 76-3

Long Jump: Leanna Knight (Nv) 17-4, 2. R. Walcott (OV) 14-1, 3. Lois Cheatham (SP) 13-8 , 4. Swaim (OV) 13-5

Pole Vault: 1. Gracie Geswein (Nv) 7-0, 2. Mannah Mace (Nv) 7-0

Shot Put: 1. Madison Fry (CC) 28-8, 2. Amanda Barnes (SP) 27-1 , 3. Shea Britton (Nv) 26-3, 4. Truax (OV) 25-7

3,200 relay: 1. South Putnam, 11:37, 2. Clay City, 11-44, 3. Northview, 11:59, 4. Owen Valley, 12:00

100 meter hurdles: 1. Ariel Higgins (SP) 16.78, 2. Gracie Geswein (Nv) 17.15, 3. Devon Fischer (CC) 19.12, 4. Kaitlyn Galloway (Nv) 19.28

100 meter dash: 1. Leanna Knight (Nv) 12.34, 2. Henson (OV) 13.41, 3. Walcott (OV) 13.51, 4. Natasha Barrett (Nv) 13.60

1,600 meter: 1. Ashley Kidwell (Nv) 6:00.38, 2. Madie Egold (SP) 6:24.47, 3. Julianna DeLano (SP) 6:44.78, 4. Kiersten Mann (CC) 6:48

400 meter relay: 1. Northview (Geswein, Knight, Barrett, Sydney Lynch) 54.47, 2. South Putnam, 56.52, 3. Clay City, 58.11

400 meter dash: 1. Alisha Steward (CC) 1:02.58, 2. Jones (OV) 1:07, 3. Kim Cheatham (SP) 1:07.93, 4. Bucy (OV) 1:10.12

300 hurdles: 1. Ariel Higgins (SP) 51.22, 2. Ward (OV) 56.88, 3. Mannah Mace (Nv) 58.79, 4. Sidnie Crowley (CC) 59.50

800 meters: 1. Ashley Kidwell (Nv) 2:42.54, 2. Brittany Swam (OV) 2:48.45, 3. Jessica Jones (SP) 2:58, 4. Joslyn Bucy (OV) 3:00

200 meters: 1. Henson (OV) 29.75, 2. Lois Cheatham (SP) 29.81, 3. Kyndall Boyll (CC) 29.87, 4. Jones (OV) 30.34

3,200 meters: 1. Madie Egold (SP) 13:32, 2. Ashley Arnold (Nv) 13:58, 3. Julia Smith (Nv) 14:27, 4. Kiersten Mann (CC) 15:10

1,600 relay: 1. South Putnam (K. Cheatham, Aubrey Nichols, D. Cheatham, Higgins) 4:37.69, 2. Clay City, 4:46.58, 3. Northview, 5:02.94

Respond to this story

Posting a comment requires free registration: